C öğrenmek için nasıl bir yol izlemeliyim

1.5 ay sonra bölüme başlayacağım, ilk dil olarak C gösteriyorlarmış. En azından derste yabancılık çekmemek için 1.5 ay çalışmayı düşünüyorum. İngilizce veya türkçe hangi kaynağı önerirsiniz? Kitaplardan mı videolardan mı çalışmak mantıklı?

Bir de bu dilin modası geçmedi mi niye öğretiyorlar ki? Emek vermeye değer mi yoksa dersi geçsem yeter mi? İleride ne yapacağıma karar vermedim ama komplike bir alanda çalışmak istiyorum.

Yav c mi kaldı kardeşim ya. Zaten öğretecekleri konsol uygulamasında adınızı girin iki de sayı girin o sayıları toplayınca aha bu olur ahmet bey çıktısı veren uygulamalardır. Bir giriş olarak göstereceklerdir diye düşünüyorum.

  • Tisatiaşer  (28.12.22 13:35:07)
ne yapayım hocam bölümün giriş dersi o. benim keyfime kalmamış ki

  • Erestor  (28.12.22 13:39:42)
Ben 20 sene önce falan bi pdf ten çalışmıştım turgut uyar c / c++ notlarıydı galiba ismi ama c burada amaç mı araç mı onu bi öğrenip ona göre çalışmak lazım

  • Tisatiaşer  (28.12.22 13:47:59)
boşver ya o 1.5 ayı başka bir şeye ayır. ingilizce vs çalış. C çalışmak aşırı gereksiz. zaten derste göreceksin ve dersi anlamak için ortalama zeka yeterli olacak.

bir de c öğretilmesinin moda ile bir ilgisi yok. zaten piyasada kullan diye öğretmiyorlar onu, amacı farklı.
  • kaptan maydanoz  (28.12.22 13:51:29 ~ 13:52:42)
Programlama mantığını anlatmak için en iyi dillerden biri diyorlar.

@kaptan maydanoz: hocam hazırlık okudum yarım dönem ielts’ten 7 aldım geçtim ondan dolayı 1.5 ay boşa çıktı. Reading 8.5, okuduğum her şeyi %99 anlıyorum. speaking 5.5 geldi diğerleri yüksek. O da bölümde gelişir, okul ingilizce konusunda baya iyi. Yapacak bir şey bulamadım işte. Matematik mezunuyum zaten. Kısa zamanda büyük ilerme kaydedip mümkün olan en kısa zamanda iş yapabilecek seviyeye gelmek istiyorum.
  • Erestor  (28.12.22 14:12:26 ~ 14:14:18)
Hocam C'nin "modası" hiçbir zaman geçmez :) Tamam linux kernel'inde bile Rust kullanmaya başladılar ama başlarken temelleri öğrenmek için oldukça sade ve temiz bi dil.

Şu kitabı alıp okuyabilirsin, en iyisi bu bence: www.amazon.com.tr

Türkçesi de varmış ama İngilizcesi daha iyi olur muhtemelen.

Bazı bölümler başlangıçta mesela Python falan gösteriyorlar ama ben çok sevmiyorum onu. Pointer'ları kaçırıyorsun, memory management'ı kaçırıyorsun. İşte string'lerin arkaplanında neler dönüyor, data buffer nedir falan onu görmüyorsun. Bunların hepsini sen her zaman elle yapmayacaksın tabi, ama nolup bittiğini bilmek faydalı, çünkü eğer biraz karmaşık bir şeyler yapacak olursan ileride işin kesin düşüyor. C de burada amaç değil araç yani.

Dersler konusunda da, bence hiçbir dersi "geçsem yeter" diye takip etme. Diplomanın bi esprisi yok çünkü, ne bildiğin önemli. Öğrenebildiğin her şeyi öğren. Yoksa medicore bi developer olursun. O da illa kötü bişey değil ama komplike bir alanda çalışmak istiyorum dediğin için diyorum. Bi de eğlenceli konular ya :) C'yi biraz anladıktan sonra ufak bi C programını Assembly'de tekrar yazarsın mesela, baya keyifli bi olay :D
  • plutongezegendegilmi  (28.12.22 14:16:38)
Bölümle alakalı Sadi hocanın kanalı iyidir şu playlist e baksanız yeterli bence başlangıç için

www.youtube.com

İleride başka konular için de lazım olacak oradaki videolar.

C de gösterebilirler Assembly de gösterebilirler..

