Kız mevzusu mu sizce bu, yöneticime bildirmeli miyim?

Tanımadığım bir erkek instagramdan ekledi. Kabul etmeyince mesaj atmış "cesario ulaş bana" diye. Tanıyamadım sizi yazınca "ara beni mutlaka" yazdı.

Ben de belki daha önce tanıdığım biridir diye instagramdan aradım. Bu arada erkeğim ben de. Oturduğum ilçeyi falan söyledi, çalıştığım yeri. Tanıyamadım deyince üsteledi kabul et isteğimi diye. Ben tanımadığım kişileri kabul etmem çıkaramadım sizi deyince "kabul et, ekle 5 dk sonra silersin, görürsün kim olduğumu" dedi. Hayır diye üsteleyince "Beyza Nur XXX"u tanıyor musun dedi iş yerinden, hayır dedim. Kapattım, isteği sildim, tekrar ekledi, engel attım. Bu sefer de arkadaşından eklemiş. Israrla kabul etmiyorum. Arkadaşından eklediğini Linkedinden anladım. Linkedinde bir şirket var. 3 çalışan gözüküyor. Ekleyen 2.kişi de o şirketten gözüküyor.

İş mailimden baktım Beyza Nur XXX diye biri gerçekten çalışıyor ve benim ters vardiyamda Beyza diye biri bugün benim de kullandığım servise binmiş.

Oturduğum semti söylemesi beni korkuttu biraz. İş çıkışı yorgun argın biri arkadan, bıçakla vs saldırsa patates olurum. Gücüm sıfır. Güvendiğim tek şey "Deli Cesaretim". Aslana atar yapan Pitbull gibiyim. :)

Sizce bu kız mevzusu mudur? Yöneticime şikayet etmeyi düşünüyorum da etsem ne olacak. Beyza Nur'a mı soracaklar kim bu adını vermiş bizim çalışana ısrarla ulaşmaya çalışıyor hayırdır diye.

Ne diyorsunuz olaya? Ne yapmalıyım?

Not: Beyza Nur ismini kafadan salladım, isim daha farklı.

edit: instagramda hiç ortak arkadaş yok adamla. kadının ise ne facebook ne instagram hiçbir hesabını bulamadım. ortaklara bakacaktım çünkü.

Konuşaydın keşke. En azından derdi neymiş öğrenirdin ve ona göre davranırdın. Belki kızı bana ayarla diyecek ya da tam tersi kızın sende gözü varmış da diyebilir.

  • romario  (26.12.22 22:45:06)
Ya madem korkuttu seni kabul edip konus bence derdi neymis, bes dk suren var silcem sonra seni dersin :)

  • rayde  (26.12.22 22:47:35)
@romario

Konuştum yazdım ya. Ekle kim olduğumu gör diyor herif. Dalgasına borcum mu var sana diyorum hayır diyor. Dediği kadını tanımıyorum. Bana ayarla/kız senden hoşlanmış durumu olduğunu sanmıyorum. Adamı da kadını da hayatımda görmedim, tanımıyorum.

@rayde

Benim hesabım gizli. Nereden bileyim hesabımda biri ekli mi değil mi diye bakacak belki, birine ulaşmaya çalışıyor nereden bileyim. Derdin varsa ekle demezsin anlatırsın.
  • Cesario  (26.12.22 22:49:44)
yönetici ne alaka anlamadım. tabiki söyleme bir şey. o kişinin de haberi yoktur belki. kabul edip konuşsaydın keşke. kimdir necidir öğrenmiş olurdun. belki seni gerçekten tanıyan biri belki de dolandırıcı. ne mevzusu olduğunu bunu konuşmadan bilemezsin ki cesario kahin miyiz biz :)

  • debian  (26.12.22 22:53:39)
kızdan hoşlanıyor, serviste onunla aynı yere gittiğini görünce adını öğrenip yardım isteyecekti belli ki senden. dayak yeme ihtimalin pek yok bence.

  • ufukcel  (26.12.22 22:56:47)
@debian

Kabul etmeden de yazabiliyor ve arayabiliyor aplikasyondan. Zaten konuştuk sesli olarak yazdım duyuruda. Anlatmıyor mevzuyu, kabul et gör diye ısrar ediyor.

Beyzanuru benim bulmam 2 dakika. Ben gidip hayırdır sen kimsin, siz kimsiniz çeksem iş başka yere gider. Dediğin gibi kadının da haberi olmayabilir.

Kişisel koruma kanunu vs olayları mevzuları var iş yerinde. Ben ulaşmak istemiyorum o yüzden yöneticiye mi anlatsam durumu diye sordum.

