Kozmetik alerjisi mide bulantısı/hassasiyeti yapar mı?

Merhaba
Hassas ve alerjik yapıda bir cildim var. Saçma sapan şeylere tepki verip kızarıp,kabarıp kaşınabiliyor. Cildim çok kuru diye baya bi olumlu yorum almış peptitli serum sipariş etmiştim. Dün geldi akşam hemen denedim serumu. Sürerken batma yaptı sonrasında da saatlerce hafif hafif kaşındı yüzüm. Cildim tepki verdi yani seruma. Yalnız serumu sürdükten birkaç saat sonra durduk yere mide bulantım başladı hala da tam geçmiş değil. Üşüttüm diye düşünüyorum esasen.Kozmetik ürün alerjisi de bildiğim kadarıyla yanma,batma,kaşıntı,şişme vs yapar ama bulantının başlangıç zamanını düşününce acaba bu da bir alerjik tepki mi diye de merak ettim? Teşekkürler

Yani imkansız değil ama mucize olur böyle bir şey olursa. Zira bu tür ürünlerin kan dolaşımına ya da lenf sistemine girip bahsettiğin tepkimeyi vermesi için dermisten emilmesi lazım ama bu tabakaya ulaşması çok zor, bu ürünler dış tabaka olan epidermise girer ve tabakalar arasında yolculuk yaparlar, o nedenle böyle fiziksel rahatsızlıklar vermezler en fazla bahsettiğin kabarıklık kızarıklık batma falan olur. Çok güçlü toksikler bile dermisi çok zor geçer yani öyle düşün.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (03.01.23 13:43:43)
Her türlü saçma şeylere tepki veren cildim var, mide bulantısıyla bir korelasyon hiç fark etmedim.

(Doktor tavsiyesi değil, kişisel tümevarım) :)
  • kobuzchu kiz  (03.01.23 13:45:12)
Hint kinasina alerjim var ve dovme yapildiktan sonra iki gun kadar yasiyorum. Bunu isrifra mide bulantisj oluyor.

Bu etkilesimi fark edene kadar cok cektim.
  • kuzey li  (03.01.23 14:08:46)