Depreme yardım zekat oluyor mu?

Oluyorsa, nereye yapmak lazım?

Zekat doğrudan fakirin ve düşkünün hakkı, onların eline verilmeli. Camiye/okula/derneğe/devlete vs zekat verilmez.

Eğer şu anda zorda olan depremzedelere parayı doğrudan ulaştırabilirseniz zekat ibadetiniz yerine ulaşmış olur, ama parayı verdiğiniz aracı kurum ya da kişiler yolsuzluk yaparsa zekat ibadetiniz olmamış olur.

Zekat ibadetinin yerine gelip gelmediğinden emin olamazsınız. Aynı şey kurban ibadetinde de geçerli, kurbanın kesildiğini gözle görmek gerekli, yoksa "ben parayı verdim kesmişlerdir herhalde" yaklaşımı olmaz.

Yanlış bir aktarım yaptıysam affola, doğrusunu bilen düzeltirse müteşekkir olurum.
  • John Bloor  (08.02.23 11:01:30 ~ 11:02:17)
Oluyor. Bölgede su an arkadaşım var. Tırlar ancak dün gece gelmiş Hatay'a malzeme indiriyorlar su an. AFAD Antakya binasındaydi dün gece kendisi. En çok ihtiyaç olan şeyler ayakkabı, çorap, mont, su. Yani yardım tirlarina bir şeyler götürebilirsiniz. Tüp vs. de %100 ihtiyaçtır.

Ayrıca aydınlatma büyük sorun. Pil, lamba, el feneri büyük ihtiyaç çünkü geceleri zifiri karanlıkmis.
  • westblack  (08.02.23 11:04:48)
  • KUCO  (08.02.23 11:10:06)
olur niye olmasın.

güvendiğiniz bi kuruma veya kişiye o niyetle yapın yeter.
  • nuisance  (08.02.23 11:11:20)
Dün diyanetten birileri sayılır diyordu ama kesin bilgi bulamadım.

  • vizivozo  (08.02.23 11:32:00)
niyet önemli. siz yapın yardımınızı.

  • jelly bear  (08.02.23 11:48:02)
Bek benim herhangi bir dini inancım yok sadece senin açından empati yaparak konuşuyorum, sen depremzedelere bu amaçla bağış yapıyorsan allah "vizivozo efendi senin yaptığın bu bağışı zekat olarak kabul etmiyorum kardeşim bilesin" demez muhtemelen, ahirette de sana bunun hesabını sormaz diye tahmin ediyorum bilakis böyle ekstrem durumlarda bu tür yardımların sevabı daha yüksektir sanırım, ya da hepsini geç olsa ne olur olmasa ne olur bu sene de zekat vermemiş onun yerine böyle bir yardım yapmış olursun, bi kaybın olmaz.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (08.02.23 11:56:22)
@John Bloor

katılmakla beraber.

biri dese ki ben parayı alıp "zekat" olarak oraya götürcem ve direk x-y-z birine verecem dese olur. diğer türlü a-b-c kurumuna yaptığınız yardım normal yardım olarak geçer.

zekatta parayı direk ilgili kişiye temlik ederek vermek lazım. (birisi bu z'nin zekatı dese güzel olur.)
  • qobel  (08.02.23 12:10:32)
Diyanet alıyor zekat olarak. O insanlar muhtaç daha kötü durumda insan bulabiliyorsanız ne ala.
www.instagram.com

  • cilekli pasta  (08.02.23 12:16:35)
yani yardım yaparken zekat ne alaka. yardımını yap ramazanda da zekat yaparsın.

  • mikahakkinen  (08.02.23 15:31:29)
olur.

  • gurur  (08.02.23 21:03:31)
evet, oluyor. olmaz diyen tek bir kişi duymadım.

  • deartheodosia  (08.02.23 21:23:30)