Romantizm. Öküze anlatır gibi anlatır mısınız nedir bu?

yaş 37, 7 senelik evlilik ve 1 çocuğumuz var. Eşim sürekli romatizm beklentisinde ben 37 yıldır öğrenemedim bu romantizmi. yani ne yapmam lazım, ergen tarzı şeyler değil de daha benim anlayacağım küçük şeyler nelerdir?

kafası çalışmayan birine anlatır gibi şu romantizmin aslını bana bi anlatın lütfen.

Rutinin dışına çıkmak. Akşam eve gelirken ufak bir hediye getirmek. Çiçek olabilir, ya da ne bileyim vitrinde görüp beğendiğiniz bir kıyafet olabilir.

Ev işlerinin düzeni sizde nasıl bilmiyorum ama eğer mutfak işlerine karışmıyorsanız arada bir "bu sabah kahvaltı benden / akşam yemeğini ben hazırlayacağım" tarzı bir jest yapmak. Eşinizden önce kalkıp yatağa kahvaltı gibi... Klişe ama çaba var sonuçta :)

Aranızda özel olan bazı şeylerden hediye türetmek. Mesela en sevdiğiniz fotoğraflarınızı üzerine bastırdığınız birkaç tane kitap ayracıyla birlikte kitap hediye etmek gibi... Baskı yapan yerler o tarz şeyler yapıyorlar.

"Öğrenilecek" bir şey değil aslında bu romantizm dedikleri. Bazı kadınlar kendilerini değerli hissedebilmek için bizden biraz kafa yormamızı bekliyorlar. Güzel şeyler bence. :)
  • pispinti  (22.12.22 14:08:46)
esiniz kac yasinda bilmiyorum ama, esinizi suclamak icin de yazmiyorum bunlari, esiniz tatminsizliginin nedenini tam bilemiyor ve bununla tatmin olacak saniyor olabilir mi? eminim 'benden bu anlamda beklentin nedir' diye konusmussunuzdur, orneklendiremiyorsa kendisi de kendi hisleriyle kopuk halde olabilir. insanlar bir tatminsizlik yasiyorlar ama aslinda bu tatminsizlik iliskiyle vs alakali degil ( eger normal derecede ilgili ve iyi bir esseniz elbette, fiziksel duygusal siddet varsa baska konu) aslinda insanin kendini gerceklestirememesiyle alakali oluyor. Toplumda genel olarak evlenip cocuk yapinca tatim olunacak ya da olmasi gereken oymus algisi var ama aslinda insanin kendini gerceklestirebilmesi bambaska bir sey. 'e evlendik cocuk da var ama hala ben bir seyin eksikligini hissediyorum' belki boyle bir seyin eksikligini cekiyordur esiniz ve bunun iliskiyle ilgili oldugunu dusunuyordur. biz degismezsek etrafimizdaki hicbir sey asla hicbir zaman degismez, dolayisiyla is sadece size degil, esinize de dusuyor. Ne uzerine calisacaksaniz, kafa yoracaksaniz birlikte yapmaniz lazim.

iliski ile ilgili olarak da Drs. John & Julie Gottman / Gottman Enstitusu - bu ikili iliski olayinin temel tasini tamamen kavramis, muhtesem calismalari olan insanlar. Ayrica Esther Parel muhtesem bir kaynak.
  • kassiopeia  (22.12.22 14:11:33 ~ 14:12:56)
hocam ingilizcen vardır reddit de bir sürü sub var ilişkiler evlilik vs konularında, orda da bunlar konuşuluyor, married romanticism vs anahtar kelimeleriyle arama yap, hem çok güzel yapıcı yorumlar öneriler çıkıyor hem de ne kadar farklı hayatlar insanlar var onu görüyorsun

romantizm demek sevgilini eşini dinlemek gözlemlemek buna göre eylemlerde bulunmak fakat eşinin de onun aklını okuma gibi bir beklenti içinde olmaması lazım, sadece romantizm bekliyorum demek yeterli değil arada isteklerini önerilerini açıklamalı bu konuda
  • freebird5406_2  (22.12.22 14:15:51)
Cocuğu birine satıp Akşam başbaşa yemeğe gidin.
Sahil varsa dolunayda sahile gidin mesela. (çok etkili)
En son ne zaman sinemaya gittiniz?
Yatağın üstünü güllerle donatıp mum falan yakın.
Yapın bir şeyler işte.
  • neymis  (22.12.22 14:42:17)
Yolda yürürken elini tut, mutfakta aniden yanağından öp felan
Bunlar bile çok mutlu etmeye yeter

