Kamu bankaları 200K ev kredisi veriyor, nasıl ev alacağız?

2.el evler için %1.29 faiz oranıyla 200K veriyoruz dedi.

Sıfır konutlar zaten Ferrari fiyatına satılıyor İstanbul'da.

Bu kredi kampanyasıyla kimler ev alabiliyor?

Sıfır uygun ev İstanbul'da neler var ve en az ne kadar keş para lazım, max bankalar ne kadar verir?

Bankacı dedi ki henüz onaylanan görmedim. :D

Anadan babadan miras kalmadıysa alamayacaksın.

  • Mcfly  (26.01.23 20:58:00)
Yani aslında kredi vermiyorlar işte.
Ev alma konusunda ciddiyseniz özel bankaların %2 civarındaki faiz oranlarından kredi kullanabilirsiniz. Aslında onlar bile olması gerekenden ucuz şu ekonomiye göre.
İleride faizler düşerse yapılandırabileceğinizden de emin olursanız bu işten kazançlı çıkabilirsiniz.

Besim Tibuk'un anlatmayı pek sevdiği bir hikayesi var. Ona ait olduğunu sanmıyorum.
Kapitalizm varmış, kahvenin fiyatı pahalı diye şikayet ediyormuş insanlar. Sosyalizm gelmiş ve kahveyi bedava yapmış.
Kahve makinesinin önüne iki tabela asmışlar; "Kahve bedava" "Kahve yok"

Devlet bankalarında kredi bedava, kredi yok.
  • michael_knight  (26.01.23 22:11:42)
Alay ediyorlar milletle.

  • baldur2  (26.01.23 22:53:44)
özel bankalardan 2 civarında puanla kredi alabilirsin gelirin iyiyse. onlar daha cömert bu konuda.
iyi bir fırsat yakaladıysan faiz oranına takılmadan alırsın içinde oturursun. oturacak adam için hala mantıklı. yatırım olarak almak için kredi vermiyor artık bankalar öyle yorumlanabilir

  • roket adam  (26.01.23 23:30:19)
iş bankası 1,98 ile veriyor, gidip oradan alın.

  • nuisance  (26.01.23 23:54:40)
Aile büyüklerinden kalmadığı sürece konut almak imkansız hale getirildi. Dediğin gibi 250K gibi komik tutarlar kredi olarak veriliyor.

0,69 kredi kampanyasında Hazine'nin bankaları destekleyebileceği yasa daha bu hafta meclisten geçti. Şartları sağlayanlar için o tarafta gerçekten söylenen tutarlar verilecek gibi görünüyor. Şu an kredi kullandırımı olmadı, başvurular Bakanlık onayında.

Özel bankalara yönelip stüdyo veya 1+1 tarzında ev alınabilir. Duyuru'dan bir arkadaş %1,87 oranla Akbank'tan 1M'a yakın kredi kullandığını yazmıştı diye hatırlıyorum. Birkaç yıl kiraya verip ana para azalttıktan sonra ancak oturulabilir tarzda 2+1'lere geçilebilir. Malesef geldiğimiz nokta bu.
  • Lethe  (27.01.23 10:27:14)
@nuisance

%1.98 ile 1 milyon çeksem geri ödemesi 2.6 milyon 10 sene taksit 21k TL aylık.

Maytap geçiyorsunuz herhalde. İş yerinde patron falan öder anca bu paraları şu devirde.

Onu geçtim 2.6 milyona Porşe çekerim altıma hem de düşük km'li. :)
  • Cesario  (27.01.23 11:54:37)
ya hesap çok basit aslında, bugün 1 milyon kredi ödeyeceğin evin değeri 10 sene içinde 2.6 milyonu geçerse karlı oluyorsun.
zaten 10 senede 2.6 kat artmayan bir eve yatırım yapma bence. 2020-2022 arasında olan şey belli.
her halükarda iyi ve doğru bir yatırım bulduysan %2 ile kredi çekmek bile gayet mantıklı.

porşe alabilmek için masaya nakit 2.6 milyon koyman gerekiyor, nakit 2.6 milyonun olsa zaten kredi kovalamazsın diye düşünüyorum :) keza aynı krediyi, porsche almak için çekemiyorsun, konut alman şartıyla veriliyor sana.
  • roket adam  (27.01.23 13:50:42 ~ 13:51:24)
@Cesario,
hesabı yanlış yapıyorsunuz.
hem yatırım mantığına hem de matematiğe biraz ilgili olmak lazım.

@roket ve @lethe izah etmeye çalışmış. enflasyon hesabına bakarsanız bugün korkunç gelen sayıların 3 seneye eridiğini göreceksiniz. üstelik evin kendisi enflasyonla birlikte değerlenirken siz, size ait olmayan bir parayla kar elde etmiş(yatırım yapmış) oluyorsunuz. bu parayı başka yatırım enstürmanı için vermiyorlar+1

paranız yeterince yoksa yaşamalık değil, yatırımlık ev almak, en erken 5 yıl sonra satıp daha başka seçenekler bakmaktan başka ihtimal kalmıyor pek.
  • jimjim  (27.01.23 14:01:53)
İstanbul'a komşu semtlerden arsa almaya nasıl bakıyorsunuz?

1 milyon kredi de vereceklerini sanmıyorum. 2 milyonluk ev için 1 milyon peşinat lazım bu hesapla.
  • Cesario  (27.01.23 14:19:09)
30 yıllık mortgagelar çıkana kadar (ki 20 yıllıklar çıkar 3-4 seneye) ev alamayacağız.

  • tchuck  (27.01.23 14:30:38)
@Cesario

eğer biraz birikim olupta üzerine kredi alıp oturumluk evini alabilecek için 21K aylık cazip aslında şu ortamda.

en fazla 2-3 sene zahmetini çekerler, sonra kira öder gibi ödemeye başlarlar.

ayrıca 21k artık cok büyük bir meblağ değil, karı koca 50bin tl ogretmen memur çift kazanabiliyor, özel sektördeki rakamları hiç bahsetmeyeyim.
  • nuisance  (27.01.23 17:09:41 ~ 17:18:44)
unutmadan özel bankadan alacağın konut kredisi ileride faizler düşerse yapılandırma şansınız olur.

mesela kampanyalı kamu bankası kredilerinde bu olmuyor. 1,29 kredileri mesela faizler 1 altına düşse dahi yapılandıramıyorsunuz.
  • nuisance  (27.01.23 17:29:06)