Özel sektörde zam oranları maaşın büyüklüğüne göre değişiyor mu?

Yazılımcılık üstünden gidelim.

Mesela geçen sene sonu 10k alıyorken %60 zam ile 16 olmuştu.

Bu demek oluyor ki 30k alan senior iş arkadaşımınki de 48k mı olmuştur?

Yoksa ona 18k vermek daha zordur, bana 6k vermek daha kolaydır o yüzden bana %60 ise ona %30 yapılmıştır diyebilir miyiz?

Ama bu sefer de hak geçmiş olmuyor mu benim kazancım %60 artmışken onunki neden %30 artsın?

genelde maaşa göre olmaz. oran bazlı yapılır direkt.

  • jelly bear  (22.12.22 13:44:51)
Yani tahminimce geçen sene %60 yapan bu sene de 50 yapar gibi düşünüyorum,

şimdi 50k alan varsa 75k mı alacak.

Çok artıyormuş yahu bunlar nasıl rakamlar hala alışamadım.
  • ananiyimioguz  (22.12.22 13:49:30)
bazı özel durumlar harici değişmez, aynı orandır.

geçen sene it çalışanlarının maaşları sektörde yükseldiği için biz herkese x yapıyorsak it çalışanlarımıza kaçıp gitmesinler diye x+15 yaptık. bir de mavi yakaya x +20 yaptık. onun dışında herkes x aldı. 10-12 olur, 100-120.
  • gabe h coud  (22.12.22 13:49:40)
Şirkete göre değişiyor. Gabe'in dediğinin tam tersine, 300-400 çalışanlı eski bir şirketimde yüksek maaş alanlara az ama az maaş alanlara daha yüksek oranlı zamlar yapıldığı olmuştu.

  • roket adam  (22.12.22 13:55:19)
Aynı işyerinde iki versiyonu da yaşadım farklı yıllarda. Şirkete ve zamana göre değişiyor.

  • pispinti  (22.12.22 14:11:30)
Zammın iki bileşeni var. Biri enflasyonla yani paranın değeriyle bağlantılı olanı, biri de kişinin şirkete katkısı/rolü vs ile ilgili. Eğer işinizin niteliği gereği 5 yıllık adam 1 yılda terfi almadığı takdirde şirketteki rolü büyümüyor, ama 1 yıllık adamın bilgisi arttığı için rolü büyüyorsa bu bahsettiğim ikinci kısımdaki oranı daha yüksek olabilir. Bu yüzden kıdemlilerin oranları biraz daha az olabilir ama şu an enflasyon çok yüksek. Zammın büyük kısmı eflasyon zammı.

Ben bilişim sektörüne başladığımda enflasyon azdı. Bu yüzden 1 yılda çok fazla çok şey öğrenip çok yol aldığımız için ben ve benimle beraber başlayan arkadaşlar %40-50 zam alırken, 8-10 yıllık kişiler %10 civarı zam alıyordu.
  • perferil  (22.12.22 18:43:39)
Aslında önceden dediğiniz gibiydi zam oranları maaş yükseldikçe yüzde olarak bayağı azalıyordu. Ancak şu anki ekonomik koşullarda astronomik zamlar dahi ancak enflasyon farkını kapatıyor, dolayısıyla artık herkese aynı yüzdeler yapılıyor gördüğüm kadarıyla. En fazla maaşı 50k olan %40 alır, 10k olan %60 alır, bu kadar bir fark olur. Şu dönemde %10-15 zam yapmaya çalışacak bir şirket olamaz.

  • anneboleyn  (22.12.22 20:55:45)