Ev-Zam miktarı

Şimdi kirada bir evimiz var, 3 senedir aynı kiracı oturuyor normalde kira zamlarını %10 yapmıştık ama bu sene malum ülkenin hali çevredeki evler bizim kiranın 3-4 katına çıktı ama biz tabii öyle bir şey yapma derdinde değiliz ama çevreye göre bu kadar düşük kira alınca da acaba kerizlik mi yapıyoruz diye bir his de oluştu, bu sene diyoruz yasal sınırda mı zam isteyeceğiz biraz daha mı üstünde isteyeceğiz nasıl olacak kafam karışık, kiracıyla da bi derdimiz yok biribirimizle anlaşabilen makul insanlarız, nedir şimdi bunun oluru anlattığım kadarı ile, tavan sınır neyse onu yap geç derseniz de öyle yapacam çünkü hiç anlamıyorum bu işlerden, kimseyi de mağdur etmek hakkına girmek istemem? Teşekkür ederim.

allah herkese sizin gibi evsahibi versin hocam, geçen ay 1680 olan kiramı evsahibim tam olarak 6000 yapmayı teklif etti yasalı geçtim ortada buluşalım teklifine bile sıcak bakmıyor sözleşme şubatta bitiyor mahkemelik olacağız gibi gözüküyor zira öyle fahiş bir kirayı vermeyi düşünmüyorum. konumuza dönecek olursak yüzde 25 yasal oran gayet makul bence kiracınızda bunu kabul edecektir.

  • gencfb  (02.01.23 14:59:49)
ev sahibi ile size benzer durumdaydık, 6 ay önce %100 oranında zam yaptık. gene bile bulunduğumuz muhite göre uygun ödüyoruz. kiracı makul biriyse zaten mantıklı rakamı kabul edecektir.

  • orpheus  (02.01.23 15:00:40)
Yok abi ülkenin hali kiracının suçu değil ki acısını ondan çıkaralım, herkes fazla fazla zam yapınca dedim acaba bizde mi bi terslik var bi işkillendim de ondan sordum :) yoksa benim de niyetim yasal sınır içinde yapmaktı. Teşekkür ederim.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (02.01.23 15:03:02)
Hocam %100 isteyemem yani benim de vicdanım el vermez böyle bi şeye, benim niyetim yasal sınırda yapmaktı ama dedim acaba yasal sınırı biraz geçsek problem olur mu, dediğim gibi kimseyi mağdur etmemek amaç.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (02.01.23 15:04:55)
Bence en ideali önceki senelerde kural neyse onu yapmak.
Siz sözleşme imzaladiginizda kural neyse onu yapmayi teklif edin. Ideali bu.

Yüzde 25 yasal olsa da etik değil. Cevredeki kiralar artti diye iki kati isteyen ev sahibine nasıl laf dersem yüzde 25'e de diyorum.

Kiraciniz hayir derse de en kötü 5. Yil olunca emsal neyse onu yapin. Bence önceki gibi derseniz kiracinizi da tanimis olursunuz çünkü bana göre para durumu iyi olan biri için hiç sorun olmamasi lazım.
  • logisticsmanager  (02.01.23 15:26:20)
Abi şu an kural ne geçmişte kural neydi onu da bilmiyorum ya aslında, biz %10 yapıp geçtik 2 sene asdasdsd ev sahibi olmakla alakalı hiçbir fikrimiz yokmuş anladığım kadarıyla asdads.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (02.01.23 15:30:26)
yüzde 25 olayı 1 temmuz 2023 e kadar geçerli, bu tarihe kadar yenilenme dönemi gelen sözleşmelerde yasal artış sırını yüzde 25 tabi kim ne kadar uyuyor onu zaten çıkan kavgalardan ve 1-2 sene sonraya gün verilen mahkemelerden anlıyoruz zaten.

  • gencfb  (02.01.23 15:30:49)
Evet hocam Türkiye-İstanbul.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (02.01.23 15:35:45)
Şu anki yasal kira zam oranı makul ve adaletli değil maalesef, enflasyon / tüfe-yüfe vs oranında zam en makul olanı.

  • John Bloor  (02.01.23 15:57:58)
ben resmi enflasyon kadar zam yapmıştım. bu devirde vicdanlı olan hareket yine budur bence.

  • alperz  (02.01.23 18:04:14)
ben de %100 zam yemiş bir kiracıyım, doğrudan 2 katı miktara göre aşırı olabiliyor. Ancak %10 zam yapmamalısınız artık, kiracınız da vicdan sahibi ise kabul etmemeli zaten. Tefe tüfe oranında yapın, siz de Türkiye'de değil misiniz, size de yazık.

  • huzurlarinizda huzursuzluk  (02.01.23 22:04:46)
Tufe oranında zam isteyin +1

  • Mcfly  (02.01.23 22:20:53)