pegasus - thy farkı

bazı insanlardan duyuyorum "asla pegasusla uçmam, thy'den başkasına binmem" gibi şeyler. neden? farkı ne? envarterlerinde benzer uçaklar var.

haftasonu istanbul-muğla arası uçtum. pegasus ile gittim thy ile geldim. thy sıcak kaşarlı sandviç ve otobüslerdeki gibi içecek ikram etti. insanları bu mu tav ediyor?

pegasus rötar yapıyormuş, thy yapmıyormuş. var mı öyle bir istatistik, bunun sebebi ne?

uçak modellerine baktığımda genelde benzer model uçaklar. biri diğerinden farklı ya da ekstra konforlu değil.

uzun uçuşlar için konforlu bir seyahat isteğini anlarım ama diğerlerinde, özellikle iç hatlarda bu "thy'den başkası olmaz" muhabbeti nedir? fark ne?
iki saatten az uçuşlarda kalite-konfor farkı anlaşılamaz bile. aradaki (çoğu zaman oluşan) fiyat farkı düşünüldüğünde thy'i seçmek bana mantıksız geliyor.

Bence tamamen marka tutkusu.

  • lcha  (24.01.23 16:15:49)
marka algısı tamamen. ben ucuz olanı tercih ederim.
pegasus low-cost bi firma zaten. aynı konforu beklemek saçma.

  • jelly bear  (24.01.23 16:16:24)
aynı model uçaklar olsa da pegasusun uçakları daha bakımsız (teknik olarak değil, koltukların, pencere güneşliklerinin vs yıpranmasından ve temizliğinden bahsediyorum). Benim denk geldiğim uçaklar hep öyleydi pegasus'ta.
hele ki uzun uçuşlarda fark çok fazla. pegasusla 3-4 saat arası bir uçuş yaptım, belediye otobüsü kadar konforluydu ancak. thy yurtdışı uçuşlarda birkaç gömlek üstün.

  • mustafakesekci  (24.01.23 16:17:53)
1 saatlik uçuşta business uçmazsan hiçbir fark yok diyebilirsin. pegasus'la 3 saat üzeri uçarsan üzerine oturduğun organın dümdüz tepsiye döner. pegasus'ta diz mesafesi yok, ortalama boyda birisi bile rahatsız oluyor, eğer görece uzun birisi yanınıza oturursa bacakları sığmıyor ve zincirleme rahatsızlık oluşuyor.

Anadolu jet ve pegasus aynı kefede, thy ise farklı bir boyutta.

Thy'de kabin bagaj hakkı konusunda esnekler, 2 parça kabin bagajın varsa nadiren sıkıntı çıkar, 1-2kg fazlayı genellikle tolere ediyorlar. Pegasus acımaz, kabin bagajına 70euro, her ekstra kilogram için ayrıca geçirir.

Yurtdışı uçuşlarda thy yemek verir, uçuş uzunsa aralarda atıştırmalık verir. Pegasus'ta parasını verip bile alamazsin, sıra sana gelene kadar yemek biter :)
  • kimlanbu  (24.01.23 16:57:24)
1-2 saatlik uçuşta hiç bir şey fark etmez.
sadece bazen thy geniş gövdeli uçaklar veriyor iç hatlara, bi tık daha konforlu ama genelde iga'dan kalkıyor onlar ve altı üstü 1-2 saat yine.
uzun uçuşlar için evet bir fark var.
  • roket adam  (24.01.23 17:31:59)
şimdiye kadar 2 defa şirketin ödediği thy hariç hep pegasus ile uçtum. uçuşlar hep yurtdışı 2-3 saat arası. toplamda en az 30 defa uçmuşumdur pegasusla, bir kere bile bir olumsuzluk yaşamadım ne rötar ne başka bir şey, 176 boy 110 kg oldukça şişman/iri birisiyim, koltuk mesafesi ile hiç problem yaşamadım. bagaj ve ikramlar konusu ayrı hikaye ama onun dışında ekonomi uçuyorsan hiç bir fark yok. Aradaki fiyat farkının 1/3 üne havaalanında lounge giriyorum uçuş öncesi, hem yiyip içiyorum hem rahatça dinleniyorum, sonra da uçuşa giderken loungedan ne istiyorsam atıyorum çantaya sandviç meyve su ıvır zıvır.

  • zikardo  (24.01.23 18:32:28)
Pegasusun uçakları resmen dökülüyor, inişte ve kalkışta thy ile arasında dağlar kadar fark oluyor.

  • sta  (24.01.23 19:35:39)
Koltukları biraz daha rahat, yukarıda birinin dediği gibi daha bakımlı, bagaj hakkı fazla ve bir sandviç veriyorlar. Bagaj avantajı fiyat olarak bir avantaja sahip değilse ucuz olanı alır geçerim. Abartılacak bir farkı yok, bu kalite arayışı abartı geliyor. Şöminesi olmayan evde yaşamam ben mantığı gibi bir şey.

  • Unde bach canim  (24.01.23 19:40:02)
Valla ben Pegasus’u seviyorum çünkü çok uyguna Avrupa’ya uçabiliyorum sayesinde. Uçağın içi konforlu değil tabii ki ama maksimum 4-5 saatlik yerlere uçuyor zaten.

Thy’nin uzun uçuşlardaki büyük uçakları tabii ki konforlu ama o uzun mesafelere de Pegasus uçmuyor zaten.

2-3 saatlik uçuşlarda çok da bir fark göremiyorum ben bu yüzden. Hatta Kadıköy’de olduğum için Pegasus’un Sabiha kalkışlı ya da varışlı uçuşları çok daha makul benim için.
  • ms brownstone  (24.01.23 20:30:29)
senelerdir thy ile atlantik uzeri turkiyeye ucup donen biri olarak ekonomi kisminin bende yarattigi hissiyat koy dolmusundan farksiz. defalarca da rotar yapti elbette.
thy uzerinden statu kasmak cok sonradan gorme eylemi yani. zamaninda turkcell'le falan da yapilirdi, farazi "ama daha iyi cekiyor" falan tarzinda.

  • hot potato  (24.01.23 21:44:39)
artık ülke içinde THY = Pegasus.

Eskiden THY'de istediğin koltuğu seçerdin + sandviç içecek vs. bu tip artılar vardı. Ağırlıkta bir tık hoşgörülü davranıyorlardı (şimdi nasıl bilmiyorum) ve mesela artık online checkin'de rasgele koltuk atamaya başlamış seçince para alıyormuş. Bunlar Pegasus'un olaylarıydı.

Bu arada filo olarak Pegasus daha güven veriyor bana. Genelde daha yeni Airbus'lar vardı onda. Uzak mesafe şeylerde THY gayet iyi tabii.
  • nhk ni youkosu  (24.01.23 23:08:32)