İlkelden yüksek seviyeli dillere doğru öğrenirseniz arka planda neler olup bittiğini daha iyi anlarsınız.
  • ananiyimioguz  (28.12.22 14:20:25)
@ plutongezegendegilmi: tabii hocam zaten ortalama kasmayı düşünüyorum, bazı kişiler ortalama önemsiz diyor ama bizim bölümden çok iyi yerlere gelenlere bakıyorum amazon’da facebook’ta yazılım mühendisi olarak çalışanlara hepsi derece ile, 3.9 ortalama ile bitirmiş kişiler. Tesadüf değildir herhalde.

  • Erestor  (28.12.22 14:23:33)
C herşeyin temelidir.
Modası geçmiş falan diyenler çok yanlış yoldalar.

  • vizivozo  (28.12.22 16:40:13)
Ben mezun olalı 8 sene oldu. 2010 senesinde Çağatay Cebi'nin sistesinden çalışmıştım. Öneririm :)

cagataycebi.com

C kısmı için burdan çalışabilirsin. Başlangıç için çok başarılı. Ama türkçe kaynaktan çalışmaya alıştırma kendini yabancı kaynaklardan çalışmayı da öğrenmen lazım. Ama yine de konuya çok yabancı olduğun için bundan başla. Yeni başlayanlar için çok iyi anlatmış.

C dilinin modası geçmez çünkü veri yapılarını, pointer kullanımını ve memory yönetimini bu düzeyde öğrenebileceğin dil sayısı çok az. Sıfırdan başlamak için biçilmiş kaftandır C.

Son bir not: Nacizane tavsiyem internette rahatlıkla kaynak bulabileceğin konular için kitap alma. Kitaplığım öğrencilik yılları boyunca alıp doğru düzgün okumadığım cs kitaplarıyla dolu. Tabi bu durum kişiden kişiye değişecektir kitap okumayı seven okur o ayrı mevzu. Ama artık internette neredeyse her türlü materyal var. Ayrıca sadece kitaptan okuyarak öğrenilmez bunlar. Kod yazman lazım.
  • nuevo  (28.12.22 16:48:39 ~ 16:52:09)
@plutongezegendegilmi ye katiliyorum, c nin modasi hicbir zaman gecmez. cunku gunumzde populer programlama dillerinin cogu c ailesi programlama dilleri diye adlandirilir en.wikipedia.org
bir cogu yazim olarak c den farkli olsada da c dilinden gelen bircok konsepti barindirirlar.

okullarda ogretilen konularin cogunun da sektorde karsiligi olmamasina karsin genel konseptleri, yaklasimlari ogrenmek icin hala cok eski diller, teknolojiler ogretilir. piyasada amac hizla urtemek oldugu icin genelde yuksek seviye diller kullanilir, yuksek seviye diller ise bircok programlama dili konseptini kendileri arka planda halleder. bu uretkenlik icin avantajli olsa da temel konulari ogrenmek ve ogretmek icin dezavantajdir. iste bu nedenle ogretim icin daha dusuk seviye diller kullanilir ki temel programlama konseptleri kisaca anlatilabilsin. ogretile seyler genelde ozet niteliginde olacaktir, bu konulardan yola cikip kendini derinlestirmek yine ogrencinin kendi insiyatifinde olur genelde.
  • emrahday  (28.12.22 16:59:56 ~ 17:01:38)
C'mi kaldı yanlış bi bakış açısı. şu an mesela gömülü sistemlerde milyonlarca cihaz C ile programlanıyor ve bu ihtiyaç her gün katlanarak artıyor.

C daha üst seviyeli dillerin, derleyicilerin çalışma mantığını kavrayabilmek için kesinlikle gerekli.

aksi halde githubdan kod kopyalayıp yapıştıran developer olunuyor sadece.
  • orpheus  (28.12.22 17:46:02)
@plutongezegendegilmi'yi dinle
onerdigi kitap guzel sonucta yapan adam anlatmis
ama deitel c ile programlama daha cok hosuma gitti benim
c mi kaldi, c calismak asiri gereksiz vs diyenlere hic bakma
c adamdir ve hicbir zaman gerekliligi degismeyecek
5dk bile olsa -c disinda soyluyorum- vaktini ogrenmekle gecir
  • nibba  (28.12.22 18:27:11 ~ 18:28:07)
bambaşka bi alandayım ama ortalama konusunda kamu spotu yapmak istiyorum. bence de gayet önemseniyor. 4 senelik performansın genel bi sonucu olduğu için insanlar önemsiyor bence haklı olarak. en en azından çalışkan ve disiplin sahibi olduğunu ve bunu uzun süre yapabildiğini gösteriyor.

  • curious mind  (28.12.22 20:52:12)