uçağa binerken kuralların tam uygulanmaması

kurallar mı bilmiyorum ama örnek vereyim ya da yurtiçi diye sallamıyorlar pek.

bir keresinde kolumda saatler xrayden geçebildim. bi keresinde botla geçtim. ama genelde ötmese bile botu çıkartıyorlar.

cebimde bozuk para unutup geçtiğim oldu.

xrayden geçen çantada 75 mlden fazla krem geçtiği oldu. 125 ml civarıydı.

kabin boydan büyük bagajla kabine gittim mesela. bunu ölçmediler veya 15 kgden fazla mı kontrolü. gerçi o bagaja vermek içindi sanırım.

yani kafam karıştı. neye göre oluyor kontrol?

kabin bagaj + sırt çantası + el .çantası gibi 3 tane çantayla da bindim. 3 çantayla binilmez gibi şey diyen de olmadı.

havayolu şirketine göre deeğişiyor diyeceğim ama hepsini kullandım gibi thy anadolujet pegasus.

havalimanına göre değişiyor olabilir. mesela sabiha ile yeni havalimanı daha farklı.

neden sizce bu farklılıklar?

Kontrol eden kisiye gore musamaha degisebiliyor. Herkesle ugrasmak istemiyorlar ufak durumlar icin. Ya da gozden kacmis bile olabilir.

Ulkesine gore de degisebilir.

Metaller icin makinenin hassasiyetine gore degisiyor.
  • ermanen  (17.12.22 13:28:10)
Kontrolu yapan kisiler de insan, onlarin takdirine kalabiliyor ya da hata yapabiliyorlar. Bir kere yurtidisi ucusunda cakiyla ucmustum, tamamen unutmusum, yurtici aktarmasindaki kontrolde fark edildi. Olabiliyor yani.

  • kassiopeia  (17.12.22 13:36:24)
Terör eylemleri için istihbarat birimleri sürekli faaliyettedir. Bazı dönemlerde alınan istihbarat artar. Olasılıklar değerlendirilir ve güvenlik elemanlarına işi sıkı tutmaları bildirilir. Kontroller sıkılaştılırır.
Bazı dönemlerde de istihbaratlar azalır, yok olur. Pembe bir süreç yaşanır. Güvenlik birimlerinde bahsettiğin gibi bir rehavet oluşur.
Amirin işini ne kadar ciddiye aldığına göre de değişir tabi.

Kabine fazla bagaj alınma hususu ayrı bir konu. Fazla suistimal olmadığı sürelerde göz yumulabiliyor. Ancak senin de yaptığın gibi suistimaller artıp kabinde bagaj koyacak yer sıkıntısı başgöstermeye başlayınca konu hakkında titizleniyorlar.
  • Mirket  (17.12.22 13:43:45)
Bagaj kurallarina daha cok asisi yogun/dolu ucuslarda dikkat ediyorlar. Artik gozleri alistigi icin her yolcununkini birebir olcmezler ama bariz sekilde limit disi buyuk gorunenleri alirlar kontrola.

Kabin ici canta sayisi da oyle. Bu daha cok o anki personelin insiyatifine kaliyor.
  • parcxerox  (17.12.22 13:43:58)
lens solusyonunu geçirmişlerdi bagajı aşıp gördüğü halde yurtdışında
bir tanesi 300 gram bagaj fazlası için fark almıştı
yurt içi uçuşta lens solüsyonun dibi var sadece, arıza çıkardı kontrol eden
inince nöbetçi eczane aradım
  • bir soru sorcam  (17.12.22 13:57:24)
Ücretli hızlı geçiş vip veya cip kapılarında çok daha esnekler
Kılık kıyafetime göre de çok farklı muameleler gördüğüm oldu

  • photo85  (17.12.22 18:59:09)