Tekirdağda türkiyedeki en iyi liselerden biri

Var olabilir mi? Var mı böyle bir lise tekirdağda?

Mevzu şu, üniversiteden bir arkadaşım(2010 seneleri) ismini şu an hatırlamadığım bir devlet lisesine gittiğini, türkiyedeki sayılı liselerden olduğunu, eğitiminin zor, hocalarının bir kısmının galatasaray lisesi gibi yabancı uyruklu olduğunu, üniversiteye 30 bin sıralama ile okulundaki en kötü üniversite bölümüne yerleşenlerden biri olduğunu falan söylerdi. Ve hocaların bu okula öğretmen olarak girmeye çalıştığını söylerdi. Benim baktığım kadarıyla tekirdağda puan bazında ilk 200 e giren bir lisesi dahi yok.

Arkadaş bunu gayet ciddi şekilde anlatıyor ve beni kandırsa eline geçecek bir şeyi yok. O yüzden bir yandan da neden yalan söylesin ki diyesim geliyor. Ama görünen o ki farklı bir durum mu var? Tekirdağda bugda kalmış bir lise mi burası yoksa arkadaş düpedüz yalan mı söylüyor?

Not: lisenin adını söylemişti de unuttum. 2. Dil olarak almanca veriyormuş.

90larin sonunda anadolu liseleri ve fen liseleri boyleydi zaten.

Orta okuldan once saglam bir hazirlik sinifi (ozel okullardan daha iyi) olurdu. Orta 1 (6. Sinif)tan itibaren de matematik, fizik biyoloji gibi dersler tamamen ingilizce islenirdi. 2. Dil ogretilirdi. Dogu illerinde bile bu sekildeydi.

2010larda kalmadi bu sistem diye biliyorum..
  • brkylmz  (20.11.22 16:01:39)
@brkylmz
Hocam 2010 üniversite tarihi. Arkadaş 2004 girişli falandır da, ben şunu demek istiyorum; türkiye genelinde en iyi liseler diye bir sıralamada tekirdağ yok. Mesela sakarya fen lisesi çok daha iyi sıralamadayken yabancı uyruklu hocayı alan derslerinde göremezdiniz. Eski eğitim yeni eğitim farkından ziyade soru odaklı bir cevap bekliyorum.

  • Unde bach canim  (20.11.22 16:08:47)
tekirdağ'da bir fen ya da anadolu lisesidir tahminen. kandırmaya çalışmıyor ama öyle olduğunu sanıyor bence. aldığı eğitim pek iyi değil ama üniversite sınavında yüksek puan aldıkları için iyi eğitim aldıklarını sanıyor ve başarıyı böyle ölçüyor. doğal olarak okul yüksek sıralamaları öğrencilere sahipse okulu başarılı olarak görüyordur.

türkiye'deki eğitim sistemini düşünürsek verdiği eğitimin başarısını ösym sınavı ile ölçen bir okul iyi olamaz zaten. çünkü çok kısır ve tek tip eğitim vermiştir. öğrenicinin eğitim hayatı soru bankası çözerek geçmiştir. ama robert kolej, alman lisesi, amerikan koleji gibi okullar gerçekten iyi eğitim verir ki maalesef yabancı ve özel okullardır. iyi lise deyince benim aklıma bunlar gelir ve öğrenciler çok yönlü yetişir. yoksa "okulun öğrencileri üniversite sınavında ilk 10 binde o yüzden başarılı bir okul" gibi bir yorum duyunca pek ciddiye alamıyorum o okulları.

tabii bunların maddiyatla da etkisi var o da ayrı bir konu.
  • hknty  (20.11.22 16:11:38)
Tekirdağ / Süleymanpaşa / Ebru Nayim Fen Lisesi

En iyi 100 içinde bu okul var.

Eskiden süper liseler vardı. Büyük ihtimalle süper liseden bahsediyor. Sonradan puanı düşmüştür.
  • dissendium  (20.11.22 16:17:18)
Bakiniz Tekirdag Fen Lisesi

  • balpolen  (20.11.22 18:25:47)
@balpolen, sakarya fen lisesi ondan daha iyi sıralamada ve en iyi liselerden değil ikisi de

  • Unde bach canim  (20.11.22 20:30:59)