Varlık Barışı ile Payoneer'deki parayı Türk hesabına göndermek nasıl?

Payoneer'deki USD parayı Türkiye'deki banka hesabıma Varlık Barışı kapsamında %3 vergi ödeyerek çekebileceğimi okudum.
Ama bunun nasıl yapıldığını, hangi formu nerede, nasıl doldurduğumu adım adım anlatan bir kaynak bulamadım.

Çoğu banka şubesi bu konuda bilgisizmiş sanırım, halen öyle mi?
Bu şekilde parasını getiren oldu mu aranızda, anlatabilir mi?

Paxful üzerinden Payoneer ile ödeyerek kripto para satın alıp onu Türkiye'ye getirmek daha iyi bir yöntem mi?

Bankaya gidip varlık barışından faydalanmak istiyorum diyorsun. Bi form dolduruyorsun. Vergiyi o günün kurundan tl olarak peşin ödüyorsun, sonraki 3 ay içinde, formda yazdığın hesaba parayı gönderebilirsin. Paranın yurtdışından direkt o hesaba gelmesi lazım.

Şubeler bilmiyor genelde evet, bazı bankalar hiç yapmıyor bile bu işi. Esnafın falan yoğun gittiği bi şubeye gidersen daha rahat olur.
  • plutongezegendegilmi  (02.01.23 12:20:55)
Ben geçen gün %2 ile getirdim, kraken’den kripto kazancımı hesabıma çektim.

En altta ekler diye link var, onu yazdır doldur (form 1)
www.resmigazete.gov.tr

Garanti Bankasının yakınımdaki şubesine gittim müşteri temsilcisi bi sordu müşterimiz misiniz diye. Sonra benim hesabım bambaşka bir şehirdeydi formu tarayıp oradaki esas temsilcime yolladı. (Bunlar hep bireysel, şirketim falan yok öyle sanılmasın ama Garanti galiba herkese özel bi müşteri temsilcisi atıyor) O kişi onayladı (sistemden bir onay vermesi gerekiyor galiba) vergi için onayımı aldı şu kur ile şu kadar tl oluyor diye. Hemen çektiler parayı. Ben de hemen transferi yaptım geldi.

Bu arada benim beklediğimden çok daha kolay oldu. Gayet biliyor gibilerdi.
  • nhk ni youkosu  (02.01.23 14:40:30)