Japon yeni nin tl karșiligini anlamadim anlatabilecek var mi?

google da 1 japon yeni 0.15tl yaziyor. bu dogrumu. birde japonlarin 100 yen en dusuk kullandigi tarzinda bisi okumustum simdi ben japon yeni 15tl mi diyecegim anlamadim bi turlu

1 japon yeni 0.15 tl bu doğru.

bir yen'lik demir para var. en yüksek 100 ile 500 demir parada. kağıtta 10.000, 5.000 1.000 var.

bir japon yeni 0.15tl diyeceksiniz.
  • sert siyah krom  (13.01.23 14:27:50)
Bir japon yeni 15 kuruş diyeceksin.

Metroya binince 200 yen vereceksin, carp 0.15'le 30 TL.
  • brkylmz  (13.01.23 14:39:14)
Bizde eskiden olduğu gibi biraz fazla sıfırları var, biz 6 sıfır atmasaydık 1 Yen = 150.000 TL olurdu (inşallah yanlış hesaplamadım)

Vay be, 90'lı yıllardaki motosiklet dergilerinin arkasındaki japon motor fiyatlarının listelerine bakar tl karşılığını hesaplamaya çalışırdık, o geldi aklıma :)
  • John Bloor  (13.01.23 15:35:17)
evet eski parada olsaydık 150 000 TL olurdu. Ben küçükken de uzun bir süre 10 000 TL falandı.

  • ckisc  (13.01.23 15:55:47)
Temel farklılık şurada. Yen, bizdeki kuruş demek. Adamların daha küçük bir para birimi yok. Algimiz o nedenle bozuluyor. 1 yen satın almak diye bir şey de yok, eğer bankadan satın almıyorsanız.
Japon Yeni 14,62 olmuş diyeceksiniz. Ama burada kasıt 100 jpn nin değeridir.

  • allah yazdiysa bozsun  (13.01.23 16:02:35)
Yen bizdeki kuruş falan demek değil, birim para diye de bir şey yok. Paraları nominal olarak karşılaştırmanın da bir anlamı yok, tüm paralar 1x=1y başlamış gibi bir şey yok. İnsanların bir lira ile, bir yen ile, bir dolar kazanmak için çalışmak için harcamaları gereken zaman farklı olmasına rağmen insanlar birim para diye bir şey uydurdukları için bu saçmalık ortaya çıkıyor. Bir yen= 15 kuruş diyebilirsiniz, ve bu da bir paranın ne kadar değerli olduğu hk. bir şey söylemez

  • ted  (13.01.23 16:28:38)
Yen basbayi kuruş demektir. Adamların cente, kuruşa denk gelen bir paraları yok. En küçük para birimi bu adamlarin yen işte. Birim paradan da bahsetmedim. 1 yenin 15 kuruş olması bizlik bir durum değil. 1 yen bir boka yarayan bir para değil. O yüzden 1 yenin değeri değil 100 yenin değeri önemlidir.

  • allah yazdiysa bozsun  (13.01.23 16:52:45)
1 dolar 128 yen deniyor mesela. 19'u 128'e bölünce 15 kuruş da çıkıyor...

  • sert siyah krom  (13.01.23 17:31:53)
@allah yazdiysa bozsun, yen kuruş demek filan değil, adamlarda kuruş yok. YOK.

bizde 2,25 TL var, onlarda küsurat yok kuruş olmadığı için. 2 yen veya 3 yen var.

"En küçük para birimi bu adamlarin yen işte." hayır, tek para birimleri yen. bizim de tek para birimimiz TL. kuruş bir para birimi değil, TL para biriminin küsurat kısmına verilen ad. Cent ABD'deki en küçük para birimi değil? Neden? Çünkü cent bir para birimi değil, USD para biriminin küsuratlı kısmı. Yen kuruş değil, niye? Çünkü küsurat yok adamların para biriminde. Yani, yen kuruş değildir. 1 yen 1 yendir. o da 0,15 tl'dir.
  • perferil  (13.01.23 20:20:07)
Bence kimse beni anlamıyor. Ya da ben anlatamıyorum. Siz haklısınız.

  • allah yazdiysa bozsun  (13.01.23 21:45:10)
Valla anlasilmayacak bisey yok. 1 japon yeni 0.15 tl ancak google amcaya sordugunda tokyoda ortalama aylik maas da 300 bin japon yeni. Yani tek basina tl ve yen cevriminden ziyade milletin ne kadar kazandigi onemli.

  • j r r tolkien hayrani  (13.01.23 21:54:34 ~ 21:55:11)
ben @allah yazdiysa bozsun arkadaşımızın dediğini anladım. isimleri yanlış hatırlıyor olabilirim ama mesela iranda sanıyorum riyal var. ama kimse riyal diye söylemiyor aşırı küçük bir para birimi, toman diyor direkt o da 1000 riyal gibi bir şey. diğer arkadaş sanıyorum yanlış anlamış evet japonyada kuruş diye bir mantık yok çünkü kuruş olması için bir de kuruşun üstünde lira olması gerekir ama yok, öte yandan yen japonların gözünde bir kuruş değerinde öyle bir değeri var. günlük yaşamlarında ve çeşitli dökümanlarda vs pratiklik için değer verdikleri zaman genelde 100 jpy üzerinden değer veriyorlar, öyle kullanıyorlar. kuruş mantığıyla çıkmamış ama şu an insanların gözünde kuruş değerinde.

  • ckisc  (14.01.23 16:11:06)