taksi plakası getirisi

can sıkıntısından yine bir şeyleri araştırdım. taksi plakaları 5 milyon lira civarında. kira getirileri de anladığım kadarıyla 15-16k

5 milyon parayı şu anda borsayı, fonları, eurobondları geçtim, en ölü şey olan faize koysan 100k para alırsın.

nereyi kaçırıyorum ben? insanlar neden taksi plakası alıyor?

5 milyon getirisini yanında kendiside değerleniyor.

  • paudi  (30.11.22 14:54:47)
ne kadar değerleniyor peki? örneğin geçen sene 3 milyondu bu sene 5 milyon mu oldu? keşke bunun da bir grafiği olsa.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (30.11.22 15:02:24)
Evet aslında geçen sene 3 milyondu şimdi 5 aynen dediğiniz gibi oluyor ev gibi mülk gibi kendide değerleniyor

  • basond  (30.11.22 15:05:11)
aylık 15k için mi Uber yasaklandı millet birbirini dövdü İmamoğlu engellendi oha. Ellerindeki şeyin değeri düşmesin istiyorlar tamam ama kazandıkları da bir şey değilmiş sanki yahu?

Plakayı aktif olarak alıp satıp kar eden var mı ki? Benim bildiğim 90'larda alan tipler hala aylık para kazanma derdindeydi o yüzden şaşırdım ben.
  • nhk ni youkosu  (30.11.22 15:34:22)
Arzı olmadığı için, sürekli değerlenen bir şey. Bitcoin gibi :)

Hatta hala var mı bilmem ama bir aralar hisselere bölünüp satılıyordu, dörde bölünüp "teker" adı altında, 16'ya bölünüp "bijon" adı altında hisseler satılırdı.

Dünyadaki en saçma taksi sistemi sanırım bizdedir, bir an önce bir özel teşebbüsün UBER gibi bir yazılımla rakip olması gerekli.

Hatta bir değil birden fazla özel teşebbüs olmalı.
  • John Bloor  (30.11.22 16:00:42)
@comp, her partiden milletvekillerinin plaka sahibi olduğunu tahmin edebiliyorum ama sonuçta 5-6 bin ek taksi ortamı biraz rahatlatırdı, yapılamadı.

Bana kalırsa zaten belediye hiç karışmasın özel sektörün bu işe girmesi kolaylaşsın ama onu da yapmıyorlar, belediye bir şey yapmaya çalışınca o da olmuyor.
  • nhk ni youkosu  (30.11.22 16:41:34)
yaklaşık aynı parayı, hatta daha fazlasını gayrimenkulden de alırsınız ama gayrimenkulde kiraların artış oranı sınırlandırılıyor. taksi plakalarında herkes istediği kadar zam yapabilir. vergisi algısı çok düşük. hatta belki de yok. kayıt dışı için çok ideal.

  • co2s2  (30.11.22 17:00:41)
böyle yüksek meblağlı paraların, getiri muhabbeti yapılırken düşülen hata şudur: karşılaştırma ölçütü olarak en çok kazandıran yatırımlardan örnek verilmesi. ve bunun geriye dönük olarak bakılarak söylenmesi.

örneğin tefasa girilir, son bir yılda en çok kazandıran fonlara bakılarak bak buna yatırım yapsa şu kadar kazanırdı; parasını üçe dörde katlardı denir. son 1 yılda %300-600 kazandıran fon da var, yerinde sayan fon da var, zararda olan fon da var. kimse zarardaki fondan örnek vermez halbuki kesin kâr edeceğin fonu alacağın ne malum?

sorun şu ki sen %300-600 kazandıran fona geçen sene yatırım yapmadın. şimdi bu fona yatırım yapsan önümüzdeki 1 yılda belki de hiç kazandırmayacak belki de eksiye dönecek?

bak şu şu, şu kadar kazandırmış demek kolaydır. çünkü o olay gerçekleşmiştir artık. yeni yapılacak yatırımın bununla ilgisi yoktur. limon birkaç sene önce pahalıydı, üretimi fazla olunca en ucuz tarım ürünlerinden biri oldu. yatırım işi bu kadar kolay olsaydı buyur bu fonlara, kriptolara yatırım yap? nasılsa son bir yılda %1000 değerlenmiş, paranı 10'a katla?
geçmiş veriler gelecek için asla belirleyici olamaz. ama taksi plakasının değeri %95 artar. çünkü çoğaltılan, üretilebilen bir şey değil. istanbul'da 10.000 adet konut olsaydı ve bu sayı hiç artmayacak şekilde olsaydı, tanesi 1 milyar liradan fazla olurdu mesela.
  • Piyano piyano bacaksız  (30.11.22 17:47:45 ~ 01.12.22 09:33:57)
Taksi parasi olan 5m legal para degil. Yani 20 tane plakasi olan adam bankadaki 100m tlsini yatirima koymuyor.

illegal parayi kullaniyor yani bankada izi olmamasi gereken parayi.

O sebeple taksi sayisinin artmasino istemiyorlar cunku illegal paranin degero dusecek

Edit : lisanssiz sofor ve hala kredi karti olmamasi da bu sebepten.
  • duyurukullanıcısı  (30.11.22 18:30:38 ~ 18:32:21)
İnsanlar taksi plakası alamıyor. Mevzu bu. İstanbul en kalabalık ve yüz ölçümü en küçüük, metre kareye düşen insan yoğunluğu en yüksek şehirlerden ve sınırlı sayıda taksi plakası var. Bu plaka sayısı kesinlikle artmasın diyorlar plaka sahipleri. Aylık getirisi değil öncelikli mevzu, plakanın değeri. Bankada milyon dolarım var ama cebimde meyve suyu alacak para yok gibi düşünebilirsiniz.

  • sparkle kiddle  (30.11.22 19:09:06)