Riga/Vilnius/Talinn

Kopenhag'a bir seyahat ayarlamayı düşünüyordum ama her şeyin fiyatını görünce odağımı bu 3 şehire doğru kaydırdım. Muhtemelen 4 günlük bir seyahat olacak, Riga öbürlerinden daha büyük gibi dolayısıyla yapacak daha fazla şey bulabilirmişiz gibi geldi. Ref de aldım güzel orası diye. Gece hayatı herhalde 3'ünde de aktifçedir, ama gündüz görebilecek şeyler bakımından sıkmaması da önemli. Modern sanat müzesi falan filan cazip şeyler. Çok tarihi bir dokusu olmasındansa genç ve canlı bir dokusu olmasını tercih ederim. Derinlemesine dalmadan önce tecrübesi olan paylaşabilirse sevinirim :)

ben valla Vilnius hariç bunlara gittim. ama spesifik şeyler sormuşsunuz sanırım. o yüzden çok da cevap veremeyeceğim çünkü düz turist olarak gezdim. :.)

benim nazarımda Tallinn > Riga ama ikisi de güzel yerler. tallinnin old townı çok güzel gerçekten tarihi dokusu dışında da sanki biraz daha sizin aradığınıza uyar gibi de.
  • AlsterWasser  (04.02.23 22:19:18 ~ 22:19:59)
erasmus'u riga'da yaptım ama pandemiye denk geldi. belki onun etkisidir bilemeyeceğim ama gece hayatı olarak pek şey gelmedi bana. hiçbir kısıtlamanın olmadığı zamanlarda, erasmusçuların aktığı ortamlarda bile fazla insan-eğlence olmuyordu açıkçası. şehrin en sevimli merkezi yeri zaten küçük, her yer erken kapanıyor. yine de tallinn ve riga çok tatlı, gittiğine pişman olacağın yerler değil kesinlikle. ki gece hayatı yok değil, belki tatmin eder, ben pek ilgilenmediğim için üzerinde durmamıştım. vilnius'un sevimli ve yeşil olmak dışında bir özelliği yok ama bildiğim kadarıyla, ben olsam oraya gitmek yerine tallinn-riga ikilisinde daha fazla harcar veya feribotla helsinki'ye geçerdim.

  • mark greg sputnik  (04.02.23 22:26:13)
Valla öncelikle hepsini 4 güne sığdırma planından vazgeç bence. Vaktini sürekli yer değiştirmekle, bilet kovalamakla falan harcama derim. Şimdilik Vilnius ve riga takıl. Sonra da talinn ve helsinki yaparsın.

Gece hayatı üçünde de belli günler aktif. Cuma ve cumartesi diyelim, pazar zaten direkt ölü gün gibi.
  • j r r tolkien hayrani  (04.02.23 23:56:23)
vilnius’da gerçekten hiç bir şey yok.
tallinn de max 1 günde bitirilebilecek gayet ufak bir yer. ben olsam bu programa artı olarak tallinn’den helsinki feribotu ile helsinki’yi de eklerdim. 2 saat sürüyor ve 20 euro mu ne. helsinki güzel bir şehir ve rock klüpleri falan da çok iyi. .
riga’ya gitmedim
helsinki olmazsa size hayal kırıklığı yaşatacak bir rota olacağı kesin bence. eh işte şehir gezmiş olurum derseniz gidin tabii ama o paralara gidilebilecek çok daha güzel ve canlı yerler var baltık kasabaları dışında
  • roket adam  (04.02.23 23:58:07)
Mesajda belirtmemişim, sadece birine gideceğim, 4 günde 3 şehir değiştime planım yok :)

  • mirafiori  (05.02.23 00:31:56)
sadece birine gitme dostum. vilniusta falan sıkıntıdan patlarsın. akşam 11’de yemek yenecek yer yoktu ben gittiğimde. gideceksen helsinki’ye git, vapurla tallinn yap bir günü de oraya ayır. en fazla 20 euro vapur parası vermiş olursun ama diğer alternatiflerden çok daha iyi olur.

  • roket adam  (05.02.23 01:21:43)
4 gun bir yerde takilacaksaniz riga disindakiler pek isinize yaramaz. ucune de gittim, riga disindaki diger iki sehir de max. 1 gunde (hatta bence daha kisa surede) gezilebilir.

tek riga icin bile bence 4 gun cok. yazin gidecekseniz jurmala'ya da gidin mutlaka. onun disinda bir suru parklar var sehir merkezinde. sevimli bir yer riga. bir de cikolata muzesi vardi ilginizi cekerse guzel bir aktivite olabilir, laima idi sanirim ismi.

gece hayati muthis canliydi diyemem prag vs. gibi yerleri gordukten sonra ama ölü bir yer de degil. giderseniz mutlaka bal birasi icin. hayatimda ictigim en guzel icki olabilir :) sekerli ickileri seviyorsaniz hosunuza gidecektir. bir de bu tip sehirlerin standardi olarak ortacag restoranlari var. eger daha once baska yerde gitmediyseniz deneyebilirsiniz, ilginc bir deneyim olabilir. baska da aklima bir sey gelmiyor acikcasi. 10 yil olmus ben gideli, zalimsin zaman -_-
  • in vino veritas  (05.02.23 03:14:49)
Hepsine gittim talin>riga>vilnius şeklinde vakit ayır

  • basond  (05.02.23 10:40:37)