GDO mevzusu

Merhaba
Geçen bir bir şey okurken dünya nüfusun yaklaşık 8 milyar olduğu geçiyordu bir yerde(konu neydi kalmamış aklımda)
Daha önce bi yerde okuduğum bir şeyde(nerde gördüğümü bulursam eklerim) dünyada nüfus bu hızla GDO nun kaçınılmaz olacağından falan bahsedilmişti galiba. Bu GDO İçin öyle abartıldığı kadar zararlı değil diyen de var, kanser yapar, o bu olur diyen de var. (Hatta bi ara GDO lu pirinç mi ne ithal edildi haberleri üzerinde baya gündemdeydi konu.onun etkisi mi bilmem ama böyle sanki radyasyonmuş gibi falan bahsedenler vardı gibi.hatta yiyen direkt kanser oluyormuş gibi ateşli karşıtları falan vardı galiba.)
Şimdi nedir son durum? bilim ne diyor bu konuda? Şöyle güzel inceleme belgesel vs varsa okuyup izlemek güzel olur.
Nüfustan gıdaya,gıdada GDO ya doğru atlaya atlaya geziyordum internette. yumurta ve kolesterol mevzusu gibi oldu mu gdo nun durumu diye merak ettim.Bu vesileyle biraz bilimsel bir şeyler konuşalım istedim aslında

Özetle bu GDO nun günahı nedir, sevabı nedir? nedir şimdi yarar-zarar konusundaki son durumu?

Halk sağlığı ile ilgili konularda yetkisi olan kurumlar ve yapılan akademik çalışmalar zararsız olduğunu söylüyor. Dünya genelinde benzer sonuçları olan çok fazla araştırma var. O yüzden 'GDO karteli bu araştırmalara sponsor oluyor' komplo teorisi de bana mantıklı gelmiyor.

ABD'de FDA;
www.fda.gov

UK'de Royal Society ve FSA;
royalsociety.org
www.food.gov.uk

Harvard'da yapılan ilgili çalışma ve referansları;
sitn.hms.harvard.edu
  • archmage mahmut  (10.12.22 15:35:21 ~ 15:39:33)
Ben <3 GDO

bilimneguzellan.net
  • kobuzchu kiz  (10.12.22 15:51:31)
Evet okuduğum güncel kaynaklar abartılacak bir zarardan bahsetmiyor. Ama yılar önce gdo lu pirinç diye baya bi mevzu dönmüştü. Şurda da yazıyor hatta

m.bianet.org

Bir de bu linkteki yazıda gdo mısırdan vs bulaşmış denilmiş o zaman. Mısırda olunca sıkıntı olmamış ama pirinçte olunca niye sıkıntı olmuş o zaman onu anlamadım mesela.
  • yazdonumu  (10.12.22 18:00:10)