arabaya motorin koymak

Selamlar. hiç anlamam bu işlerden 5 litrelik şişeyle 2016 polo’ya motorin koymaya çalışsam yapabilir miyim? Huni falan yok. Osmaniye’de arabada yaşıyoruz ve yakıt çok çok az.
Zor gibi görünmüyor ama bilemedim Google‘da depo koruma oluyor bazı araçlarda falan denmiş.

Bazı depolarda kapak oluyor. Bir tahta parçasını depodan içeri 10 cm kadar sokun kapala var mı yok mu belli olur.
Bir de direk bidondan dökmeyin. Az bulunuyor ya sağa sola tasabilir. Mümkünse bir pet şişeyi kesip huni gibi kullanın gerekirse tahta dal parçasıyla o kapağı açık tutarsınız
Geçmiş olsun
  • kisa  (08.02.23 10:04:19)
Başka bir pet şişeyi dikine kesip, külah gibi, tüf tüf kağıdı gibi yaparak huniye benzetirsiniz.

İnce ucunu depoya sokup geniş olan kıç tarafına yakıt dökersiniz. Direkt şişeden depoya dökmek çok zor, mutlaka taşar.

Hele ki depo girişinde yaylı kapak varsa daha da zor +1

Şöyle kıvıracaksınız pet şişeyi;

www.youtube.com

bu kadar nizamı olmasına gerek yok, amaç bir ucu ince bir ucu kalın olsun.

Eğer elinizde bir metre kadar bir hortum varsa iş çok daha kolay. Eğer hortum varsa;

hortumun bir ucunu şişenin içine dibe kadar sokun, diğer ucunu depo girişine sokun. Şişenin ağzını bir bez ya da poşet parçasıyla sarıp elinizle sıkıca tutun, hava kaçırmayacak gibi.

Şişeyi depodan biraz yukarı kaldırın, bir elinizle ağzını tutarken diğer elinizle dibinden şişeyi biraz sıkın.

Siz şişeyi sıkınca içindeki yakıt hortumdan depoya akmaya başlayacaktır, hortumdan geçip akmaya başladıktan sonra sıkmaya gerek yok, kendi kendine akmaya devam eder şişe yüksekte olduğu sürece.

Şişeniz ağzındaki bez/naylon vs sıkı tutun ki sıkınca ordan taşmasın.
  • John Bloor  (08.02.23 10:13:00)
bi karton falan da bulsaniz onu dere gibi yapip bi ucunu depoya bi ucunu bidonun altina koyup akitabilirsiniz. cok gecmis olsun.

  • c1b2k3  (08.02.23 10:31:32)
Yakıt istasyonlarında uzun gırtlak hortumu olan huniler olur, direkt bidondan dolduramayabilirsiniz.

  • kimlanbu  (08.02.23 10:34:46)
benim bildigim kilitli dendigi icinde filtre var hortum dibe dalmiyor. yani mazot koyarsin ama cekemezsin.
mazotu da baska sisenin kafasini keserek ya da hortum bularak da aktarabilirsiniz.
siz mazotu alin elinizde cevrenizdeki yazin yardimci oluruz bir daha mazot her turlu sart. arabaya da sakin hava yaptirmayin mazotlu arabada yakit bitinci pompa yapmak gerekiyor ugrastiriyor mazot bitmeden yeni mazot ekleyin
  • turbo sadık  (08.02.23 11:11:30)
  • gsgsgsgsgsgsgsgs  (08.02.23 11:45:01)