12 yıl sonra sektör değişikliği ?

yaklaşık 12 yıldır otelcilik sektöründeyim. Yabancı bir zincirin merkez ofisindeyim orta düzey yöneticiyim. işim çok rahat. Otel sektöründe rahat ve güvenilir iş bulmak çok zordur. Yabancı markalar olsa da franchisea dayalı bir sektör olduğu için çok kırılgandır, işten çıkarmalar yoğun, kurumsallık az vs.

4 yıldır aynı şirketteyim. Şimdi ise çok büyük bir havayolu şirketinden teklif aşamasındayım. Henüz gelmedi ama maaş hemen hemen aynı olacak belki %10 fazlası olabilir.

+'ları; ucuz uçak bileti (pass bilet gibi) dünyanın her yerine rahatça gitme imkanı, yine kendi şirketim gibi global büyük bir marka, otel sektörüne göre daha güvenilir bir sektör.

-'leri; benim için downgrade olacak, müdür pozisyonundan uzman pozisyonuna düşeceğim, (Otelcilik sektöründe title önemli ancak havacılıkta kadrolar daha dar olduğu için önemsiz gibi duruyor) hissedilebilir bir maaş artışı olmayacak: tazminatımı ve rahat işimi bırakıp başka bir sektöre geçeceğim.

Tavsiyeniz var mıdır?

Teşekkürler

Sizin sektöre çok uzağıım.
Aynı maaş veya %10 artış için iş değiştirmek pek aklıma yatmadı. Hem de title'ınız düşerek.

%25 fark olmazsa bence iş değiştirmeyin. Teklif geldiğinde teklifi maaşınızı %30 geçecek şekilde artırmalarını isteyin, bakalım neler olacak.

Havacılık sektörünü benden daha iyi biliyorsunuzdur ama benim bildiğim kadarıyla THY'de çalışırsanız siyaset sayesinde göreve gelmiş yöneticilerin ilginç kararlarıyla boğuşacaksınız ve o baskıyı hep hissedeceksiniz. THY dışındaki şirketlerde ise hem geliriniz hem de iş güvenceniz ve huzurunuz daha az olacak.

Bir arkadaşınız bu şekilde bir iş değişikliği yapmayı düşündüğünü söyleseydi ona önerir miydiniz diye de düşünün.
  • michael_knight  (25.01.23 11:51:16)
pass öyle beklediğin gibi güzel bir şey değil. orada da pass'ı olanları sıraya koyuyorlar. kıdeme rütbeye göre. sana sıra gelirse alıyorsun. ciddi bir yan hak değil bana göre.

sektör değiştirmek istiyorsam parayı ikinci planda tutardım.
  • gabe h coud  (25.01.23 11:57:42)
Eğer gireceğiniz şirket Thy emirates katar gibi şirketler ise tercih edin. Çünkü iş güvenliği de önemli huzur getirir.
Aldığınız para yurt dışında tatile yetmiyor ise oralara ucuz gidebilmenin bir mantığı yok zaten.

Bir de gerçekten istiyor musunuz bunu kendi kendinize kalıp düşünün.
  • EXXE01  (25.01.23 11:59:06)
Pek mantıklı bulmadım.
Yüzde 10 fark için bilmediginiz bir ortam ve sektör riskine girip pozisyon duseceksiniz. Malum sirkette garip garip tipler yoneticiniz olacak.

Yüzde 10 hatta o bile degil; mantıklı değil bu risk için. Hayır siz ahmet otelcilikte calisiyorsaniz neyse ama iyi yerdeyim diyorsunuz.
Riske değmiyor.
  • logisticsmanager  (25.01.23 12:24:54)
Değişiklik için yetersiz bir iş.

  • dissendium  (25.01.23 13:14:49)
değişiklik için yeterli değil +1

  • benaslinda  (25.01.23 15:01:37)
yıllık izni kıdemi sıfırladığına değmez
anca mevcut iş yeri haklarını veriyoruz derse düşnünülebilir

o biletleri kullanacak tatil imkanı olacak mı o da önemli
  • bir soru sorcam  (26.01.23 17:46:25)
no-go.
hem rutbe kaybin var, hem de maas artisi cok dusuk.

yakin zamanda ben de sektor degistirdim. uzmanliktan yoneticilige yukseldim ki zaten birincil amacim buydu. Maas artisi da ciddi boyutta oldu ki 2 hafta pazarligi surdu zaten, kapiyi yaklasik %80 artistan actim, ben dustum onlar yukseldi ortada bir yerde bulustuk.
  • cooperr  (26.01.23 19:55:36)