İş Değiştirme Süreçleri

Merhaba,

Durumu olabildiğince özet geçmeye çalışacağım. Şu anda A şirketinde Türkiye şartlarına göre fena olmayan bir maaşla çalışıyorum. Yaklaşık 6 ay kadar önce farklı şehirdeki bir B şirketinden teklif gelmişti. İstifa dilekçesi verdim fakat maaşımda biraz düzeltme yaptılar ve ben de kalmaya karar verdim. Şimdi yaşadığım şehirde bir C şirketinden teklif aldım. Çalışacağım pozisyon, şimdiki işyerimle ortak yürütülen projede sistem mühendisliği ve yürütücüsü de benim şu anki birim amirim. Gittiğimde direkt kendisiyle çalışacağım. Hem bu durum, hem de yakın zamanda istifaya yönelip kalmak için ikna olmuşken şimdi tekrar ayrılmak istemek beni gözlerinde baya kötü bir duruma getirecek gibi düşünüyorum. Belki de duygusal davranıyorum bilmiyorum. Özetle alta avantaj ve dezavantajları da yazayım.

A şirketi;
+İnanılmaz rahat ortam, işini 1 saatte bitirdin akşama kadar yattın kimse karışmaz.
+Biraz memur gibiyiz, işten atılma derdi yok gibi bir şey.
-Yılın en az yarısı şehirdışı görevler. Bazen hangi şehirde uyandığını anlamak bile zor oluyor.
-TÜİK enflasyonu kadar zam.
-Eve uzaklık yaklaşık 60 km ve günde 2 saat yolda geçiyor.

C şirketi;
+Yapacağım iş şimdikine çok benzer, sahada değil de ofiste olacağım genelde.
+Şu anda yaklaşık %30 maaş farkı var ve Ocak'ta %50'ye yaklaşacak gibi.
+Eve 15 km, arabayla gitsem bile benzin üzmez.
-Mesai günlük 1 saat daha fazla ama yolda daha az vakit harcayacağım için ekstra yük getirmiyor sanki.

Siz ne yapardınız?

eve 60 km baya uzak nasıl katlanıyosun her gün?

c iyi bi seçenek gibi iş aşırı yoğun olmayacaksa.
  • jelly bear  (26.11.22 21:29:59)
şehidışı çok olduğu için ayda max 5-6 gün işe gidiyorum. onda da servis var zaten.

  • vayanasinisayinseyirciler  (26.11.22 22:28:13)
C sirketindeki işini gunde 2 saatte bitirebilir misin yani? Benim icin cok net C.

  • ahm1  (26.11.22 22:29:50)
2 saatte bitiremem ya, daha yoğun olur orası.

  • vayanasinisayinseyirciler  (26.11.22 22:33:38)
İş cok yormayacaksa, 4-5 saatte de bitirebiliyorsan C sirketi daha iyi gozukuyor.

  • hlot  (27.11.22 00:09:58)
İş hayatında gözümde kötü duruma düşerim vs diye bir şey yok. Bugün şirketi küçültmeleri gerekse onlar da yeni zam yaptık, maliyeti fazla diye hiç düşünmeden seni çıkarırlar. Sadece çıkarken arayı iyi tutmaya bak, hatta bir bahane bul. Bu işi çok seviyorum ama şu aralar aileme daha yakından çalışmak istiyorum vs gibi.

  • you are my lethe  (27.11.22 13:38:44)
Beni de yanına alır mısın? Arkadaşım iş değiştirmeye değecek bir oran değil. Huzurunu bozma.

  • mech  (27.11.22 18:38:18)