turbo olmadan aracın hızlanmaması

araç 1.6 dizel opel astra cdti. ilk arabam. yarı otomatik.

mesela kırmızı ışıkta kalkarken hafif gaza basıyorum. 15 20 lere geliyor. ayağımı öyle tutarsam değişmiyor hız. hafif ittitirsem yine sabit. orta şiddet ittirirsem yavaş yavaş artıyor. 70lere kadar böyle yavaş yavaş hızlanıyor. sonra zaten hızını almış oluyor.

ama gazı tam köklersem (patinaj yapacak gibi değil tabi), hemen çıkabiliyorum 40 50 60lara. turboya geçti mi , bunu direkt anlayamıyorum, sadece yakıt tüketimi ekranda gözükyor saniyelik. ordan anlıyorum.

ilk saydığım gibi kendi hızlanırsa 4-6 litreyi geçmiyor 100 kmde ama turbo olduğunu düşündüğüm biçimde hızlanırsa 11-22 arası değişiyor.

ekonomik kaygıdan ziyade sürekli turbo kullanmamak istiyorum. şanzımana direkt zararı yok da yine de motoru eskitme ve yağı hızlı azaltma gibi şeyler yüzünden.

önerileriniz var mı?

bu normal bir şey. turbolu araçlar alt devirlerde biraz ölü olur. bu kadar kafana takma. arıza vereceği varsa zaten verecek, gaza basmaya çekindin diye araç daha uzun dayanmayacak.

  • roket adam  (10.01.23 22:28:53)
turbo her zaman devrede, onu kullanmamak diye bir şey yok. sadece rolanti devrinde ve yakınlarında yeterince basınç üretemediği için etkisini hissetmiyorsunuz (turbo lag). yapmanız gereken araci her viteste maksimum torku verdiği devirin biraz üstünde kullanmak (2500-3000 gibidir o araçta). her sürüşte de uygun zamanlarda biraz fazlaca (4000 gibi) devir çevirtip motorun kurum yapmasını engellemek. maksimum tork devrinde sürdüğünüzde zaten en az yakıt tüketimiyle en verimli sekilde kullanmış olacaksınız.

  • orient blue  (10.01.23 22:32:56)
turboyu kullanmamak nasıl bir şey. bas git bu kadar kafana takma. turboyu kullanmamak nasıl oluyor? 1.4 atmosferik araç kullan turboya kurban ol.

  • mikahakkinen  (11.01.23 09:03:31)
1.3 cdti astra'yı yaklaşık 10 sene kadar kullandım. Çok ağır bir araba. Turbo olmasa çekilir dert değil. Turboyu seviniz...

  • msb  (11.01.23 10:00:38)
Turbo her zaman devrede +1

Devir yükselince ürettiği hava akımı da artıyor, hava artınca yakıtı da arttırıp doğal olarak motor güçleniyor ve araç hızlanıyor.

Şu da var, siz gaza fazla bastınız diye turbo devreye giriyor ve yakıt artıyor değil.

Siz gaza bastığınız için araç yüksek devir çeviriyor ve yazılım sizin performanslı kullanacağınızı anlayıp vitesleri daha geç değiştiriyor. Bu da hem yüksek devir, hem yüksek güç, hem de yüksek yakıt tüketimi olarak sonuçlanıyor.

Siz, performans lazım değilse normal kullanıma devam edin, çok nadir olarak vitesi manuele alıp deviri kökleyip bir sabit vitesde kaç saniyeliğine sürüş yaparak kurum vs problemlerine engel olun +1
  • John Bloor  (11.01.23 10:34:32)
turbolu veya turbosuz araçların normali o senin dediğin gibi gazı belli bir oranda sabit açınca sürekli hızlansa hızını nasıl koruyacaksın sürekli bas bırak mı yapacaksın ?

turbo öyle bişey değil aslında. turbo her daim devrede ama gaza yüklendiğinde wastegate üzerinden daha yüksek basınç oluşturuyor. düşük dervirlerde kanatçıklar pek basınç oluşturamadığı için arada fark yok gibi geliyor.

illa turbosuz kullanıcam dersen git sanayide wastegate borusunu söksünler. o zaman turbo gaza yüklensen de dönmez. ama bu turbosuz kullanım motor için iyi bir şey demek değil. tam tersine turbolu kullanıma göre haritalanmış yakıt sistemi aptallaşacaktır.
az hava fazla yakıt sonucu hararet yükselecek ve daha da fazla yakıt tüketeceksin.
  • orpheus  (11.01.23 17:50:16 ~ 17:53:30)