Grip - Nezle Olmamak ve sağlıklı olmak için ne yapıyorsunuz?

Harbiden ne yapıyorsunuz? Bir kışı sadece bir kez nezle, griple geçirirken grip geçirmekten helak olmaya başladım.

Eylül ayında bir kez grip.
Aralık ayında bir kez nezle ve sinüzit.

Geçtiğimiz hafta da gripimsi ve nezlemsi gibi bir şey geçirdim. Helak olmayı abarttım ama hayatımı bir şekilde etkiliyor.

Spora gidiyorum, tam rutine biniyor ama hastalık olunca sekteye oluyor. Spor haydi neyse sosyal hayatı da etkiliyor. İşe gidiyorum, hasta hasta ne geliyorsun tribi oluyor.

Düzgün beslenmeye çalışıyorum, düzgünden kastım fast-food'dan uzak durmak vs.

Sağlıklı ve Grip Nezle olmamak için ne yapıyorsunuz?

Çok saglıklı beslendigim söylenemez ama bagışıklıgımı yuksek tutacak şekilde besleniyorum, uşenmedigim gunler spor yapıyorum ve toplu taşıma/market harici oldum olası (pandemiden falan önce de) insan içine kalabalıga girmem.

Stes ve uykusuzlugun da bagışıklıgı kötu yönde etkiledigini kendi uzerimde gözlemledigimden beri bu ikiisine de dikkat etmeye çalışıyorum :)

Son olarak hijyen konusunda da bazen psikopat derecesinde titiz olabiliyorum. Başka bişi kalmadı zaten diyeceksin de bunları istemeden yapıyorum :D
  • e mice  (04.02.23 22:18:10)
grip asisi olmaya basladigimdan beri (son 5-6) senedir hic grip olmadim, belki alakasi vardir.

Herkesin dokundugu yuzeylere dokunmaktan kacinmak. Kapi kollari, asansor dugmelerine dirsekle veya serce parmakla dokunmak, sonra bunu agzima goturme ihtimalimi dusunuyor.
  • hot potato  (04.02.23 22:23:47 ~ 22:30:50)
Geçen haftalarda final döneminde belki de bin farklı öğrenciyle muhatap oldum (sınavlar gözetmenlikler) n95 maske sayesinde bir şey olmadı.

En düz çözümü bu.
  • nhk ni youkosu  (04.02.23 22:29:29)
Ben hep üşüyünce hasta oluyorum. Üşümeyeceğin şekilde giyin. Ağzını burnunu kapat. Eskiden atkı, eldiven yaygındı. Şimdi kimse kullanmıyor. Vücudunu fazla yorma. Dinlenmek önemli. Uyku önemli. Fırsat bulunca uyu. Banyodan sonra hemen giyin. Saçlarını hemen kurut. Bol bol el yıka. İnsanlara çok yaklaşma. Biraz da soğuğa dayanıklı olmaya çalış. En küçük soğukta kombiyi açma. Bunlar vücut direnciyle bağlantılı şeyler. Fast food yorumuna katılmıyorum. Fast food genelde et içeriyor. Az da olsa protein almış oluyorsun. Düzgün beslenmek ille sebze yemek değil.

  • dissendium  (04.02.23 22:34:29)
şuan sağlıklı besleniyorum ama lisede her öğünüm dışarıdan söylediğim şeylerdi diyebilirim... 2.5-3 yıl önce de yine devamlı fastfood, pizza, döner dürüm vs. yiyordum nasıl beslendiğim genel sağlık durumumu etkilese de hastalanma konusunda fark yaratmadı. en sağlıksız beslendiğim dönemlerde bile hasta olmadım. en son hasta oluşum 2006-2007 filandı.
15 yıldır problem yok.

üşümenin de hiçbir etkisini görmedim. dışarıda kar yağarken kolsuz veya kısa kollu tişört üstüne ince yağmurluk giyip önünü kapatmadan gezdiğim de oldu. sağanak yağmurda bisikletle okula gidip derste kuruduğum da. bu kış daha kombi açmadım mesela, salonun camı içten çatlak, giriş kattayım altım bodrum yani alt komşudan gelen bi sıcaklık da yok. ev kuzey cephede önü açıklık ve yüksek bir bölgede, şehrin en rüzgarlı ve soğuk kısmı. gribi nezleyi geçtim covid de olmadım ve hiçbir önlem almadım. maske de kullanmadım dezenfektan vs. de.

stres-uykusuzluk denmiş ikisi de bolca var bu arada :D duştan sonra da tam kurumadan nemli saçlarla yaz kış rüzgar kar vs. demeden dışarı çıkıyorum.
  • konetsu  (04.02.23 22:52:32 ~ 23:22:03)
+1 nhk

n95 koruyucu oluyor.

