Dopamin işleyiş sorusu

Selam

Dopamin bağımlılığını anlamaya çalışıyorum, bir saattir bilgi edinmek adına video izliyorum, doktorların bilgi verdiği videolar. İkidir "beynin sana 'bu yaptığın çok güzeldi bir daha yap' demesidir" diye bir ifade duyuyorum.

Beynimin yaptığım şey hakkında "çok güzel" kararını vermesi neye bağlı? Neden mesela temizlik yapmak bana dopamin salgılatacak kadar "çok güzel" gelmiyor, yani beynim temizliğe neden bir zevk/haz hissi atamıyor, bu hisleri beynim hangi harekete atayacağına neye göre karar veriyor??

Olayımız nedir yani? Önce dopamin mi vardı yoksa eylem-dopamin-beyin arasında bilmediğimiz bişey mi var? Ya da ben mi bilmiyorum, o ne??

Yanılıyorsun, normalde temizlik yaptığında dopamin salgılamayabilirsin ama bok gibi bir banyoyu derz aralarına kadar tertemiz yaptığında karşısına geçip "vay amk ne güzel temizledim lan" deyip gururlandığında dopamin salgılayabilirsin, dopamin ödüllendirme mekanizması gibi, ota boka dopamin salgılamazsın bunu hak etmen lazım.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (26.01.23 17:25:14)
zevk aldığın her şey dopamin salgılatır ancak beynin yapay yolla aşırı uyarmaya alıştıysa (sigara, uyarıcı ve uyu+trucu maddeler, p+rn, hatta şeker vs..) doğal olan her zaman yetersiz kalacaktır.

aşırı uyaranları devre dışı bırak. birkaç ay sonra beynin ödül yolları reset atacaktır kendisine. biraz zorlayıcı bir süreç ama.
  • shadra  (26.01.23 17:28:03 ~ 17:28:46)
@Kaleci Saçlı Forvet

İşte beynim neye dopamin salgılayacağına nasıl karar veriyor onu merak ediyorum. Yaptığım şey karşısında "bütün kalbimle olumlu/sevinçli yorum yapmak" mıdır mesela dopamin salgılatan? Dopamini benim eylemlerime bağlayan köprü ne onu merak ediyorum.
  • muhayyer divan  (26.01.23 17:30:09)
Abi başta söyleyeyim shadra'nın bahsettiği şeyler dopamini etkilemez serotonini etkiler, ikisi farklı konular. İkincisi, bro diyorum sana işte dopamin salınımını ödüllendirme mekanizması gibi düşün, sen "ödüllendirilme" güdüsüyle yaptığın her işte beynin dopamin salgılar, bu biraz daha senin ID benliğinle alakalı bir konu. Yani tarih öncesi devirde dışarıda mamut avlayıp eşinin karnını doyurduğunda da dopamin salgılarsın, dediğim gibi pis bir banyoyu tertemiz yapınca da dopamin salgılarsın, beynin senin kalp atış hızına nabzına kan basıncına salgılanan adrenaline göre heyecanlandığını anlayıp basar dopamini sen de daha bi gaza gelirsin koltukaltların kabarır. Böyle.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (26.01.23 17:37:52)
@Kaleci Saçlı Forvet

Demek ki ben eylemime ne anlam yüklüyorsam o geçerli oluyor. Acı çekme anlamı yüklediğim eylemlerde bittikten ve "başardıktan" sonra acı hissi devam ediyor, huzursuz oluyorum filan. Demek ki benim anlam yüklememle ilgili bu, zihnimi kodlamamla ilgili yani. Doğru mu?
  • muhayyer divan  (27.01.23 02:46:23)
ingilizceniz varsa dr andrew huberman'ın çok güzel içerikleri var. hem podcast hem de metin olarak inceleyebilirsiniz;
hubermanlab.com

beynin ödül sistemi, hormon dengesi ve mutluluk hormonlarının çalışma mantığını çok güzel işliyor.
  • kobretti  (27.01.23 13:54:46)
@kobretti

:((( ingilizcem yok. Zengin olunca basacam parası neyse verecem alacam 10 kilo ingilizce >:(
  • muhayyer divan  (28.01.23 20:11:46)
O zaman şöyle bir önerim olabilir. İlgili sayfayı google translate ile ziyaret edin, ilginizi çeken konu başlıklarını tıklayın. Google translate içerisindeki metni de otomatik olarak çevirecektir.

Podcast serilerin ve videoların birçoğu metin hali de sitede mevcut. Böylelikle önerileri ve konuşulanları en azından kaçırmamış olursunuz.
  • kobretti  (29.01.23 13:00:05)
@kobretti çok teşekkürler

  • muhayyer divan  (29.01.23 14:44:20)