  • photo85  (22.12.22 15:03:45)
ohoo ne istedigini de soyleyecekse hicbir heyecani kalmaz. rutinin disina cikmak+1 surpriz yani. ne olabilir bunlar? cocugu okuldan alip bi yerlere birakiyosun. sonra kadini calisiyosa is yerinden calismiyorsa evden alip bi yere goturuyosun dag tepe sahil gibi dinlendirici yerler guzel olur. muzik dinlemeye gitmediyaeniz konsere goturebilirsin. SEVGILI GIBI VE ASIKMISSINIZ GIBI davranmaktir aslinda. bana en son is yerine gelen cicek notuyla birlikte bir karekod vardi klasik youtube linki. icinde kendi hazirladigi ve aramizda esprisi olan bir video vardi. baslik falan komikli sadece bana hazirladigi bir video yani. bi baktim ortam isinmis ceketimi cikarmaya basliyorum sonra DUUR dedim is yerindeyim.
etkisi bu olacak yani. bir de arayip bulamadigi veya hep aklinda ama detayli aramaya usendigi bir sey alabilirsin.
ya da satin aldigimiz seylerde bir skala olur ya "ona max su kadar oderim" gibi. heh oyle bir seyin pahalisini almak da simartmak olabilir. "cnm ne gerek vardi bu kadarina" denecej bi sey. ben seviyom en azindan.
cift masaji olabilir ama cook dikkat bunu ayri odalarda yapan yerler varmis sakin ha. veya sen yap. sonnraaa onun ustundeki sorumlulugu almaya calisabilorsin. bir is yaparken dur ben devam edecegim sen otur diye atlamak xd queen varmis gibi karsinda oturacak ve keyfine bakacak. yorulmayacak.
  • ala09  (22.12.22 15:34:26 ~ 15:44:43)
Eşimiz sizden ve evlilikten sıkılmış. O yüzden sorun yaratmak istiyor.

Romantizim isteyen/bekleyen insn bunu kendisi yapar. Onun yaptığını görince zaten karşı taraf da buna karşılık verir ve o da birtakım girişimlerde bulunur.
  • mahone  (22.12.22 15:41:27)
5 sevgi dili diye bir kitap var. Kısaca her insanın Sevgi ihtiyacını karşılama şekli farklıdır diyor. 5 temel sevgi dili vardır diyor. Benimki onay sözleri ve hizmet davranışları, eşiminki nitelikli beraberlik ve fiziksel temas. İkimiz de kitabı okuduk ve birbirimizin Sevgi ihtiyacını doğru yolla karşılamayı sürdürüyoruz. Romantizm tam olarak bu bence. Sevildiğini ihtiyacın olan şekilde görmek ve göstermek. Tavsiye ederim.

  • hasmetizm 2046  (22.12.22 15:48:10)
hocam romantizm buradan öğrenilebilecek bir şey değil. hatta öğrenilebilecek bir şey de değil. zaten kendin söylüyorsun 37 senede öğrenemedim diye. ne yapacaksın yani madde madde not alıp bir yıla yayarak uygulayacak mısın?

  • elorelia  (22.12.22 16:03:34)
dünyadaki tek kadın oymuş gibi hissettirebilecek her türlü davranış/söz/bakışa okay olabilir.

öyle çok kasmaya gerek yok, bazen o ilk zamanlardaki heyecanı arıyor insan olmayacağını bile bile, ister istemez. bu sıkılmakla vs alakalı da değil. minik bir kıvılcım ihtiyacı işte. bazen oturup saatlerce konuşmak bile olabilir (canım bebeğim çiçeğim değil eşinizin ilgi alanı neyse o, felsefe bile olur) ya da gerçekten onu merak etmek.

değer verdiğinizi hissettirin yeter.
  • susannah delgado  (23.12.22 06:14:36)
pek çok şey yazılmış ama bence yorulduğu, bunaldığı bir dönemde olabilir veya olmayabilir de ama sizden ilgi, sevgi ,d eğer görmeyi bekliyor olduğu kesin. küçük büyük aklınıza gelen tüm hoşlukları yapabilirsiniz, öncelikle çocuğun olmadığı baş başa bir an yaratmaya çalışın, bir yemek olabilir, yürüyüş olabilir, bir aktiviteye gitmek olabilir ne geliyorsa aklınıza.. birbirinize ve eşinize ait şeyleri hatırlatacak küçük hediyeler, bazen mutfağa, banyoya bıraktığınız ufak notlar vs ile sürekli canlı tutmaya çalışın ilişkinizi, emek ve çaba gösterdiğinizi görmek ve hissetmek istiyor sanırım romantizmle kastedilenin ben bu olduğunu düşünüyorum.

  • crackcodemood  (23.12.22 18:48:06)