baca klapesini flex boruya takabilir miyim?

komşulardan yemek kokusu geliyor. aspiratör borusunu saklamak için dolabın içinden geçirmişler ama dolabı açmak mümkün değil, her tarafını kapatmışlar. dolabı komple aşağı indirmeden boruya ulaşmanın yolunu bulamadım. sadece flex boru kısmı açıkta. şunun gibi bir ürün alsam, iki ucu da flex boru olacak şekilde takabilir miyim?

www.trendyol.com

Aspiratöre tepeden flaxi taktıktan sonra dolabı kapatmaları çok zor aslında, ulaşamıyor musunuz oraya?

Mantıken dediğiniz olur, flexi keser ve arasına koyarsınız. Dik durmalı ve üst taraf yukarı bakmalı. Flexe uygun ölçüde alın.
  • John Bloor  (30.01.23 15:33:02)
kesip niye arasına koyalım john, dolabın tepesinden çıkıp duvardaki baca deliğine giren yerden sök, bir ucunu flexe tak, öteki ucunu duvara tak. hatta duvara taktığın tarafta klapenin arasına silikon sık yapıştır duvara çıkmasın.

  • kibritsuyu  (31.01.23 00:34:32)
@John Bloor, @kibritsuyu, teşekkürler.

işte borunun duvara girdiği yere ulaşamıyorum sorun orada. flex boru her bir tarafı kapalı bir dolaba giriyor. o dolabın içinde sonlanıyor. dolabı bir şekilde açabilsem zaten sorun olmayacak.

bu arada aspiratör yazdım ama davlumbaz aslında. fark eder mi bilmiyorum da.

boru, dolap, duvar, her şeyin fotoğrafları: imgur.com
  • inheritance  (31.01.23 09:59:00)
sizin flex duvardaki baca deliğine değil, duvardaki baca deliğine entegre edilmiş bir pvc boruya giriyor. bu bağlantının yapıldığı yer de dolabın içinde kaldığı için ulaşamıyorsunuz.

fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla koku da o eklentiden geliyor, orası çok sağlıklı gözükmedi. bacadan geçip davlumbazın içinden geliyor olamaz çünkü davlumbazınız dandik bir şey değil, flexin davlumbaza takılan ucunda kendi klapesi zaten vardır. john'un dediği gibi açıktaki flexi ortadan kesip oraya koyun derim ama koku dolabın içindeki eklentiden, yani klapeyi taktığınız noktanın öncesinden geliyorsa aldığınız klape maalesef sizin işinizi görmez.
  • kibritsuyu  (31.01.23 10:38:29 ~ 10:39:27)
@kibritsuyu;

bu aspiratör klapeleri yer çekimi ile kapanıyor, havanın itiş gücü ile açılıyor. Yani dik durmak zorunda, duvara girişe takarsak açık kalır, klape kanadı kapanmaz.

@inheritance;

4. fotoğraftan net bir şekilde aspiratörün üstü ve boru girişi görülebiliyor. İkinci fotoğraftan gördüğümüz ise dolap üstünde elin kolun gireceği bir alan var sanki.

Yani o üstten elleri sokup boruyu çıkarıp klape takılabilir sanki, görmek için kafayı sokamasak da bir ayna yardımıyla izleyip çalışılabilir.

Ama bunla uğraşmadan önce, @kibritsuyu haklı olabilir, ek yerinden koku geliyor olabilir.

Belki de (çok büyük ihtimal ile) aspiratörün tepesinde klape var zaten.

Şöyle yap, filtrelerini sök ve aspiratörü çalıştır. Kulağını iyice yaklaştırıp motoru durdur, hava akımı bittikten sonra bir "lap" sesi duyuyorsan klape vardır.

Hatta istersen video çek yakından, dinleyelim sesi.

Edit : Aspiratör üstündeki o kapatma kapağı da mutlaka sökülebiliyordur. Alttan yandan üstten içten bi fotoğrafla, mutlaka aspiratör sonrası takıldı o oraya.
  • John Bloor  (31.01.23 11:09:12 ~ 11:12:17)
@John Bloor, kokunun plastik borudan gelmediğinden %90 eminim. flex boruya asıldığımda sağlam duruyor, gelmiyor. yine de oradan sızıntı olmuyor anlamına gelmiyor tabii ki.

davlumbazın altına elimi koyduğumda hava geldiğini hissediyorum. özellikle de koku geliyor olduğunda.

filtreleri çıkardım, davlumbazı çalıştırıp kapattım. öyle bir lap, pat vs. ses gelmedi. daha önce flex boru davlumbazın üflemesine dayanamayıp davlumbazdan çıkıveriyordu. koku bundan kaynaklanıyor sanıyordum. servis gelip yapıştırdı ama çare olmadı.

imgur.com

bende ters hava engelleyici dedikleri parça yok herhalde. direkt baca bağlantı adaptörünü takmışlar. keşke daha önce baksaydım, servis gelmişken onu da yaptırırdım. neyse ben servisi tekrar çağırıp onu taktırayım en iyisi öyle olacak.
  • inheritance  (31.01.23 15:21:39)
john'un lap diye sesini dinle dediği şey o kapakçık işte zaten. çalıştırınca havaya kalkıyor, durdurunca da hava akışı kesilince lap diye yerine iniyor. kokunun pvc bağlantısının oradan olmadığını düşünüyorsan, davlumbazdan da hava geliyorsa, koku da gelir. demek ki senin davlumbazın flex bağlantısında klape yok.

e abi orayı sökebiliyorsan zaten flexi ordan çıkar, klapeyi de oraya tak. tabii yatayda çalışıp açık kalmayan bir klape olacak, bu kapakçıklar gibi.

servis çıkan boruyu yerine oturtup etrafını baca bandıyla sarmıştır. kolay iş, servislik bir şey yok orada. nalburdan baca bandı al, servisin sardığı bandı çıkar, boruyu sök, klapeyi tak, boruyu yerine tak, tekrar bantla.
  • kibritsuyu  (31.01.23 16:25:26 ~ 16:30:48)
Servise gerek yok +1

Gerçekten basit bir iş.
  • John Bloor  (01.02.23 13:07:48)