@ufukcel

Kadının ismini kendi verdi tanıyor musun diye. Belli ki Beyza Nuru tanıyan biri. Hoşlanma durumu olsa insan tanıdığı, yakını birine falan sorar. Ayrıca Beyzanur ters grupta çalışıyor. Onu görmem ya da aynı anda servise binmem mümkün değil.
  • Cesario  (26.12.22 22:57:33 ~ 22:59:10)
Bence bunun seninle alakasi yok. Bir yanlis anlasilma olmus. Bu adam beyzayi stalkliyor, beyzanin basina bela olacak gibi.
Manyagin biri beyzaya musattlat olmus olabilir. Beyza da basindan atmak icin sevgilim var demistir. Bu da kim oldugunu bulmak icin beyzayla yolu kesisen herkesi darlayip kimin beyzanin sevgilisi oldugunu anlamaya calisiyo olabilir.

Bu nedenle bence durumu yoneticine degil beyzaya bildirmelisin. Beyza dikkat etsin asil.
  • zimbirik  (26.12.22 22:59:35)
hiç muhatap olma. kız meselesiyse de seni ilgilendirmez başka bir şeyse de. belki kızın da haberi yok

  • paintov  (26.12.22 23:02:07)
bence de bu durumu kıza bildirmek daha doğru olabilir gibi geldi.

  • roket adam  (26.12.22 23:07:26)
Olayın aslını öğrenmeden nasıl sohbeti kesip atabiliyosunuz hayret ediyorum. Ben çıldırırdım herhalde bu neyle ilgili acaba diye.

Adam derdini söylemek üzereymiş sen isteği kaldırmışsın. Büyük ihtimal @zimbirik'ın dediği gibi. Mesaj atmadan önce takipçi sayına baktı belki. Sen isteği kabul edince takipleşip takipleşmediğine bakacaktı. Kızın isminden bahsedince takipçi sayında değişim olup olmadığına falan bakmıştır herhalde.

Yalnız benim dikkkatimi çeken, sen aslında olayın seninle ilgili olmadığına emin olduktan sonra sohbeti bitirmişsin. Halbuki tam tersi, o noktada rahatlayıp kızla adamın arasında her ne geçiyorsa seninle ilgili olmadığına ikna edip üstünden atabilirdin. Yani doğal tepki bu olurdu bence.

Bi ihtimal tanıyodun kızı ve aranızda bişey falan mı geçti?
  • IncredibleMau  (26.12.22 23:41:28)
@roket adam

Ben kafama göre Beyza Nur'a ulaşamam. Rahatsız olabilir, numaramı nereden buldun sen hayırdır çekebilir, iş daha da uzar. Kaldı ki servis grubunda yazan Beyza'nın o olup olmadığından da emin değilim. O yüzden dedim bir üst yöneticime mi bildirmeliyim diye. Yöneticinin sorması daha sağlıklı olur benim için.

@IncredibleMau

Esas adamın kendisi anlatmıyor ve instagramdan kabul etme şartı koşuyor. Instagram'dan kabul etmek zorunda değilim ekleme talebini, varsa derdi söyleseydi.

Kızı tanımıyorum, hayatımda görmedim. Bu saatten sonra da tanımak, görmek vs istemiyorum.
  • Cesario  (27.12.22 00:05:21)
Beyzanur ismi yem bile olabilir, başka birine de ulaşmaya çalışıyor olabilir.

Kadın çalışmalarından bildiriyorum, o hani genç kızlarla ilgili kayıp ilanları oluyor ya sosyal medyada, ya da işte lise arkadaşımızı arıyoruz şu okuldan şu yıl mezun vb diye, onların bir kısmı ısrarlı takip, taciz vb. için o kızlara ulaşmaya çalışan saykolar. Millet de hiç ardını arkasını aramadan repost edip duruyor o paylaşımları.

Yani demem o ki, ortalık manyak dolu, yöneticinize iletin.

edit: diğer yanıtları okudum. yöneticinin beyzanurla ilgili önyargı oluşturması endişesini anlıyorum ve hak veriyorum elbette ama bence beyzanurun can güveliği daha önemli. belki koruma kararı var, belki izini bir şekilde kaybettirdi ve adam ona ulaşmaya çalışıyor?
  • Phoebe  (27.12.22 03:12:49 ~ 10:19:32)
@Cesario: başta ben de "e konuşsaydınız" dedim ama mesaj atması için arkadaşlık isteğini kabul etmen şart değilse çok mantıklı yaptığınız. arkadaş olarak eklemeyin tabii.

oturduğun semti söylemesi: adamın "ajan" olduğunu falan sanmıyorum. ismini soyismini google'da aratınca belki bir yerde semtin yazıyordur, onu görmüştür.

