[]

Deprem nedeniyle verilen ölü sayısı-Gerçek ölü sayısı

Şimdi deniyor ki atıyorum depremde 100 bin kişi öldü ama devlet bunu 50 bin olarak söyledi, böyle bir şey gerçekten yapılabilir mi? Yapılabiliyorsa eğer biri çıkıp kayıtlanan ölü sayısı ile ortada olmayan ve kayda geçmeyen insanları karşılaştırıp "peki beyler bu kalan 50 bin kişi nerede, misal x sokak y apartmanındaki Hanife Teyze ölü kaydında yok ama kendisi de yok, nerede bu Hanife Teyze" diye hesap soramaz mı? Yani bu bana "abi teşhis edilemeyenler de olabilir" argümanıyla da açıklanabilir bir fark gibi gelmiyor bu arada. Teşekkür ederim.
 
deprem anında kimin nerede olduğu belli olmaz ama çeşitli yöntemleri var:

ikametteki oturan sayısı - depremde ölenlerin listesi

ya da

kişinin son alınan telefon sinyali ile yeri tespit edilir. o kişinin hayatta olup olmadığına bakılır.
  • xiii  (13.02.23 14:06:12) 
daha şimdi şunu okudum konu ile alakalı : t24.com.tr


  • inheritance  (13.02.23 14:06:32) 
T24'ün haberine göre bu anlamda durum çok vahimmiş.


  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (13.02.23 14:09:01) 
teşhis edilse de edilmese de herkes kayıtlara bir şekilde girer. tanıdığım savcılardan deprem bölgelerinde görevlendirilenler var. savcı onay vermeden ölüler gömülemez. ancak zaten tc.vatandaşı kimliği olmayan ya da kaçak olarak ülkede bulunan insanları bilenler ölüleri kayıtdışı gömebilir ki onların da sayısı çok değildir.

ancak hükümet bu sayıları doğru olarak açıklıyor mu? hiç sanmam. gönüllülerden bir ekip oluşturulup deprem olan illerdeki günlük vefat bilgilerini yayınlayan sitelerden veri toplayarak net olmasa da tahmini ölüm sayılarını bulabilmek mümkün olur kanaatimce
  • kurdilihicazkar  (13.02.23 14:28:21) 
kurdilihicazkar aynen hocam ben de bunu merak etmiştim. Yani evet net sayıya ulaşmak çok mümkün değil gibi ama gerçek sayıya da aşağı yukarı ulaşılabilir sanırım, umarım böyle bir çalışma yapılır ileride de bu dünyada hiç var olmamış gibi gömülüp gitmez kimse.


  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (13.02.23 14:31:50 ~ 14:33:52) 
prof övgün ahmet ercan afad verilerine göre dün açıkladı. beklenen 105 bin falan dedi ama tabi ki tahmini. devlet 99 da da gerçek sayıları vermedi şimdide vermiyecek.


  • mikahakkinen  (13.02.23 16:04:29) 
bu gibi durumlarda kayitlara gecmeden gomulen bircok insan olur. ben aciklanan rakamin yuzde 50 fazlasi oldugunu dusunuyorum.


  • tadellesever  (13.02.23 16:45:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.