Sıfır Araç İthalatı

Bayilerde sıfır araç kıtlığı olduğundan ve nakit paramı da değerlendiremediğimden dolayı bu konu hakkında düşünmeye başladım. Bu konunun hiç basit olmadığını ve ciddi vergiler ödemeden de gerçekleştiremeyeceğimi öngörebiliyorum ama mümkünatı olup olmadığından emin değilim. Yaklaşık 120 000 $ kadar bir bütçem var ve kendime ait firmam var.(bunu belirtmemin sebebi firma faaliyet alanımı genişletip böyle bir ihtimal varsa değerlendirebilirim.) Almanya ve Amerika'da da firma sahibi bu konuda hakkında destek olabilecek bağlantılarım da var ve gerekli takdirde ziyaret de gerçekleştirebilirim ama mevzuata gerçekten çok uzağım. Yurtdışından tüm vergileri ve nakliye masraflarını da ödeyerek sıfır araç ithalatı gerçekleştirebilmem mümkün müdür?

mümkün.
araç max 350 kmde ve 2022 model olmalı. plakasız olmalı.

gulachukuk.gen.tr

burda gerekli bilgiler var. aracı ordan satın alıp faturalandırıp gümrüğe getirip ötv kdvsini ödemeniz gerek. sonra tescil ettirebiliyorsunuz.
  • jelly bear  (20.12.22 21:45:51)
teoride mümkün ama pratikte zorlu ayrıca şuanda yurtdışında da ciddi stok sıkıntısı var sadece TR ile ilgili bir problem değil

  • mysql34  (20.12.22 22:14:04)
Tabi ki mümkün, Türkiye'de distribütörü olmayan markalar bu şekilde geliyor, ayrıca distbiritör olsa da paralel ithalat ile getirilen premium markalar da var.

Hatta 2. el ilanlarında bu premium markalarda "xxx çıkışlı" "zzz faturalı" gibi ibareler olur. Hani aracın paralel ithalat olmadığı, yetkili bayiden alındığını belirtirler.

Yani teoride ve yasal olarak mümkün ama pratikte gerçekten tecrübe ve birikim isteyen bir iş sanırım.

Ayrıca ülkemizde sıfır araç sıkıntısının sebebi araç ithalatı yapan firma eksikliği değil, çip ve ham madde krizi tüm dünyada var. Tüm dünyada sıfır araç arzında problem var.

Çip ve ham madde krizi olmasa, sıfır araca boğarlar bizi. Eskiden olduğu gibi marka bayileri ve elemanları caddede esnaf esnaf, firma firma dolaşıp elindeki broşürlerle ve uygun kredi koşullarıyla sıfır araç satmak için yalvarırlar.
  • John Bloor  (21.12.22 11:26:55)