Primli çalışanlar

İşyerinizde prim hesabı nasıl yapılıyor?
Adalet sağlanıyor mu? Ya da adalet bir öncelik mi?

Ana maaşların yönetmelikle belirlendiği bir yerde çalışıyorum, dolayısıyla personeli tutmak için prim var. Yazılımcılar en fazla primi alan birim. Proje yürütücüleri de yüksek prim alıyor. Onun dışında tecrübeye göre bir prim sistemi var ve bu haliyle ben adaletli olduğunu düşünüyorum.

  • vayanasinisayinseyirciler  (13.12.22 10:37:03)
çok matematiğe dayalı bir sektördeyim.
her uzmanın yaptığı iş sayısı günlük olarak tutulabiliyor. uzmanlara hazırladığı rapor başına, kontrol ekibine de bu uzmanların yazdığı raporlardan kontrol ettikleri sayıya göre matematiksel ve çok basit bir prim sistemi var. herkes ay sonunda ne prim alacağını biliyor.

yöneticiler de getirdikleri müşteri üzerinden prim alıyorlar.
patronlar zaten patron :)

sektörde 15 yıldır çalışıyorum. en hakkaniyetli yöntem bu diyebilirim.

edit: ufak bir düzeltme yapmak isterim. uzman ve kontrol ekibinin yine matematiksel bir performans puanlama sistemi var. bunun da primlerde bir etkisi var ama çok değil.
  • teritori  (13.12.22 11:37:31 ~ 12:17:33)
oldukça matematiksel bir prim sistemi var, hiç gri alan yok. mesela bizde şöyle
%70 baz maaş
%30 prim

%30'un yarısı x bir kişinin o çeyrekteki satış performansından, kalan yarısı ise yöneticinin belirlediği kriterlerden oluşuyor (mbo)

prim sistemi role göre değişiyor. aynı rolde çalışan peer'lerin prim sistemi de aynı. ama mesela adamın çalıştığı territory çok hedef yapıp seninki yapmadıysa, aynı işi yaptığın arkadaşına göre %15 az maaş alabiliyorsun. bunu da kabul ederek başlıyor herkes o işe zaten.
  • roket adam  (13.12.22 11:51:47 ~ 12:04:17)
Danismanlik sektorundeyim.

Firmanin basarisina puan veriliyor, sahsin basarisina puan veriliyor, bir de maks alabilecegin prim yuzdesi var (pozisyina gore %5-10-20-50...) hepsi carpilip bir yuzde bulunuyor. Ornegin firma 10 uzerinden 5 basariliysa, sen de ortalama 5'sen, primin de makss %10'sa 10x0.5x0.5=yillik maasinin %2.5'i kadar prim alirsin.

Prim yatinca ogreniyorsun ne kadar yatacagini, onceden bilinmez :(
  • fakyoras  (13.12.22 11:59:35 ~ 12:01:16)
bizde de 3 adet prim var;
1. satış primi; 2 adet satış hedefi oluyor. 1. ye ulaşınca x, 2. hedefe ulaşılırsa 1.5x gibi bir prim alıyor tüm çalışanlar eşit şekilde.

2. sadakat primi; 1 yıl kalırsan x, 2 yıl kalırsan 2x sadakat bonusu alıyorsun.

3. performans primi; 6 aylık olacak şekilde kişisel ve takım hedeflerin belirleniyor. 6 ay sonunda birden fazla hedeflerden puanlar alıyorsun. ortalamana göre yıl sonunda maaşın ile çarpılıyor bu oran ve ona göre performans bonusu alıyorsun.
  • amour fou  (13.12.22 12:58:05 ~ 12:58:19)