Beşiktaş'ın 336 Milyon Dolar borcu olması?

Borçlu kişiler hiç istemiyor mu borçlarını kulüplerden? Kulüpler bu borçlarla nasıl yaşamına devam ediyor?

Kapıya kilit vurmaları gerekmez mi? Nasıl ödeniyor bu borçlarla futbolcu maaşları vs?

Bu borçlar nasıl kapatılmaya çalışıyor mesela? Futbolcu satarak, forma satarak vs mi?

edit: Muhtemelen gs, fb hatta avrupa devlerinin de benzer borçları vardır da. merak ettiğim bu borçlar neyi ifade ediyor? bir şirketin bu kadar borcu olsa batar gider herhalde..

kap.org.tr'ye bak. borcu varsa, alacağı ve aktifleri (sabit kıymet, yatırım, nakit ve benzeri) de var.

www.kap.org.tr

Eylül 2022'ye göre:

Dönen varlıkları: 2.643.743.734 TL dönen varlık; kısa vadede nakde dönebilecek varlık demek.

Kısa Vadeli Yükümlülükleri: 1.892.796.228 TL

yani neymiş, elindeki kısa vadede paraya çevirebilecekleriyle, kısa vadede ödemek zorunda olduğu borcunu ödemekte hiç bir sıkıntı çekmezmiş. Borcunu ödedikten sonra fazladan 700 milyon lira da kısa vadede parası var.

Sorun uzun vadeli yükümlülüklerde: 3.722.304.892 TL

bunu da ödeyebilmesi için önünde vakti var. Geçen sene 700 milyon zarar yazmış. Bu sene az da olsa karda. Demek ki, ekonomik olarak doğru kararları alıyor. 700 milyon zarardan kara geçmek kolay değil.

Gördüğüm kadarıyla bu sene geliri çok düşmüş. Klüp büyüdüğü zaman, geliri artıyor ama maliyetleri daha da çok artıyor. Yani şirket asıl faaliyetinden ne yaparsa yapsın, zarar ediyor. Bir şekilde bunu tersine çevirmesi lazım. Hem büyüyüp hem de maliyetleri gelirlerin altında tutarsa 1-2 senede toparlar.
  • gabe h coud  (03.12.22 15:58:21 ~ 16:03:50)
Türkiye'de too big to fail durumu var.
Ama Avrupa'da olsa satilmislardi şimdiden ki benim beklentim bu. Brezilya'daki gibi dernek kurallarinin değişip kulüplerin satılması.

Su an en iyi durumda olan gs çünkü elinde hala arazi ve proje var. Ha en iyi yönetilen değil ama sadece geçmiş yönetimlerin zamaninda yaptığı iyi arazi yatirimlari sebebiyle. Yoksa spor kulübünün arazı yatırımı pesinde koşması da garip.

Bu noktada düzgün bir hükümet çatısı altında bu kulüplerin borcu devlete, halkin bankalarina yüklenmezdi, haliyle satislari kesin olurdu.

Besiktasin misal borc alacak farki 2.3 milyar lira. Bu öyle Türkiye liginde sampiyonluk vs ile ödenmez. Çok ciddi küçülme, çok ciddi maliyet kisma gerektirir ama bunu da yapacak adamlar türk kulüplerinde yok.

Neyse, zaten dediginiz gibi ödenecek borclar vardi ama devlet yardim etti kulüplere işte. Etmese daha kötüydü durum.

Bu borclar öyle kolay kolay kapanmaz. Sürekli Avrupa'da başarılı olup oyuncu satmak lazım ama turk takımları bunu yapabilen takimlar değil. Yıllardır ayagini yorganına göre uzatan takım yok.
  • logisticsmanager  (03.12.22 18:06:53)