Yurt dışına hiçbir ilgim, merakım kalmadı, normal miyim?

29 yaşındayım, hayatımda hiç yurt dışına çıkmadım. Kıbrıs'a bile gitmedim yani.

Akp sonrası insanlar göç etmeyi isterken, ben Akp'den önce bile yurt dışında yaşama hayali kuran biriydim çocukken.

Her sene green card'a başvuruyorum ama Toki'nin çıkmasını daha fazla istiyorum mesela şu an. 2'si de çıkmayacak biliyorum.

Hadi yaşamayı geçtim turist olarak bile merak etmiyorum artık. Belki eskiden sosyal medya yokken New York Times Meydanında fotoğraf çekilmek wooow bir hareketti. Yani Amerika'dan dönen olunca Kuzey Koreliler gibi anlattırırdık nasıl oralar diye, masal gibi dinlerdik Disneyland'ı. Şimdi oldukça erişilebilir geliyor her şey. Antarktika vs gibi absürt yerler dışında çevremde herkes dünyanın her yerinden fotoğraf paylaşıyor, geziyor tozuyor. Online müze bile geziliyor artık internetten.

Bu sene İstanbul'da gezmediğim müze, tarihi yer kalmadı mesela, turist gibi gezdim her yeri. Geziye doydum diyebilirim. Bilmem kaç bin yıllık yerleri gördüm.

Birkaç sene öncesine kadar "yarın öleceksin" deseler yurt dışına hiç çıkmadığım için gözüm açık giderdim ama şimdi öleceksin deseler hiçbir şey hissetmiyorum ve hiç merak etmiyorum artık ne Kosta-rika ne Çin ne de Sambacı Brezilya..

Ayrıca vize sürecinde istenen belgeler, zorluklar falan çok itici geliyor. Adamlar resmen "gelmeyin ülkemize istemiyoruz" diyorlar biz de gitmek için kapılarında ezikçe yalvarıyoruz gibi geliyor.

Var mı benim gibi hisseden ama daha önce hiç yurt dışına çıkmamış olan?

Martta Almanya/hamburg'a gideceğim iş için 4 günlüğüne.
Gittikten sonra fikrim değişir mi yoksa "bu mu yahu Elamanya dedikleri" deyip iyice mi soğurum?

BONUS: Hiç yurt dışına çıkmamış insanlar için ne düşünüyorsunuz? Kültürsüz, fakir, sıkıcı vs? Böyle bir ön yargınız var mı? Ne bileyim bazıları 50 ülke gezmiş falan oluyor. Hiç gezmemiş biri anti-patik mi gelir böyle birine?

Ben de ABD'ye gitmeyi çok istiyorum ama avm önünde bir kızın silahlı saldırıda öldüğü videoyu gördükten sonra bunu anlamsız bulmaya başladım. Shooting olayları hiç bitmiyor. Dünya eski dünya değil. Mutlaka Türkiye'den daha iyi yerler var ama hiçbir yer mükemmel değil. Bunun farkında olmak gerekiyor. Hevesin olmaması normal.

  • dissendium  (02.12.22 13:27:16)
Ben yaşarken ne kadar çok farklı kültür ne kadar farklı coğrafya görürsem iyi olur diye bakıyorum şahsen. Bu yüzden her fırsatını bulduğumda farklı yerlere gitmeye çalışıyorum.

Oranın havasını solumak orada uyuyup uyanmak bana hep ilginç gelmiştir çocukluktan beri.

Soğuyabilirsin bu tamamen ne beklediğinle ilgili. Hamburg'da öyle muhteşem bir Almanya şehri değil. Sıradan bir Avrupa şehri. Alman kültürüne veya farklı kültürleri deneyimleme merakın ilgin varsa bunları giderebileceğin bir çok fırsatın olur mesela.

Ufuk açıcı bulduğum için hiç gezmemiş birisine en fazla ilgisiz diye düşünürüm o kadar. Yargılayıcı olmam yani. Bir çok koşul bu ilgiyi belirliyor tabi, tr'de yaşamak da bunlardan birisi. Şimdi maliyetler çok daha yüksek.

2019 da 9 gün tatil uçak dahil 10-12bin lira arasında cape town tatili yaptım mesela. 2017'de yine çok cüzi bir miktara Thailand'a 15 gün gittim, 3 şehrinde kaldım vs. Şimdi şartlar bayağı ağır.

Adamların ülkemize gelmeyin istemiyoruz dedikleri yok, her yerde olduğu gibi mevcut kültüre gidip adapte olmak yerine kendi kültürünü belirli ölçülerde dayatmaya çalışanlara(her yerde olduğu gibi) bir tepki olabilir (haklı veya değil, tartışmıyorum.)

