Kapıcı hizmetinden feragat etmek?

10 daireli bir apartmanda oturuyoruz.

Sadece akşamları çöp toplayan ve haftada bir kez yerleri silen kapıcıya asgari ücret verdiğimiz için daire başı 1000 tl veriyorduk, şimdi yeni asgari ücret zammı ile beraber 1500 tl'ye çıkacak vereceğimiz ücret.

Ben çöpümü kendim atarım, yerler için de ayda x tl vereyim diyemez miyim?

Unsubscribe seçeneği yok mu bu işin?

malesef diyemezsiniz. bunun için kat maliklerinin çoğunluğunun aldığı karar olması lazım bildiğim kadarıyla.

  • mustafakesekci  (27.12.22 14:41:13)
Ev sahibi iseniz vermeyin. Dava mi acmakla ugrasicaklar?

  • sekerler diyarinda bir ruya  (27.12.22 14:41:55)
Abi sitede falan oturuyorsan site yönetmeliği vardır orada ne yazıyorsa kural o, çoğunluğun onaylayacağı bi değişiklik yapılmadığı sürece ona uymak zorunlu. Davyla mı uğraşacaklar argümanı da anlamsız uğraşırlar yani işleri o.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (27.12.22 14:43:18)
site olmasa da, apartman yöneticisinin görevi zaten bu tip durumlarda dava açmakla vb. uğraşmak.
yukarıda zaten detaylı açıklanmış ama talebiniz etik olarak da apartmanda yaşama kültürüne aykırı.

  • blatta hiberna  (27.12.22 14:50:03)
dava mı acmakla ugrasicaklar diyen arkadaşa katılmamakla beraber eğer ödemezseniz sizden faiziyle parayı alırlar. yönetmelik var. emsal kararlar da mevcut.

  • false pretension  (27.12.22 14:50:46)
bireysel olarak öyle bir karar veremezsiniz. ama apartman toplantısına katılıp bu fikrinizi sunup, insanları ikna ederek çoğunluğu kazanıp kapıcı hizmetini kaldırtmanız mümkün.

  • roket adam  (27.12.22 15:04:41)
Roket adam yazılması gerekeni yazmış, bu hizmetleri veren şirketler mevcut, çok daha ucuza geliyor üstelik kapıcı dairesi kiraya verilip binaya gelir sağlanabilir.

  • mirty  (27.12.22 15:14:46)
8 daireli apartmanda oturuyorum. Aynı yapılan iş için aylık 100 lira ödüyorum.(Yeni gelen zamlarla da olsun en fazla 200 öderim heralde)
Yalnız bizim kapıcı sadece bizim binaya değil çevremizdeki 10 15 kadar binayla ilgileniyor.
Kapıcıdan feragat etmek yerine çevrenizde varsa bu işi yapan böyle bir kapıcı ayarlayabilirisiniz.
  • metos  (27.12.22 15:20:21)
Biz kiracıyız toplantıya falan da katılamıyoruz doğal olarak. Herkes memnun galiba adamdan ve haybeye verdiği bu paradan bilemedim.

Tavsiyeler için teşekkürler emekli olur gider belki birkaç seneye yapacak bir şey yok gibi.

@metos olması gereken de bu bence ama dediğim gibi kimse bu adamı niye besliyoruz demiyor. Yağmur yağacağı gün bile iş yapıyor gözükmek için sağa sola hortumla su tutuyor adam :D
  • chicha_v2  (27.12.22 15:32:10)
daire başı 1000 çok fazla hele birde apartman için. kapıcıda güzel kitlemiş her apartmandan asgari al oh ne güzel iş.
bizim apartman 16 daire ocak ayı aidat 200 liradan 300e çıkacak. apartman olarak kapıcıya aylık 2000 lira veriliyor.

  • astronom bey  (27.12.22 16:27:57)
aidat çok fazla. birden fazla apartmana bakan birisiyle anlaşarak ayda 100 tl ile kurtulabilirsiniz. 10 daireli apartman için full-time kapıcı istihdam etmek çok saçma.

  • nickini degistiren yazar  (27.12.22 16:48:22)
herkes bu hizmete haybeye verilen para olarak bakmıyor olabilir, ben kapıcısız apartmanda oturmak istemem mesela.

ayrıca kapıcının çöp toplayıp bahçe sulamak dışında apartmanın kazan dairesi, tesisatı, usta başında durması vb. gibi konularda yaptığı bir sürü iş vardır.
eğer senelerdir apartmanın kapıcılığını yapıyorsa, tatile giderken çiçeğini sulasın falan diye anahtarını bile bırakan vardır, bir sürü işini yaptırıyordur insanlar.

siz yine de dışarıdan birinin tutulmasını teklif edin, sonra tutacağınız evin de kapıcısız olmasına dikkat edersiniz.
zaten artık az var kapıcılı apartman.
  • blatta hiberna  (27.12.22 17:06:34 ~ 17:07:25)
Apartman yönetimiyle kapıcı arasında bir iş sözleşmesi var olarak anlıyorum. Bu sözleşmeyi iptal etmek için -yani kapıcıyı işten çıkartmak için- tazminat ödemeniz gerekir. 10 daire varsa daire başına düşen miktarı hesaplayıp ona göre hareket edin derim ben.

