abd borsaları

resesyondan bahsediliyor uzun zamandır. hisselerde ufak hareketler olup yükselse de uzun periyotta düşüyorlar.
düştükçe alıyorum ama daha düşüyor.
overall'da yüzde yirmi kadar zarardayım.

amazon ve amd özellikle üzdü beni. oysa ki yükseleceklerini öngörüyordum.

neyse, yatırım işlerini fazla bilmez ve takip edemezken kurtlar sofrasında olmak hata mı benim için? her ay ufak ufak alımlar yapıyordum düşük diye, fırsat diye. ama daha da düşüyor. nakitte mi beklemek lazım?

bu para lazım değil bana, tamamen birikim amaçlı kullanıyorum. o yüzden beklememde bir mahsur yok. 10 yıl kadar sabretmeyi planlıyorum. ana amacım enflasyonun üzerinde kar yapmak.

2023'te de düşüş devam edecek diyorlar, ama zaten uzun vadeli yatırım kovalıyorsan sürekli açıp noldu diye bakman manasız ve moral bozucu olur. özellikle teknoloji hisseleri 2020'den beri çok şişik durumda herkesin ortak kanaati bu.

  • roket adam  (06.12.22 11:13:49)
uzun vadeli düşünüyorum evet.
ama düşüş devam edecek gibi. o zaman her ay eklemeye devam etmek çok iyi bir fikir olmayabilir.
o parayı başka şekilde değerlendirmeliyim belki de.
  • dahinnotha  (06.12.22 11:17:14)
"ama düşüş devam edecek gibi. o zaman her ay eklemeye devam etmek çok iyi bir fikir olmayabilir."

Dollar cost averaging bunun doğru olmadığını söyler.
www.investopedia.com

Ben her ay world etf alıyorum (yurtdışı tabi). Bir ara düşeceğini anladim ki düşeceğini biliyorum. Dokunmadım, düştü. Sonra gene kendime tuttum, sonra çıktı gene. Yani olay da bu. Böyle oynarsaniz, düşerken almayayim yukselecekken almaya çalışayım derseniz yanlış zamanda trene binebilirsiniz.
Marketi zamanlamaya calismayin.

Eger uzun dönem yatirimciysaniz (en az 7-8 yil dokunmadan) bir iki yıllık düşüş dizi sizi ilgilendirmemeli.
  • logisticsmanager  (06.12.22 12:42:02)
benim de bir miktar yatırımım var, aldıgımdan beri hiç al sat yapmadım, 1 senesi geçti, 4 sene de geçsin. beşinci senenin kasımında satmayı düşünüyorum.

Nasılsa uzun vadeli düşünüyorsanız saçma gelebilir ama hisselere bakmamayı deneyebilirsiniz.

Ben de siz gibi her ay ekleme yapmıyorum, oraya ayıracagım parayı ayırdım, şimdi başka şeyler üzerine kafa yoruyorum.
  • liberal  (06.12.22 15:33:04)
borsa her sene istikrarli 10% yukselen bir sey olsaydi herkes zengin olurdu, o zaman ne anlami var. kisa vadeli fiyat oynamalari yuzeyseldir. sirketlerin yarattigi degerin hisse fiyatlarina yansimasi uzun vadede olur.

"nakitte mi beklemek lazım?"
ne zaman nakide gecilecegini ne zaman alim yapilacagini bilsek burada takilmazdik dostum.

ikinici olarak "gecmiste yukselen hisse gelecekte de yukselen hisse olacaktir" varsayimindan siyrilmalisin. amazon ve amd buyuk ve dominant sirketler ama bunu zaten herkes biliyor. o bilgi hisse fiyatinin bir parcasi. amd belki son 5 senede yukselebilecegi kadar yukselmis ve gidecegi baska yer yok, veya yukselmeye devam edecek sonsuza kadar. bunu da kimse ne yapamaz? bilemez.
  • hot potato  (06.12.22 18:03:01 ~ 18:04:01)