Zam alacak mıyım??

Şimdi ben yeni bi işe başladım kısa bi süre önce, işe girerken bi miktar parada anlaştık, ama yılbaşında zam alacak mıyım, ne kadar alıcam, ne yapmam lazım falan bilmiyorum, kafam karışık.

Kafa karışıklığının temeli de şu: şirket diyor ki biz zammı yılbaşında yapıyoruz, sonra da yıl boyunca ara zam falan yapmıyoruz. Bunun istisnası yok. Çok sıkı görünüyorlar bu konuda.

Aldığım para da şu an için bana yetiyor ama yine %80 enflasyon olursa yetmez, o yüzden yılbaşında bu işi sıkı tutmam lazım.

Fakat şirketin onboarding süreci o kadar kötü ki, daha hala doğru düzgün bi iş yapmadım. Normalde girerim, bi ay hayvan gibi kasarım, ondan sonra da pazarlıkta elim güçlü olur diyorum ama olmadı, çünkü ortada iş yok.

Üstelik Aralık'ın ortasındayız ve kimse benimle zam falan bişey konuşmuyor?? Ocak'ta mı konuşulur bu? Beklediğimden düşük gelirse ne yapmam lazım? "Sen zaten yeni başladın" deyip düşük zam yapmaya çalışırlar mı?

Büyük şirketlerde bu işin normali nedir bilmediğim için soruyorum.

İstifa etmek de çok istemiyorum açıkçası ama para gelmezse mecbur iş aramaya başlıycam tekrardan.

bazı şirketler üçün beşin hesabını yapmaz, bordrodaki herkese dönemi gelince zammı yapar. bazıları böyle üç lira beş lira kar ettiğini düşünür. şirkete, hr'a açıkça sormaktan başka çare yok. benim arkadaş çok yüksek bir maaşa global bir şirkette müdür olarak geçti. 1 ay sonra %100 zam geldi adam köşe oldu, direktörü yakaladı. işe alırken doğru maaş verilmezse böyle dengesizlikler de olabiliyor, çünkü zam globalden geliyor.

  • gabe h coud  (13.12.22 15:54:26)
Hocam Aralık'ta başladıysan bekleme ama onun dışında başladıysan muhtemelen az da olsa zamlanır.

  • lcha  (13.12.22 16:03:10)
Dostum normal şartlar altında q4'te işe giren adama ocakta zam yapmazlar. 1 yılı doldurduktan sonraki ilk zam döneminde zam alırsın.

Ama bence bir sormakta fayda var. Kartları açık oyna ve sor derim.
  • roket adam  (13.12.22 16:11:18)
Kasım ayından beri işe alım yaptığımız personellere 2023 zamlarını öngörerek alım yaptık. Yılbaşında şirket öngörüden farklı bir zam yaparsa yeni gelen arkadaşlarda aradaki farkları alacaklar.

  • prezarlatif  (13.12.22 16:34:38)
eğer zam yaparlarsa senden memnunlardır ve kalmalarını istiyolardır. eğer zaten yeniysen ve zam yapmak istemiyorlarsa, kısaca git demektir bu. her sene hemen hemen herkesin basına gelebilen şeyler.

  • koela  (13.12.22 17:24:34)
Zam almazsin buyuk ihtimalle son aylarda ise girenler zaten ocak sonrasi baslamis gibi maasla ise alinir.

Eger fark olursa ve senden memnunlarsa seneye bir sekilde maasini duzeltirler.
  • kuzey li  (13.12.22 19:10:58)