Özellikle 70'lerden itibaren TR'den Almanyaya çok giden oldu(ucuz iş gücü) bir çoğu da kültüre adapte oldular.

Demem o ki gezmek, görmek iyidir. Beni de ABD hiç cezbetmiyor mesela, o kadar uçacaksam biraz daha katlanır cusco'ya felan giderdim. Gidicem. :-)
  • kobretti  (02.12.22 13:35:47)
ben sadece kıbrıs'a gittim:) valla ben çok istiyorum ya. en büyük hayallerimden biri şöyle güzel bir yurtdışı gezisi yapmak. askerde millet erasmus maceralarını anlatırken ağzım açık dinledim. bulgaristan göçmeniyken zamanında çifte vatandaşlık başvurusu da yapmadık salak gibi. şimdi tek umudum green card. insan yapamadıkça hevesi kalmıyor işte. bende de öyle oldu şimdi biraz.

  • nothing in my way  (02.12.22 13:39:30)
Muhtemelen 30-40'tan fazla yurtdışına çıkmışımdır, hem iş hem keyif için. Sana katılmıyorum zira yurtdışı konfor alanından çıkmak adına şahane bir fırsat oluyor. Gerçekten ufuk açıcı yani, okuyan da birisi olarak net söyleyebilirim ki hakikaten çok gezen ve çok yaşayan daha çok biliyor bence ve unutulmaz anılar yaşıyorsun. Tabii gezmek istemeyene de saygı duyarım ama genelde çok enteresan deneyimler elde ederek dönüyorum seyahatlerimden. Farklı bir çerçeveden bakma imkanı kazanıyorsun, o film izleyerek falan kazanılacak bir çerçeve değil.

Bu arada şuna katılıyorum, mesela Hamburg'a gidersen hayal kırıklığı yaşama ihtimalin yüksek çünkü Hamburg İstanbul'un bir mahallesi gibi bir çok noktada. Türkçe bilerek yaşayabilirsin. Ama daha egzotik yerler seçersen çok ilginç oluyor.
  • roket adam  (02.12.22 13:42:00)
sen sanki yurtdışında yaşamanın ya da oraya turist olarak gitmenin zorluğuna karşı bir tepki olarak umursamıyorsun. Gerçek anlamında söylemiyorsun ama ifadeyi kuvvetlendirmek için bile olsa yarın ölecek olmakla yurtdışında hiç bulunmamayı yan yana getirmek için baya umursuyor olman lazım. psikolojide vardır mutlaka bunun bir karşılığı.

bir de yani farklı bir kültürün içine girmeyi insan niye merak etmesin ki. turist olarak değil ama uzun süre yabancı bir ülkede bulunmak insanı değiştiren bir şey. normal olan bence merak etmektir.

Toki'den kura sonuçları için sms geldi bunu yazarken :D daire çıkmazsa eğer yurtdışı düşüncelerini update et buradan :D
  • IncredibleMau  (02.12.22 13:51:27)
Şuan yurt dışında yaşıyorum. Ama öncesinde benim de yurt dışında gezmek gibi bir hevesim yoktu. Türkiyedeyken yaz kış beni aktif tutan ve türkiyenin her yerine gitmemi sağlayan hobilerim vardı, dalış, snowboard, kitesurf, yamaç paraşütü vs. Tüm vaktim, isteğim ve bütçem zaten bunları türkiye içinde yapacak şekilde gelişmişti. akdenizde, egede gitmediğim yer, yüzmediğim, çadır atmadığım koy kalmayana kadar gezdim diyebilirim. Yurt dışı görmek de hiç istemedim, tayland ve kübayı merak ediyorum sadece o kadar.

Kapanma olunca ve insanlara evden çalışma izni gelince herkes dünyayı gezip çalışırız modu yapıyordu. Bende karsdan ev tutsam 2 aylık, kışın erzurumda, sarıkamışta en iyi zamanlarsa ben kayarım diye düşünüyordum. Paramı cidden spora ve aktiviteye harcıyordum.

Şimdi de bi kaç avrupa ülkesi gezdim gidip gelmesi kolay diye. Ama her yer aynı geliyor bana da. Çok özel bir etkinlik olmadıktan sonra gezmeyi bıraktım.

Bu yaşıma kadar türkiyede o kadar çok gezdim ki, paramı tüketime değil, deneyime harcadım hep. Ve şuan aklımda şunuda yapsaydım dediğim hiç bir şey kalmadı. Şu zamana kadar gördüğüm sevdiğim yerler bana yeter gibi geliyor. Tatilde italyaya, ispanyaya gitme hevesim yok hiç. Akyakaya gideyim datçaya gideyim istiyorum.