"amacı ne" ile ilgili bir teorim yok ama kız gidip de "evet, şirketten birine aşığım, aynı servisle gidip geldiğim biri" demediyse başına da bir şey gelmez bence.

adamın profiline bak bakalım, manyak mı, bıçaklayacak havası var mı. evet manyak çok ama bıçaklamanın sonu da hapis sonuçta, herkes bıçak falan çekmez, çekse de saplamaz :) konuyla alakan yok bir de.
  • ahm1  (27.12.22 03:26:11 ~ 03:28:35)
Ekleme tabii ki. Hesabın gizli olduğu için takip ettiğin kişileri, seni takip edenleri veya paylaştıklarını hatta paylaştıklarına gelen yorum ve beğenileri araştıracak muhtemelen. Ya senin ya da başka birinin başına bela olacak sonra.

Mesaj ile ulaşabiliyorken 5dk ekle işte diye diretme ergenliğinin başka bir sebebi gelmedi aklıma. Kaldı ki Beyza senden hoşlansa da tanımadığın kişi için neden atlayasın? Adam Beyza'dan hoşlanıyor ise tanımadığın kişiler için neden risk alasın?

Beyza'ya durumu aktar. Adamla da muhatap olma. Ekleme/Kabul etme.

@zimbirik ve @phoebe için kısmi +1
  • nawar  (27.12.22 08:26:54)
Bence de kadınla tanışmıyorsanız, direkt muhatap olmayın. Yöneticinize iletin.

Sizin paylaştıklarınızı ve arkadaşlarınızı görmek için eklemek istiyordur. 5 dk yeterli tüm listeyi alması için. Engelleyin gitsin.

.
  • kartallar yuksek ucar  (27.12.22 08:52:13)
Konuyu yöneticiye aktarmak pek iyi bir fikir gibi gelmedi bana. Kadının belki haberi bile yok adamın onunla ilgilendiğinden veya böyle şeyler yapma potansiyelinden. Bilmiyorsunuz ki bir şey. Konuyu yöneticiye taşımak bir yöneticinin gözünde "Beyza Nur da belalı tiplerle takılıyor galiba" diye şüphe uyandırabilir.

  • pispinti  (27.12.22 09:08:42)
zimbirik +1

bence bu beyza'nın başına bela olmaya çalışan bir tipe benziyor ve listenizi, paylaşımlarınızı görmek için olta atmış.
bu durumdan beyza haberdar edilmeli.

yöneticinize de haber verebilirsiniz ama bu biraz yöneticinizin nasıl biri olduğuna da bağlı.
tanıdığınız kadarıyla durumla ilgilenecek, ciddiye alacak, kıza önyargılı yaklaşmayacak birine benziyorsa iletin, yoksa iletmeyin.
  • blatta hiberna  (27.12.22 09:46:12)
Direkt savcılığa ver. Sonuçta seni rahatsız ediyor mu, ediyor. Karakolda birkaç dakikalık vatandaş muamelesi bile kendisine getirir.

  • d max  (27.12.22 09:50:59)
asla isteği kabul etme, takipçilerinden aynı soyadlı kişilere ulaşıp saçma sapan şeyler yazabilir/atabilir. böyle tehdit unsuru yapan kişiler de beş dakika aç muhabbeti yapıyor genelde, takipçileri videoya alıp oradan aynı isimlere mesaj göndermekle tehdit ediyor. sizin durumunuzda konu bu olmayabilir, ama her ihtimali düşünmek gerek.

  • the man with no name  (27.12.22 10:51:30)
Instagram'da gizli hesaplari gosteren servisler vardi, eger arkadaslarindan birisi kullaniyorsa arkadas listesindeki herkesin profiline erismeye yariyordu. Oyle bir sey olabilir gibi geldi bana. Yani siz onu eklediginizde sizin arkadas listenizdeki herkesin profilini gorebilecek, Beyza'nin da sizde ekli oldugunu varsaydiysa amaci sizin ustunuzden Beyza'nin profiline bakmak olabilir.

  • sertac akin  (27.12.22 12:19:14)
yoneticinize olmasa bile belki insan kaynaklarina durumu anlatabilirsiniz. kiz ile onlar konusurlar, durumu anlatirlar siz aradan cekilirsiniz.

  • 65 derece  (27.12.22 12:29:09)
Beyza'ya anlat durumu, göster adamın yazdıklarını. Mesajların ss'ini al ama beyza'ya atma, sende yedekte kalsın. Ama son olarak da "aramızda kalsın, ne sen beni biliyorsun ne de ben seni" deyip çekil aradan. Adamı da umursama, dönüş yapma.
Adam manyak olabilir, başka türlü seni kullanacak olabilir.
Yine de sen düşün, hangisi sana mantıklı geliyorsa onu yap.
  • sevilen progressive türkücü  (28.12.22 00:42:25)