Üniversiteler online egitime gecer mi?

Yükseköğretim kurumlarımızdaki başta öğrencilerimiz olmak üzere akademik ve idari personelimizin arama, kurtarma ve yardım faaliyetlerine katılmaları, dikkate alınarak tüm yükseköğretim kurumlarımızda bahar eğitim ve öğretim döneminin açılışı ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir.

---

Sonra da online egitime gecilmesi söz konusu olur mu sizce?

Hibrit olmasına kesin gözüyle bakıyorum. Çok fazla öğrenci gelemeyecek çünkü. Yurt binaları da evsizlere lazım olacak gibi. Tamamen yüz yüze devam edemezler şu durumda. Dönemin başlangıcını da çok fazla ileri atamazlar.

Tamamen online olur mu bilinmez. Aslında -salt depremin etkilerini gidermek bakımından- en etkilisi online ama özellikle pandemi sonrası yeniden online'a dönmek kimsenin istediği bir şey değil. İte kaka bir şekilde dönemi hibritle kapatacaklar, öğrencilere de büyük kolaylıklar sağlayacaklar diye düşünüyorum.
  • yere dusup kirilan sarap kadehi  (09.02.23 21:18:04)
evsiz kalan insan sayısına bağlı bence. yurt kapasiteleri ciddi anlamda düşecek olur ve bu kişiler yurtlara yerleştirilirse mecburen bir dönem online olur. pandemide o kadar uzun süre yapıldı zaten, büyük dert değil. ben şahsen öğrenci olarak tercih etmem ama bunun alternatifi milyonlarca insanın evsiz kalmasıysa bir dönem uzaktan olsun ne olacak. en fazla iki dönem olur, yaz arasını da ekleyince bir yıl kadar bir zaman aralığı çıkıyor ortaya, o aralıkta bu problemler çözülebilir eğer haşmetlimiz isterse.

eğer öğrenciler yurtlarına dönebileceklerse online eğitime geçilmesi bence saçmalık olur. depremden etkilenen öğrenciler için kolaylık sağlanabilir. devam zorunluluğu olmaz, dondururlar, daha farklı zamanda (mesela yazın) giderler vs... onun dışında en geç mart ortası gibi açılması lazım diye düşünüyorum. evet çok üzülüyoruz, hepimizin psikolojisi bozuk ama hayatta kalanların devam etmesi lazım. türk milleti olarak aşırı duygusal davranıyoruz. anasını babasını kaybetmiş çocuğun iki hafta sonra derse girmesini bekleyemezsin elbette ama istanbul'daki, ankara'daki adama ne oluyor yani? sabah çıkıp işe gidiyor milyonlarca insan mecburen, okula niye gidilmesin?

dediğim gibi bunun belirleyicisi depremden etkilenen insanlar olmalı. onları mağdur etmeyecek bir çözüm üretilebiliyorsa online eğitime gerek yok. onlar için daha iyi ve uygun olacaksa online yapılsın.
  • mark greg sputnik  (09.02.23 21:23:54)
geçtiğimiz günlerde yaklaşık on beş ilde yükseköğretim kurumlarında eğitime ara verildiğinde yurtları tahliye ettiler ve depremzedelere verdiler. şimdi de benzer bir karar tüm türkiye için alındığından yurtlar bu amaçla kullanılacak muhtemelen. onca depremzedenin de 2-3 hafta içinde kalacak bir yer bulacağını düşünmüyorum. online olur gibime geliyor.

  • black holes in the sky  (09.02.23 22:57:22)
Online olmaz, YÖK kesinlikle bunu istemiyor hatta bazı hocalar vs. YÖK’ün eğitimi bir sonraki duyuruya kadar ertelesimesin bile tepki gösterdi. Bir çözüm bulunacaktır ancak %99 online olmayacak.

  • giovanne  (09.02.23 23:33:52)
geçmez

  • hizirbey  (10.02.23 01:46:13)