Ama roket adama da katılıyorum. Konfor alanından çıkmak, öğrenmek için çok büyük bir fırsat. Misal, ülkelerin bayraklarını, az çok özelliklerini, kültüren yapısını görmeden öğrenmen çok zor. Oraya gitmeden anlayamazsın, aklında kalmaz.
Ama mesela ben ispanyanın barındırdığı farklı milletteri merak etmiyorum ki zaten. Evet gidince öğrenmiş oldum. Ama ben bunları zaten merak etmiyordum gitmeden önce de. O yüzden bu öğrenemediğin ya da heves etmediğin şeyler zaten ilgi duymadığın konular olabilir.

Ama evet ortamda bu muhabbetler yapılırken asla katılamazsın. Ama ne kadar katılman gerektiği konusu da tamamen senin ilgi alanına bağlı. Ben spor hakkında muhabbet etmeyi severim mesela hobilerim gereği. Psikoloji hakkında konuşmayıda severim. Ama kültürler hakkında bir muhabbette sessiz kalıyorum, ortamda tarih konuşuluyorsa asla tek kelime edemem. Çünkü ilgi alanım değil. İnsanlar çoğunlukla bu konuları konuştuğu için sessiz kaldığında ve bu konuda söylecek bir şeylerin olmadığında cahil gibi anlaşılıyorsun. Ama o kişilerin de senin ilgi alanların hakkında bilgisi yok çoğunlukla.

Yani bence önemli olan senin kendini aralarında iyi hissettiğin, ortak ilgi alanların olan insanlarla takılman. Farklı kültür görmek herkesin ilgi alanı olmak zorunda değil.

Türkiyeden ayrılmak da eğer hayatından memnunsan gerekli değil. Sırf moda diye ülkeden ayrılmak bana mantıklı gelmiyor. Yani ben yurt dışına çıkmamış insanı hakir görmem. Ama hem hobisi bi şeyi yok, hem onu farklı kültürleri tarihi görmeye teşvik edecek bir ilgi alanı yok, parasını araba kredisine, kıyafete, elektroniğe harcıyorsa o insanı baya baya ezik görüyorum.
  • zimbirik  (02.12.22 15:24:27)
Ben de geçmişte böyleydim. Hatta yurtdışında yaşama ve çalışma fırsatlarım oldu ama ben istemedim o zamanlar. Şimdi ise tam tersi çok istiyorum. Türkiye beni entelektüel açıdan tatmin etmiyor ve ekonomik durumu ortada. Bu durumun düzeleceğini düşünmüyorum. En azından düzelse de çok uzun zaman alır.

Yurtdışına çıkmamış olmak fakirlik ve sıkıcılıkla alakalı değil ama. Çevremde 5-6 tane evi olup da yurtdışına dair hiçbir sempatisi olmayan eğitimli çok insan var. Amaçsız yurtdışına çıkıp 1 hafta için büyük paralar dökmek bence anlamsız. Artık hayatta kendini garantiye almışsındır, ev-araba-yazlık ve yatırımların vardır o zaman gezi amaçlı çıkışlar mantıklı olabilir. Türkiye gibi ekonomisi kırılgan bir ülkede artık birikim yapmak çok zor.
  • seaman  (02.12.22 17:22:39)
20 yildan uzun suredir yurt disindayim. Benim de hicbir ilgim yoktu. Ilk once universite egitimi icin yurt disina ciktim. Okuldan sonra para ve is nerdeyse surekli oralara gittim. Kimsenin gitmek istemedigi ulkelerde kimsenin gitmek istemedigi zamanlarda calistim. Irak, Nijerya, Libya, Angola, Sumatra adasi, Kuzey kutpuna yakin yerlere hatta okyanus uzerinde petrol platformuna dahi gittim. Ek olarak en az 50 ulkeye de turist olarak gittim.

Turkiye'de bana yurt disinda edindigim imkanlari saglayacak bir is ortami olsa, koyumden bile cikmazdim.
  • thetruenorthstrongandfree  (03.12.22 04:21:04)
cocuklugumda inceledigim atlaslardan beri yeni yerleri gormek ve gitmek hissiyle yanip tutusuyorum.

su anda amerika'dayim, her firsatta farkli yerlerini gormek icin cabaliyorum.bu bir merak ve kesif hissi.

maddi imkani oldugu halde yurtdisina cikmamis insani kultursuz, yeni seyler denemekten cekinen biri olarak gorurum evet.
  • antikadimag  (03.12.22 08:28:35)