Neden dalga geçeriz

Özellikle sessiz yapıdaki insanlarla neden dalga geçeriz.Neden empati kuramayız.Bunu yapan insanlar o insanın ne gibi acılar çekeceğini düşünmüyor mu? Neden bunu yapıyorlar.Üstelik bunu yapanlar öyle ezik değil gayet kendine güvenli güçlü insanlar.

"Üstelik bunu yapanlar öyle ezik değil gayet kendine güvenli güçlü insanlar."

aslında öyle değiller, öyle görünmek istiyorlar, belli ki başarılı olmuşlar.

sağlıklı insanlar böyle şeyler yapmaz. bu insanların çocukluktan kalma, derinlerde büyük yaraları vardır. kendi zayıf yerlerine saldırılmasın diye saldırgan bir kişilik geliştirmişlerdir.
(inspired by psychological books)
  • ahm1  (29.11.22 02:40:06 ~ 02:41:59)
Savunma mekanizması.

  • black holes in the sky  (29.11.22 08:44:26)
Hayatta dalga geçilecek şeyler var. Ben buna inanıyorum, bazı şeyler çok absürt. Bu durumda kendisiyle haklı sebepten dalga geçildiğini fark eden kişi bunu bence bir şans olarak görmeli.

Tabi dalga geçen herkes haklı bir sebeple bunu yapmıyor. Hatta çoğunlukla haksız sebepler nedeniyle bu yapılıyor. Buna kesinlikle katılabilirim.

Ancak bence şu da bir gerçek ki, dalga geçmenin kendisi hoş bir şey olmasa da dilin kemiği yok ve bu insanlar ortadan kaybolmayacak. İnsan kendini savunabilmeli, bu önemli bir şey. Sessiz sakin insanlar da kendileriyle dalga geçildiğinde bir köşede acı çekmek yerine buna karşı kendi karakteri dahilinde bir karşı çıkış sergileyebilmeli. Kişinin elinde olan şey kendi davranışlarını yönetebilmek. Kendisi dışında kalan herkesin davranışlarını yönetmeye kimsenin gücü yetmiyor. Bu hayatın bir gerçeği.

Herkesin uyumlu bir akış içinde yaşadığı bir dünya ne yazık ki yok. Böyle bir beklentiye girmek yanlış olur, bunu hayatın bir gerçeği kabul edip nasıl baş edilebileceğine kafa yormak hem daha işe yarar hem de daha sağlıklı bir tutum bence. Dalga geçen kişi yakınınızsa bu üzücü olurdu, ancak sizi tanımayan insanların sözleri yüzünden acı çekmek çok anlamsız.
  • akhenaten  (29.11.22 10:23:45)
buna bullying deniyor. bi belgeselde izlemistim. tamamen kendi ruhsal eksiklikleri ve gecmis travmalariyla ilgili.

  • buenosdias  (29.11.22 15:10:35)