kuduz asisinin suresi mi var

benim bildigim koruyuculugu yok ama internette 4 ay, 6 ay, 2 yil vs diyenler var. ve bu bilgi su an bana lazim.

dun bi temastan dolayi bi doz yaptirdim.
kolum sisti ve agriyor.

3 ay once de yaptirmistim. ben yaptirmayacaktim aslinda ama tam da o gun bi doktora gitmistim. adam bi ara elimi gorup noldu oraya dedi. sonra da hemen asi olmaya dedi beni baya korkuttu. neyse 4 doz yaptirdim o zaman.

ne bi sislik, ne bi sey.

simdi ise 24 saati gecti uygulama ama sikintilarim gecmedi.
bi eczacidan duydugum; zaten 3 ay once yaptirmissin, antikorun var ondan olmus bu. gereksiz bir asi olmus ondan dedi. olabilir mi?

not: doktora sor diyeceklere. doktora pek guvenmedim. asi unitesindeki kiz emin olamayinca doktora yonlendirmisti. kiza gore de gerek yoktu.
doktor da ben herkese yaptirtiyorum sureye bakmiyorum demisti.

napsam devam ettirmesem mi diyorum

sık sık başına gelen biri olarak okuduğum bilgiyi yazıyorum;

"son bir yıl içinde 4 doz aşı uygulaması tamamlanmış ise, yeni bir şüpheli temasta sadece 2 doz yeterli."

Bunu ingilizce kaynaklardan da doğrulamıştım.

Kuduz aşısı tetanoz ya da diğer aşılar gibi koruyculuk süresi olan aşı türü değil maalesef, vaka olunca aşıyı olmak lazım. Aşı sayısı ise yukarıdaki bilgiyle alakalı.
  • John Bloor  (12.01.23 11:47:54)
böyle ciddi bir konuyu sadece duyuruya sormanız büyük hata.
hobi olarak yine sorun ama birden fazla doktora danışın ve yabancı kaynaklardanda araştırın.

  • aslindasorunumpsikolojik  (12.01.23 20:21:33)