Balkan gezisi sorusu vol24

Bir sürü Balkanlar sorusu var biliyorum, okudum da çoğunu. Yine de sorucam xd

Vizesiz şekilde yol dahil 5 günlük bir süreniz olsa, gezi planinizi nasıl yapardınız? Hangi şehirler kesinlikle görülmeli? Hangi şehirden/ülkeden girip, hangisinden çıkmalı :) tenk uu

Vizesiz ise ucak ile gideceksin demektir. Makedonya, Sırbistan ve Bosna yapardım ben. Üsküp, ohri, belgrad, novi sad, Saraybosna

  • duster  (28.01.23 09:43:30)
Karadağ güzel diyollardi?

  • abuzer  (28.01.23 10:12:30)
Saraybosna-mostar-kotor-budva

  • brkylmz  (28.01.23 10:47:04)
1 haftalik sure icin birebir bosna (2 gun) + mostar (1 gun) + kotor (2 gun) + budva (1 gun) seklinde bir planimiz vardi gayet guzel gecti.

  • in vino veritas  (28.01.23 22:09:39)
@duster
@in vino

Bu planlar için şu anda ne kadar bütçe ayırmak lazım uçak bileti hariç olarak?
  • turuncu tonlarda  (29.01.23 00:33:24)
yani beklentiye gore degisir ama su an sezon disi oldugu dusunulurse sezona gore konaklamalar filan daha uyguna gelecektir mutlaka. simdi gitmeyecekseniz o baska tabii. biz gecen mayis sonunda gittik hava gayet iyiydi, sezon da tam anlamiyla baslamamis oldugundan fiyatlar da nispeten uygundu diye dusunuyorum. 1 gece mostar'da (airbnb), 4 gece kotor'da (airbnb), 2 gece saraybosna'da (booking.com) kaldik. bu arada onceki cevapta kotor'a 2 demisim ama kotor 3 gun olacak yanlis yazmisim. budva'ya gunubirlik gittik kotor'dan, biraz oldtown'da gezdik ve denize girdik gayet yeterli oldu 1 gun bize.

bizde bebek oldugundan konaklamalar konusunda daha secici olmak zorundaydik. yine de 2 yetiskin 1 bebek geceligi bin tl'yi gecmemeye ozen gostermeye calistik. bizim konaklama mekanlarini da paylasabilirim ihtiyaciniz varsa.

bir onemli gider kalemi de araba kiralama. ucusu bosna'dan gidis donus yaparsaniz araci mutlaka gitmeden once bosna havaalanindan kiralayin. bosna daha ucuz oluyor karadag'a gore, euro malum. yalniz burada da soyle guzel bir oyuna geldik, arabayi almak icin gittigimizde biz karttan odemeyi dusunuyorduk arabanin parasini ama bu fiyat nakit odeme durumunda gecerli yoksa bilmemne kadar daha eklemek zorundayiz uzerine dediler. acikvasi ugrasamadik itiraz vs. icin ama daha tatilin basinda bir suru nakitimizi oto kiralamaya bayilmak zorunda kaldik, bu ihtimale karsi yaninizda nakit goturun mutlaka. bebek koltugu ile birlikte yaklasik 200-250 euro arasi bir sey vermistik yanilmiyorsam 1 haftalik araba kirasina. simdi baktim, 190 euro araba kirasi 65 euro da sigortasina vermisiz 2010 model polo'ya. isimizi gordu tabii :) bebek koltugu olmadan daha uygun olacaktir mutlaka :)

alisverisi marketten yapip kahvaltilari evde yaparsaniz yemek masrafini da epey ucuza getirebilirsiniz, tabii bunun icin kucuk de olsa bir ocagi olsa iyi olur konaklayacaginiz yerin.

yeme icme istanbul'dan ucuz degil hemen hemen ayni. ama ozellikle bosna'da porsiyonlar oldukca buyuk ve doyurucu oluyor, yemekler de lezzetli, ac kalmazsiniz yani. cok pahali yerler degil, istanbul'da disarda harcayacaginizdan fazlasini harcamazsiniz. bunlara gore bir hesaplama yapabilirsiniz sanirim.
  • in vino veritas  (29.01.23 13:09:12)
@in vino

Çok teşekkür ederiz bilgilendirme için, planımızı biraz daha somutlaştırırsak yazarım size.
  • turuncu tonlarda  (29.01.23 15:51:45)