Kuran yakma mevzuları

Başta söyleyeyim 500 milyon yıldır ateistim dinlerle uzaktan yakından bir ilgim yok, "abi herkes herkesin dinine saygı duysun" şeklinde bir kaygım da yok duysa da olur duymasa da olur bana göre ama bu Kuran yakma olayı çok saçma değil mi ya, yani burada amaçlanan şey nedir? Yani diyelim ki amaç provokasyon yaratma ve istenen oldu oradaki müslümanlar provoke oldu sokak olayları çıktı hatta bu adamı öldürdüler vs, bunun sonucunda ne olacak abi bizi AB'ye mi almayacaklar e zaten almıyorlar ambargo mu uygulanacak NATO'dan mı atacaklar bu olayların sonucunda ne olması bekleniyor tam olarak? Yani elman bizi NATO'ya alana kadar devam edeceğiz demiş bir de, böyle yapınca Türkiye "tamam lan biz de onay verdik" mi diyecek? Yani bunların olmayacağı da belli, amaç ne yav burada tam olarak?

kuran yakan eleman o ülkedeki aşırı sağcı, kafayı yemiş bir tip. ama asıl o mevzunun arkasında russia today'de çalışan biri olduğu söyleniyor, amaç da türkiye'yi kışkırtıp isveç ve finlandiyanın nato üyeliğini veto etmeye zorlamak.

  • roket adam  (27.01.23 14:48:04)
Hiçbir amacı yok aptalca bir eylem bence.

Bizdeki portakal bıçaklamak veya rögar kapağından içeri kola dökmekle aynı yani. Birileri tepkisini saçma bir şekilde veriyor olarak yorumluyorum.

AKP birkaç yüz bin kron verip de kendi yaptırmış bile olabilir ayrıca hahahh
  • chicha_v2  (27.01.23 14:50:52)
Reddit'e bakarsan zaten İsveçliler NATO'ya girmeye çok hevesli değiller. Olay bundan ibaret, o herife kitap yaktırttılar ki Türkiye veto etsin. Bizimkiler de PKKlıları vermedikleri için kitap yandı diye yaygara koparıyorlar. Herkesin derdi başka...

  • malheiros  (27.01.23 14:52:08)
Abi bildiğim kadarıyla İsveç'i zaten veto ediyoruz, yani bu olaylar olmasa da veto ediyoruz, Finlandiya'yı veto etmemiz için bir neden de yok, yani bu Kuran yakma işini Finlandiyalı biri yapsa daha anlaşılır olmaz mıydı o zaman?

  • Kaleci Saçlı Forvet  (27.01.23 14:52:24)
ya derin oyunlara falan gerek yok, bu adam marjinalin de marjinali, bir avuç kişiyi temsil eden bir tip.
amacı nato ya da başka bir şey değil, yabancı düşmanlığı üzerinden prim yapıp kendini tanıtmak. kuranı hedef almasının sebebi türkler ve arapları ülkede istememesi.
3-4 kişinin eylemi yüzünden bu kadar muhabbet çıkması gerçekten garip. türkiye'nin yarısı ellerinden gelse suriyelileri diri diri yakacak, bu kadar konuşulmuyor.

ayrıca isveç'in danimarka'nın saçma bir tutumu da var. bu öğlen tevrat yakmaya çalışan bir müslümanı gözaltına aldılar mesela.
  • patronaj1  (27.01.23 14:53:32)
Tam seçim zamanı, avrupa ile çatışmanın kime yarar sağladığını düşünürseniz, kimin yaptırttığı ortaya çıkıyor bence.

  • vizivozo  (27.01.23 14:59:14)
Adam da orijinalinde Danimarkalı, orda doğup büyümüş hatta kurduğu parti de Danimarka'da. Babası İsveçli diye İsveç vatandaşlığı almış 2020'de. Aslında kendisi de göçmen yani lol

Danimarka'da siyaset olarak ciddiye alınmayıp dışlandıği için İsveç'te yapıyor bu eylemleri bildiğim kadarıyla. Bi de İsveç'te göçmenler daha çok diye biliyorum, bu yüzden bu konuda siyaset bi şekilde destekçi de buluyor az da olsa.

Yani şimdi kıyas olsun diye demiyorum ama bizde de Suriyelileri mancınıkla göndericez diyen insanlar var. İsveç+Danimarka nüfusu 15 milyon, içlerinden bir meczup böyle bir eylem yapıyor ufak da bir destekçi buluyor vs. çok ciddiye alınması gereken bir durum değil ama provokasyon işe yarıyor tabii her zaman. Bizimkiler de hemen üstüne atladı bundan siyasi malzeme çıkarmak için, olay bu diye düşünüyorum.

Mesela 2022 seçimlerinde İsveçte de yarışmış toplam 156 oy almış parti. Halkta karşılığı bu kadar ama ekstrem şeyler yapıp gündem olmak kolay geliyor.
  • nundu  (27.01.23 15:12:53 ~ 16:20:32)
Ya gerçekten çok enteresan, tartışma çıkarmak istemem ama bana göre konu Kuran yakılması da değil aslında anlaşılabilir bir altyapısı bir nedeni olsa bunu da anlayabilirim ama o kadar saçma ve boş bir olay ki altında ciddi bir şeyler olmaması ve sırf yapmak için yapılıyor olması çok komik.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (27.01.23 15:16:46)
Allahsız, dinsiz ve kitapsızım. Kitap yakma eylemi tamamen provokatör bir eylem. Düşünce özgürlüğü çatısı altında incelenemez. Yakılan kitap dini kitap olursa inananlarını, siyasi bir kitap olursa takipçilerini kışkırtma amacı güder. Malum parti siyasi malzeme çıkarmaya çalışmak istemeseydi bu kadar büyümezdi konu. Bu bir tahmin değil, gerçek. Çünkü ilk defa Kuran yakılmadı. Sözlükte de başlıkları olan şekilde geçtiğimiz senelerde de örnekleri var. Böyle gündem olması, bakanlık düzeyinde skandal açıklama yapılması falan hep seçim malzemesine çevirmek.

Öte yandan Kürtçü diasporalar işlerini çok iyi yapıyorlar İsveç gibi ülkelerde. Bitmek tükenmez bir Türk düşmanlığı pompalıyorlar. Avrupa'nın da hoşuna gidiyor. Çünkü Avrupa ikiyüzlü ve zenofobiktir. Türk düşmanlığı da bir gerçek. AKP düşmanlığını Türk düşmanlığı ile harmanladılar. İşte bu eleman da bu ekiplerin ilgisini çekip kendi reklamını yapmaya çalışıyor. @nundu 156 oy aldığını söylüyor. İşte adamın hedefi de 1000-2000 falanı geçmektir en azından. En ufak bir göç dalgasında ya da "tehdit" durumunda Avrupa'nın aşırı sağ gruplarının oyları katlanır hemen.
  • nawar  (27.01.23 15:34:24)
bu konuyu hiç düşünmemiştim ama cidden rusya neden 5-10-20 milyon dolar vermesin ki bu insanlara yakmaları için? mantıklı.

  • ahm1  (28.01.23 05:43:38)