O hizmete ayda 1500TL ödemek akıl karı değil ama. Tazminatın kaç lira tutacağını öğrenip komşularınızı örgütleyebilirsiniz.
  • pispinti  (27.12.22 17:26:25)
Kapici ayda 15 bin lira mi alacak, anlamadim?

Kim bir kapici icin 1500 lira verir, cok garip. Ultra luks zengin semtinde yasiyorsunuz galiba. Oyle olsa bile cok sacma bir gider cidden.

Nasil ki tek basina "ben krallik istiyorum" diyemiyorsan bunu da diyemiyorsun maalesef.
  • ahm1  (27.12.22 17:46:12 ~ 18:22:35)
Eger kapici istemiyorsan kapicisiz binaya tasinacsksin. Sen dersin ben copumu atarim digeri der ben birinci kattayim asansor kullanmiyorum otomati kullanmiyorum. Bunun sonu gelmez. Toplum icinde yasamayi ogrenmek lazim.

Komsularla birlikte cogunluk olup kapicinin iptali olmadigi surece odemek zorundasin.
  • kuzey li  (27.12.22 17:47:26)
Tek daire üzerine 5 katlı apartmanda yaşıyorum. Aylık gider, elektrik (7.5 tl) ve temizlikçi kadının parası (30tl) toplamda aylık 37.5 lira. Çatıda güvenlik kamerası için sistem, uydu alıcı ve apartman içinde aydınlatma bu paraya geliyor. Sizde asansör de vardır. Olsun 30-40 lira. 40-50 lira da temizlik parası desen (ki bizimki çok düzgün silmese de haftada iki gün siliyor). Hadi yönetici de kendi payını ödemiyor diyelim. Max olur 100 lira.

Sizin dediğiniz paraları havuzlu sitelerde ödüyorlar.
  • Unde bach canim  (27.12.22 19:07:25)
kapici sadece cop toplayip haftada bir temizlik mi yapiyor yani ve karsiliginda da 15k mi aliyor?! dogru mu anladim.. eksik anlattigin bi seyler olmali ya da.

yok oyleyse; yakin oldugun ev sahipleri varsa konus kendileriyle kulis yap. ya bu para insin ya bu adamin is tanimi genislesin de kendimizi enayi hissetmeyelim de.

apartman cok luks bir semtte degilse ve havuzu, kis bahcesi bilmem nesi yoksa cok ilginc bi durum var ortada cunku.

ortalamanin ustu bi semtteyim, disaridan hizmet aliniyor, haftada 2 bahce dahil siliniyor her yer, uc basamakli bi sayi bile odemiyoruz. apartman zengin dolu, ona ragmen 1500 lira kapici parasi desen olay cikarir bizimkiler :D

sen tek basina ben muaf olayim diyemezsin yani ama cok haklisin bakinca
  • Kittie  (27.12.22 19:54:27)
Bir adamın gelip senin çöpünü alıp atması kadar saçma sapan bir şey olamaz. Bir çok farklı yerde yaşadım. Sadece Ankarada kaldığım apartmanda vardı bu saçmalık. Hatta adama ben kendi çöpümü atarım bunun için zilimi çalma demişligim de var.

Eskiden Genelde yaşlı ve zengin çogunlugun oldugu apartmanlarda oluyor bu. Şimdi hala olması şaşırttı beni. Apartman yöneticinizle konuşup bu konuyu dile getirin. Çogunlugu saglayıp bu saçmalığa son verin. Apartman temizliği ise basit iş. Mesela şuan 5 m katlı 20 daireli apartman için temizlik şirketine ayda 2000 lira veriyoruz .o da daire başı aylık 100 lira yapıyor. Haftanın birkaç günü gelip temizleyip gidiyorlar.
  • limonlu eksi  (27.12.22 20:11:59)
Bana cok garip geldi. 10 daireli ufacik bir apartmanin coplerini atip haftada bir yerleri silmek full time is degil ki. Normalde kapicilar birden cok apartmanda calisir. Kac tane asgari ucret topluyor bu adam?

Merkezi sistem isitma var da aidat onu da kapsiyor sandim ilk okuyunca. Bu aidatin sadece kapici ucretini kapsadigindan emin misin?
  • hot potato  (27.12.22 20:21:24)