spor salonları hastalık kapmak için en uygun yerlerden biri. hastanelerle yarışır öyle diyeyim. korunma tedbiri olarak yanınızda ufak dezenfaktanlardan bulundurun. ayrıca aletlerin üzerine koyduğunuz havluyu kesinlikle yüzünüze sürmeyin.

birde virus blocker pastiller oluyor. onlardan kullanabilirsin, piyasada var.
  • false pretension  (04.02.23 23:00:29)
Grip ve nezle virusleri havada cok kalmiyor. Genelde hasta insanlarin agzindan ve burnundan yuzeylere dusen sivilarla bulasan hastaliklar. Coronavirus ise bunun tam tersi, havada uzun sure kaliyor ama yuzeylerde dayaniksiz.

Elimi yikamadan burnuma ve gozlerime surmuyorum. Her eve geldigimde cep telefonunu dezenfekte ediyorum. Disarida bile olsa el yikamadan asla yemek yemiyorum. Hasta insanlara cok yaklasmiyorum. Hasta insanlarin dokundugu yerlere cok fazla dokunmamaya calisiyorum. Toplu tasimada maske takmaya devam ediyorum. Bunlar etkili oldugundan emin oldugum seyler.

Gunde 40 dk yuruyus, ara sira sinav ve barfiks disinda spor yapmiyorum.

Seker, beyaz undan yapilma mamuller, doymus yag tuketmiyorum ama bunlarin hastalanmamakla iliskisi olduguna dair bir iddiam yok.

Takviye, multivitamin vb kullanmiyorum. Hepsinin para tuzagi oldugunu dusunuyorum.

İki uc senede bir nezle olurum; grip en son ne zaman oldum hatirlamiyorum. COVID olmadim.
  • aloha snackbar  (04.02.23 23:32:27)
grip asisi +1

Son 3 yildir surekli oluyorum, bazen gunluk burun akintim oluyor ve geciyor. gecmiste zaturre de gecirdim bulabilsem zaturre asisi da olacagim.

bir de ben sosyal ortamlardan mumkun oldugunca uzak duruyorum. toplu tasima vs. kullanmiyorum, hala markete giderken maske takiyorum. eve misafir kabul etmiyorum, babamda multipl myeloma denen bir rahatsizlik var ve enfeksiyona karsi cok dikkatli olmamiz gerekiyor. babam sayesinde baya baya mevsimsel hastaliklardan korunur olduk.
  • duyulmasi gerektigi kadar  (04.02.23 23:44:21)
bir allah'ın kulu da yazmamış.

d vitamini... dünyada en çok eksikiği görülen, bağışıklığı güçlendiren ve bilhassa üst solunum yolları enfeksiyonu semptomlarının hafif atlatılmasını sağlayan vitamindir. ayrıca takviye kullansanız bile kolay kolay sınırı aşamazsınız ama yine de kan testi verip kullanmada fayda var. düşük çıkmamasından ziyade optimum seviyede olması daha önemlidir. aynı şekilde bağışıklık için çinko da önemli bir mineraldir ama ciddi anlamda düzenli ve sağlıklı bir beslenmeniz varsa takviye olarak alınmasına gerek yoktur. fakat d vitamini öyle değil... güneş yoluyla almanız için bile birçok faktör var. örneğin güneşlendikten sonra duş almamak, suya değmemek gibi. kaldı ki güneşin cilde yarardan çok zararı var.

yüksek yoğunluklu spor yapmak bağışıklığı düşürür ve vücudu savunmasız hale getirir. eğer performans için değil de sağlık için yapıyorsanız, antrenman hacmini abartmayın.

onun dışındaki şeyler klasik, herkesin bildiği...
  • motosiklet burclu adam  (05.02.23 01:06:54)
Covid sayesinde maskenin faydalarını görmeye başladık. n95 tavsiye ederim. tabi öpüşme mesafesinde sohbet eden mal tanıdıklar yüzünden gözden virüs kapmak mümkün o yüzden d vitamini c vitamini de ek faydalıdır.

  • kurbanlik koyun  (05.02.23 15:32:55)
D vitamini alıyorum. Haftada 1 gün günde 2 kez. Ayrıca kapalı yerlerde avm ve toplu taşımada maske kullanmaya devam ediyorum. Şimdilik hiç hasta olmadım. Bi kere olur gibi oldum bi nurofen içtim hastalanmadım.

  • naksidil  (05.02.23 17:59:21)