Bir Kurtlar Vadisi Sorusu (Gerçek hayatta ne kadar tutarlı?)

Yüz değiştirip mafyaya sızmayı ayrı tutuyorum.

Merak ettiğim Kurtlar Konseyinin gerçekliğidir en çok? Cinayetlerden, uyuşturucudan, lojistikten vs sorumlu üyeler. Hesap verdikleri ve karar mercii olarak bir baron. Aykırı bir durumda üyenin infaz edilmesi.

Örnek olarak dizide Nasibim-1 ve Şanslı-S Olaylarının Gerçek hayatta karşılığı Kısmetim-1 ile Şanslı-S olaylarıdır.

KV, ne kadar tutarlı?

İlk bölümde ölen Barış Bulmaz da Pervin Buldan'ın eşi Savaş Buldan. Böyle isimler, göndermeler ve benzerliklerle dolu ilk 56 (hadi senin için 97) bölüm. Genelde tek karakterden ziyade birkaç karakteri birleştirme ya da birkaç karaktere bölme de oluyor ama.

KV'nin bu kadar kör göze parmak sokması çok büyük bir başarı. Dönemin en iyi dizilerinden o sebeple. Gel gör ki sonda uzayan her şey gibi cıvıma sonra amacından tamamen çıkma, üstüne de iktidar propagandası olma yoluna gidebiliyor.
  • nawar  (28.12.22 14:31:19)
Yanlış hatırlamıyorsam konsept danışmanı Soner Yalçın, yazdığı kitapları ve bu konular hakkındaki bilgisi ve tecrübesi aşikar.

Senaryoda neredeyse her karakterin gerçek hayatta bir karşılığı var, gerçekten çok iyi bir senaryo.
  • John Bloor  (28.12.22 14:51:18)
@nawar, evet tek karakterden ziyade birkaç karakteri birleştirme ya da birkaç karaktere bölmeyi duymuştum.

@John Bloor; Evet, Soner Yalçın'dı knspet danışmanı.

Yani; gerçek hayatta nasıl oluyor cidden çok merak ediyorum. Asla öğrenmeyeceğiz tabii. Dizideki gibi konsey toplanıyor mu acaba? Karar verme süreci nasıl gerçekleşiyor?
  • put it in your appropriate place  (28.12.22 15:30:23)
bizler elbette bu işlerin içinde olmadığımız için net bilemiyoruz ancak bazı şeyler söyleyebilirim:
düşünün ki elinizde atıyorum 20 veya 50 karakter var bunların bazı özelliklerini kesip kesip belli modeller yaratmışsınız, başta öldürülen barış bulmaz (savaş buldan), önder zülfü koşal (ömer lütfü topal) gibi karakterler dışında şu şudur pek diyemiyoruz, diyebilsek de sadece esinlenme olarak çıkıyor yani çakır direkt alaaddin çakıcı'dır diyemeyiz, bazı benzer şeyleri yapıştırmışlar ama yüzde yüzde düzeyinde kalıyor. %60 alaaddin çakıcı vs. gibi. Mesela Baron veya Polat için kesinlikle şudur diyemiyoruz çünkü tamamen eklektik hayali karakterler.
Konseyde de biraz bu eklektik olay mevcut yani "konsey" dediğiniz adamlar bir evde toplanıp "çakır çok ileri gitti", "şu bizim uyuşturucu işi ne olacak" falan diye konuşmaz. orada da bir zipleme ve karıştırma durumu mevcut çünkü öyle olunca daha çarpıcı ve daha basit oluyor. dizi de başlarken her şeyin arkasında bu konsey var gibi gösterildi ama daha sonra ikinci dizi başlarken, "bunun üstü öyle bir konsey var ki her biri birer karahanlı, bizim çökerttiğimiz sadece karahanlının konseyiydi" gibi bir şeyler dediler, sonra next next derken önü alınamadı zaten, ben de ilk bir iki bölüm dışında izlemedim ama görünüyor yani gidişat falan.
yani biraz karışık anlattım ama olayı şöyle söyleyeyim, bazı insanlar vardır kendisini derin devlet gibi gösterir, çok gizemli şeyler vardır gibi anlatır oysa ki o kişiler sadece çetedir, öyle anlattıkları gibi bir derinlikleri yoktur. bu tür durumlarda gerçekten kelli felli adamlar oturur yaw şu teslimat noldu diye konuşur.
bazı insanlar da vardır adamın mesela sanat galerisi var tamamen sallıyorum ve bu işi yapıyor, öte yandan toplandığı adamlarla bu konuları değil de daha üst düzey, politik, business tarzı şeyler konuşup ellerini kesinlikle kirletmiyorlar. bir kitapta vardı işte yabancı bir ülkenin meşhur mafyası var en tepedeki adam saygın bir tarih profesörü. görseniz bu adam ne alaka dersiniz. adam elini kesinlikle kirletmez. o işi yapanlar da o adamı tanımaz zaten.
dizi bu ikisini harmanlamış. yani dizideki haliyle bir gerçeklik payı yok diyebiliriz.
  • ckisc  (28.12.22 17:18:07)
Konsey olduğunu sanmıyorum, çünkü şu anda (malum kişi ve aile efradı dahil) herkes kendi çapında bir baron.
Siyasiler ve siyasilerle bağlantılı en az 1000 tane baron vardır. Bunların hepsinin etrafında 10 yakın kişi olsa, onlarında yakınlarında 100'er kişi olsa mafya konularıyla alakalı bir milyon kişi olur. Ve hemen hemen herkes aynı işleri yaparlar. Çünkü racon kalmadı, memleketcilik kalmadı. Atıyorum Urfalılar otopark işine hakim, sivaslilar çek senet olaylarına bakıyor durumları biri. Herkes her şeyi yapıyorlar. Yeter ki ucunda para olsun. Çakışma durumunda da haberlere konu oluyorlar zaten; "aracında silahlı saldırıya uğradı" tarzında.

  • etna  (28.12.22 19:14:34)