la minor vs la minor pentatonik

gitar klavyesi üzerinde gam'lara çalışıyorum. la minor gamı gitarda ekteki şekilde buluyorum burada sıkıntı yok. minor sesin 2. ve 6. derece seslerini çıkararak pentatonik gamı buluyoruz bu da ok. Ama ekteki diğer görüntüdeki gibi neden pentatonikte tüm klavyeyi aşağı iniyoruz? Yani notalara 2 kere basıyoruz? veya gam sesin bir oktav incelmesi değil mi? O zaman neden 2 oktav iniyor aşağıya pentatonikte? La minor gam dizisinde bizi 4. telde durduran ne oldu da pentatonikte olmadı?

Bu gam sözünü ilk kim kullanmaya başladı bizde bilmiyorum ama ona dizi deniyor. Sadece gitarcılar arasında duydum hatta.

Neyse, konumuza gelelim:
Gönderdiğin iki resim farklı kaynaklardan. Dolayısıyla farklı mantıklarda hazırlanmış. Belki kafan o yüzden karışmıştır. Standart değiller yani.

La doğal minör dizisinin sesleri belli: la si do re mi fa sol. La pentatonik minörün sesleri de belli: la do re mi sol.

Bunları gitar klavyesinde istediğin yerde, istediğin oktav genişliğinde çalabilirsin. Yani istersen 6. tel 5. perdeden başlayarak ta 1. tel bilmemkaçıncı perdeye kadar 4 oktav gez. İstersen de başka yerden 1 oktav çal. İhtiyaç neyse ona göre...

Müzikte kurallar var ama neye ihtiyaç duyuyorsan ona göre çalarsın.
  • alperz  (05.12.22 08:38:54)