Yüksek kafeinli kahveler

Yani bu kahve çekirdeği dediğimiz şey içine istediğimiz bir şeyi koyup üreteceğimiz bir şey değil malum, normalde çekirdeğin kafein miktarı neyse o ama bu yüksek kafeinli kahveler nasıl oluyor acaba? Misal eleman "normal filtre kahvenin 100 gramında 500mg kafein varken bizimkinde 1000mg var" diyor, nasıl oluyor bu? Ha açıklamayı okuyorum "bunlar harman kahveler o yüzden kafein oranı yüksek" gibi şeyler diyor ama bu da inandırıcı değil abi "bi kahve çekirdeğinde 1 birim diğerinde 3 birim var biz bunları harmanladık 2 birim kafein elde ettik" diye bir şey olması mantıklı değil çünkü, zira ben o zaman gider 3 birim kafein içeren çekirdekten alır içerim niye 2 birim kafein içeren harman kahveyi alayım. Nedir bunun mantığı? Bana biraz kolpa geliyor bu çünkü. Teşekkür ederim.

Robusta kullanıyorlar hocam. Robusta tipi kahve arabicalara oranla çok daha fazla kafein içeriyor. Ama berbat, lezzetsiz şeyler. Amaç bol kafeinse tamam ama yoksa cidden damaga ve mideye eziyet. Arabicalarda ortalama %1.5 robustalarda %2.7 mg kafein var.

  • sen de git sen de unut  (31.01.23 13:10:37)
Böyle düşününce nedeni mantıklı geldi.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (31.01.23 13:16:05)
daha çok kutusunu siyah boyayıp adını sert koyuyorlar. kahve işi de kadınların (ve kadınlarla aynı zevkleri taşıyan erkeklerin) üzerinden yürüyor. eh orada da konu %99 algı, ambiyans, güncel tabiriyle vibe'lar olduğu için oradan yürüyor. yoksa tadını bilip tanıyıp ayırt ederek kahve içen yok gibi bir şey. zaten türkiye'de kavrulduktan sonra hemen alabileceğiniz bi kahve yok yani hepsi bayat. kahvenin kavrulduktan sonra birkaç gün içinde çekilmesi çekilince hemen yapılıp içilmesi lazım.

  • sert siyah krom  (31.01.23 13:17:53)
@sert tadını ayırt edebilen çokça insan var :)
Türkiye'de çok iyi kavurucular var, Avrupa'daki gayet sağlam tedarikçilerden alım yapıyorlar, direkt trade yapanlar da var :) gayet 2022 hasat çekirdekler satılıyor şu an. Sca skorları 85+ cokca cekirdek var. Belki yanlış yerlerde arıyorsunuzdur iyi kahveyi.

Kahve, kavrulduktan hemen sonra içilmez.(istisnai ve bilinçli durumlar hariç) Degassing denen bir sürecin işlemesi gerekli. Bu süreç çekirdekten çekirdeğe ve kavurucunun stiline göre değişir. Bazı cekirdeklerde 7 gün olurken bazı çekirdekler 20 25 gün beklemeye ihtiyaç duyar ve sonrasında top noktaya gelir.
  • sen de git sen de unut  (31.01.23 16:18:43)