gidip yasamak istediginiz zaman dilimi

eski turk filmlerini izlerken goruyorum bazen. 1970'lerden 1990'lara kadar istanbul'a inanilmaz bir ozlem duyuyorum. halbuki 90'larda ankara'da dogmus bir turk genci olarak bu ozlem cok sacma.

ancak sanki gercek mutluluk o zamanlarda oradaymis gibi. sizin de boyle keske o zamanlarda surada yasayabilseydim dediginiz zamanlar ve mekanlar var mi?

tamamen fantazya.

Tetriste 8 bit lambada şarkısı eşliğinde uzun çubuk beklediğim günleri al, biraz ataride japonca altyazılı tsubasa oynadığımız günleri ekle, bir tutam da ericsson T28s'in çıktığı zamanlar fıstık yeşili ekranda sms çekmeleri katıp karıştır. Bütün bunların ortalaması.

  • onemoremile  (27.01.23 09:35:55)
Şöyle güzel bi yazı var konuyla ilgili, fakat ben gelecek konusunda yazar kadar iyimser değilim:

thefloatinglibrary.com
  • plutongezegendegilmi  (27.01.23 09:42:34)
70'lerdeki İstanbul'u görmek isterdim.

  • dissendium  (27.01.23 10:00:06)
Doğmak istediğim sene 2980. 90ların ortasında doğan biri olarak milenyuma girişi hayal meyal hatırlıyorum ama şöyle milenyum partisinde eğlenen bi genç olmak isterdim ama geçmişte de asla doğmak istemezdim o yüzden 2980 iyidir. İki olasılık var ya insanlık yok olmuştur ya da günümüzdeki sorunların %99'u çözülmüştür:D

70ler 90lar falan cep telefonunun internetin olmadığı bi dönemde gençlik yaşamak istemezdim. Daha da eskisinde sağlık da tehlikeye giriyor ilaçlar aşılar falan. Geçmişte doğma isteğini asla anlamıyorum.
  • nundu  (27.01.23 10:21:57)
1940lar amerika

  • ShadowOfMoon  (27.01.23 10:36:03)
Valla bu soru arkadaşlar arasında da geçiyor çok. Ben spesifik bir zaman dilimi seçemiyorum arkadaşlarımın aksine. Klişe olacak ama tüm zamanların zor tarafı var. Tamamen heyecan olsun diye zaman makinesinde random bir tarihe gönderilmek isterdim. Böyle çark çevrilsin nerde durursa oraya ışınlanayım.

  • Amaranta ursula  (27.01.23 10:46:49)
antikadimag hocam ayni hisler bende de var. ancak analiz edince bunun yesilcamla alakali oldugunu dusunuyorum

tatli guzel yesilcam filmlerinde dogru duzgun hic kis olmuyor. hatta kapicilar krali filmini cocukken izledigimde cok sasirmistim. o zamana kadar istanbulda oyle bir havanin ve carpik kentlesmenin olacagi hic aklima gelmemisti
  • foster  (27.01.23 11:19:17)
sadece geçmişi seçebiliyoruz sanırım? yani gördüğümüz bildiğimiz zaman dilimlerinden? öyleyse 2022 diyeyim en yakını o. mekan da tabiki U.S.A.!

teknoloji her şeyden önemli benim için. bir gün uyanıp kendimi 70'lerde 80'lerde filan bulsam sıkıntıdan intihar ederdim herhalde... internet olmadan bilgisayar olmadan... geçmişe gitmeyi değil geleceği görmeyi isterdim. genel olarak yaşadığım ülke yüzünden geçmişte daha iyi olan, zamanla kötüye giden şeyler elbette var. şu daha iyiydi bu daha iyiydi diyeceğim bin tane şey çıkar türkiyede ama dünya globalleşmişken teknoloji bu seviyeye gelmişken genele bakarsam asla eskiyi güzelleyemem. gelişime kapalı biri değilim.
  • konetsu  (27.01.23 12:01:30 ~ 12:12:15)
roma imparatorlugunda zengin bir romalı olmak isterdim :)

  • sizofren06  (27.01.23 12:10:44)
15 yaşına kadar olan zamanımı yaşamak isterdim. Her türlü mutlu, gece korkmamı saymazsak =)

  • mslny  (27.01.23 12:55:19)
geleceğe gidemiyo muyuz? ben 3binleri görmek istiyorum. hatta mümkünse bilincimi şimdiden kopyalayıp saksı gibi kenara koysunlar ben izliyim neler oluyo. o bile ok.

  • entropik  (27.01.23 13:18:39)
@konetsu +1
Teknolojiyi, modern tıbbı bırakıp da geçmişe hayatta dönmem. Ha 80'lerin başına dönüp Apple, Microsoft vs hisseleri alabilirdim, o olur.

  • kobuzchu kiz  (27.01.23 13:19:16)
M.S. 5000 falan güzel olurdu herhalde. Geçmişi ancak ziyaret ederim. Yaşayamam orada. Düşünsene romantik romantik eski zamanları söylüyorsun, kimisinde domates, kahve, patates falan yok. Bazılarında sebze ya da et yediğinde ölüyorsun. Bazılarında penisilin yok, bazılarında alerji iğnesi/hapı yok. Çocuk felci, dizanteri, veba kol geziyor. Bazılarında internet yok, televizyon yok, kitap okuyayım dersen şimdiye kadar okuduğun kitapların %90'ı henüz yazılmamış...

Eğlencenize turp sıktığım için üzgünüm. Geçmiş zamanları ziyaret edip dönmekten söz edeceksek hepsine varım ama ortalama insan ömrünün 30-35 olduğu, hijyenin h'sinin olmadığı sıkıcı zamanları yaşamak için tercih etmezdim. Gelecek için de biraz ileri tarih söyledim umarım teknoloji, tıp vs. yeterince ilerlemiş olur o sırada. Siyasal İslam'dan da komple kurtulmuş oluruz.

Geleceğe gidemiyorsak @konetsu'yu görüyor ve 2 artırıyorum. 2020 ABD. Coin piyasasına girer parayı kaldırırım en azından.
  • nawar  (27.01.23 13:25:05 ~ 13:26:18)
gelecek zaman diliminde zengin olmayı isterdim napiyim geçmişi açar vikipediden okurum ne olmuş ne bitmiş.

  • Hallegadola  (27.01.23 13:32:24)
ortacag'da bir tavern isletmek isterdim.

  • baldur2  (27.01.23 13:39:55)
90'lar new yorkunda yasarim

  • hot potato  (27.01.23 17:44:59)