Oyun bağımlılığı çözüm

Yeni 18lerinde genç kız çocuğu için oyun bağımlılığina karşi nasil bir yaklaşım ve çözüm olmalı. Son 2 yıldır günde en az 6 saat pubg, geri kalan saatler de sosyal medya internet vs vs. Okudugum belirtilerin hepsi olduğu için bağimlilik dedim. Ofke, dusuk akademik basari, sosyal yasamdan izole vs vs zaten dedigim gibi en az 5 6 saati vardir gunde

spora başlatmak belki. bende uzaklaştırmıştı

  • ShadowOfMoon  (03.02.23 01:36:11)
Bunu ancak bir doktorla çözebilirsiniz.

Oyun bağımlılığı psikolojik gibi görünüyor ama fiziksel bir tarafı olduğunu düşünen araştırmalar da var.

Oyunlar beynin ödül mekanizmasını aktive ediyor. Hatta canına okuyor, çünkü oyunda bir şey başarmak kolay. Başarı geldikçe dopamin salgılatıyor beyne.
Beyin bu kadar kolay dopamin salgılamaya alışınca bırakamıyor.

Çünkü bu tarz hormonlar aslında bizi hayatta tutmak için beynin kullandığı ödül mekanizmaları. Yani ilkel olarak düşününce, yemek bulduğunda beyin hormon salgılatıyor ki sen mutlu hisset, sürekli yemek kovala. O yüzden yemek arıyorsun. Modern dünyada bunların içinde bir iş başarmak, akademik başarı vs de dahil edilebilir. Ama işte beyin bakıyor, bir yanda pubg oynayarak dopamin salgılatmak var, bir yanda sınava çalışıp dopamin salgılatmak var. Haliyle daha kolay yolu seçmeye başlıyor. Bu da bağımlılığa dönüşüyor.

Aynısı sosyal medya için de geçerli. Paylaşımlarına gelen likelar vs... Zaten sosyal medya uygulamaları da özellikle bu şekilde tasarlanıyor.

O yüzden telkinle, "tableti bilgisayarı elinden almakla" o kadar kolay adım atamayabilirsiniz. Mutlaka bir uzmanla ilerleyin.

Kısa vadede yapılabilecek en iyi hamle, spor gibi bir sosyal aktiviteye yönlendirmek. Ama o kadar kolay olmayacaktır muhtemelen direnecektir gitmemek için. Çünkü spor da endorfin, dopamin vb mutluluk veren hormonların salgılanmasını kolaylaştırıyor diyorlar.

Zorlamak ters teper. Çünkü bağımlılık öyle bir şey ki, bir konudan kurtulurken beyin yerine başka bir şey koyuyor. Atıyorum oyunu bıraktığında bu sefer fast food bağımlılığı başlıyor çünkü beyin sürekli kolay dopamin, endorfin vb salgılayacağı bir çözüm arıyor.

Dediğim gibi en iyi bir uzmanla çözersiniz. Ben kendi bildiklerimi ve okuduklarımı derledim ama elbette tıbbi bir bilgi değil bunlar. En iyisini doktor bilir.
  • anten  (03.02.23 10:11:57)
Anten + 1.

YouTube'da Simon Sinek videosu vardır, mutlaka seyredin. Cep telefonu veya oyun bağımlılığı, çağ hastalığı. Belirtileri alkol veya uyuşturucu bağımlığı ile aynı, dopamin vs.

Bırakmak için ne yapmalı bilemiyorum. Bağımlılık ile ilgili tıbbi destek almak en doğrusu.
  • alfired  (03.02.23 11:46:33)