İnsanlar ev/araba alamıyor diye mi kendini alışverişe vuruyor?

İnsanlar ev/araba almaktan umudu kesip elektronik, kıyafet, tatil vs alışverişe yükleniyor gibi sanki.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Sizin alışveriş yöneliminiz nasıl?

İnsanlardaki mutsuzluk o kadar büyük ki küçük dopamin takviyeleriyle ancak unutabiliyorlar. Alışveriş de bunlardan biri. Gelecek kaygısı diyelim. Evi arabası olanda bile var bu

  • olaylar olaylar  (16.01.23 22:18:44)
evet ben oyleyim cesariocum. bu ulkede ne ev ne araba alabilirim o zaman biraz kotu gun parasi birakip gerisini harca modundayim.

bir de sacma sapan insanlarda para oldugunu gormek beni asagi cekiyor iyice, ne kadar cabalasan da olmayacagini goruyorsun falan... alisveris iyi geliyor bana bu acidan da. ustteki arkadasa da katiliyorum yani
  • Kittie  (16.01.23 22:24:41)
Finansal okuryazarlik dusuk, sirketlerin beyin yikamasi/marketingi ise cok etkili. Bence insanlar bu yuzden kendini alisverise vuruyor.

Turkiye'de surekli ev yapilmasi sayesinde ev sahibi olmak orta kesim icin hala o kadar zor degil. Sabir ve disiplinle olur. (Fakir kesim icin zor ama zaten o kesimin alisveris yapacak parasi da yok, dolayisiyla bahsettigimiz grup o degil zaten)
  • hot potato  (16.01.23 22:26:52)
çok şükür alışverişe ihtiyaç bi şey yok
yemek sağlıklı beslenmeyi lux olarak belirledim
gerçi indirimli rest arıyorum
  • bir soru sorcam  (16.01.23 22:28:43)
Kazandığımdan fazlasını harcamıyorum veya borçlanmıyorum. Kendimden kısmıyorum. Ev araba almak gibi bir gayem yok. Mutlu yaşamaya bakıyorum.

  • ruhen hastayim ben  (16.01.23 22:35:50)
Eskiden:
Param cepte, kahve makinası alacağım. Ama nasıl bir şey alacağıma karar veremedim. Biraz daha araştırayım. Hem beklerken bakarsın bir kampanyaya rastlarım.

Şimdi:
Param cepte. Kahve makinası alacağım. Derhal almalıyım yoksa yarın zamlanacak, param yetmeyecek.
  • Mirket  (16.01.23 22:37:27)
insanlar o kadar çok çalıştırılıyor ki hınçlarını para harcayarak çıkarıyor.

  • false pretension  (16.01.23 22:39:00)
En belirgin sebebi bir daha o fiyata bulamama kaygısı ve tabii paranın cepte durdukça değer yitirdiği hissi. O yüzden enflasyon çok büyük bir bela.

  • sibertenik  (16.01.23 22:46:49)
Bir şeyden kısmam ama harcama isteğim de yoktur. Sağlığıma harcarım. Botoks, estetik, diş, saç, sağlıklı yeme içme. Tatile harcarım, arkadaşlara ve aileye harcarım. Beğendiğim bir şey olsa alırım ama bulamıyorum ya da yeteri kadar aramıyorum. Bilmiyorum, belki de ihtiyacım yoktur. Kalite çok düştü son zamanlarda. Belki de odur.

  • gabe h coud  (16.01.23 23:30:53)
çevremde para biriktirmeyi "mallık" olarak gören gençler var çokça, ve ellerine ne geçerse harcıyorlar, yatırım diyorlar buna da. durumlar yazıklı.

  • marlonbranda  (17.01.23 04:10:35)
Mirket +1

İhtiyacım olan bir şey varsa hemen alıyorum artık çünkü fiyatlar sürekli artıyor. Örnek olarak elektrikli süpürge alacaktım. Geçen hafta pazartesi baktığımda 8800 civarıydı fiyatı. Ertesi gün 9100 civarı oldu ben de aldım. Bugün kontrol ettim 10300 civarı olmuş. Bir haftada 1500 TL artmış yani.
  • peki madem  (17.01.23 10:02:22 ~ 10:11:14)
Her ay kendime veya eve teknolojik bir "oyuncak" almaya çalışıyorum. İşim gereği her ay eksra dolar/euro geliyor bir kısmını böyle eziyorum. Bu sene ev/araba alma umudum yok.

Sıradaki oyuncaklar :

1) Meta Quest 2
2) Xiaomi veya Dyson hava temizleme cihazı.
  • kimlanbu  (17.01.23 12:06:41)