Molozdaki kolonun demirini sökmek için kepçenin binaları sallaması

Başlık biraz saçma oldu.

Sorum, inşaatı kepçeyle yıkanların keyfi bir tercihinin yönetmelikte yeri olup olmadığını merak etmem.

Sokağımızdaki Binayı yıkan kepçe, kolon ve kirişlerde kalan inşaat demirini sökmek için bunları üstüste bir araya getirip, yüksek newton la vurarak betonu parçalamaya ve böylelikle inşaat demirlerini betondan ayırarak bir yere istiflemeye çalışıyor.

Kuvveti doğruca zemine uyguladığı için de sokaktaki bütün binalar sallanıyor. İnşaat demirini ayıklamak, yıkımın bir parçası mı? Molozu boşalttıkları yerde sökemiyorlar mı? Hadi burada yapacaklar, hilti gibi hidrolikle çalışan el aletleri bu betonları kırmak için daha uygun sanki. Adamların keyfi bir işi için binalarımızı günlerdir sallamalarına ve bunun yüzünden duvarlarımızın çatlamasına, pencerelerimizin kırılmasına ne gerek var?

Benim asıl sormak istediğim, bu yere vurarak demirleri sökme işleminin yönetmelikçe izin verilip verilmediği. Belediyede ilgili birime sorduğumda “kendi parselleriyse, istediği gibi vurma/itme gücü uygulayabilirler. Ama çekme yapamazşar çinkü bu zararlıdır” oldu.

Teşekkürler.

Videodaki olay abartılı değil. Bu kadar şeyden duvar çatlıyorsa, cam kırılıyorsa bu kaçmanız için bir şans. Bu yönetmelikte uygun olmasa bile taşıma maliyeti nedeniyle karşı çıkabilirler.

  • dissendium  (07.12.22 14:34:51)
Videodan evimin ne kadar sallandığını nasıl anlıyorsunuz acaba?

Taşıma maliyeti dediğiniz nedir? İlk 2 katı küçük vinçle gayet yıkabildiler, yine onu kullansınlar. Ya da hilti kullansın, yönetmeliğe tekrar baktığımda şu madde var :

“ Bu amaçla komşu binaya zarar verilmemesi bakımından mümkün olan durumlarda kısmen veya tamamen elle yıkım tekniğinin uygulanması esastır.“

resmi gazete de elle yıkımı savunuyorken, adamların keyfşyeti için bunu tercih etmelerini anlayamıyorum.
  • summerof69  (07.12.22 14:49:24)
o titreşimi binanın yemesi ayrı

bina üzerinde olmayan, binadan ötede, toprak gibi sonsuz darbe yutma kapasiteli bir şeye,
maksimum 50 santimden yere vurulan kepçenin newtonlarca(kaç mesela?) titreşimin salınım kuvvetinin duvarları çatlatması apayrı bir şey, ben de şüphe ettim
duvar yerine sıva çatlamış bile olabilir

dilerim halledersiniz. sağı solu ayağa kaldırmadan belediye müdahale etmez
  • comp  (07.12.22 16:19:01 ~ 16:21:46)