Edebi Sanat - Mübalağa mı

Örneğin:

-Sen 20k maaş alıyorsundur ? (Safça sorulan ilk soru.)
-Yok 200k alıyorum. (O diyalog çerçevesinde gerçek olamayacak bir rakamla mübalağa.)

(Eğer burada olan şey bir mübalağa ise)
Burada mübalağanın karşı tarafı yanlışlayan kısmı için bir isim var mı ?

Olan şey kinaye ise, ispat edebilir misiniz ?

Söz sanatından söz etmek için öncelikle sanat da işin içinde olmalı.

Günlük konuşmaları edebi sanat terimleriyle açıklamak yanlış olur, çünkü sanatsal kaygı güdülmez. Haliyle burada mübalağa sanatından söz edemeyiz yalnızca mübalağa yapılıyordur, çünkü biliyorsunuz mübalağa sanatı adını mübalağadan alıyor; yani sadece mübalağa (abartma) da kendi başına bir olgu ki burada söz konusu olan da bu.

Yine de bir söz sanatıymış gibi ele alırsak kinaye kapalı ve dolaylı bir söz sanatıdır, incelik taşır. Burada açık ve kaba bir tutum söz konusu. Sadece abartı özellikleri ağır basıyor.

Ancak çeşitli söz sanatları iç içe geçebilir bu mümkün, ne var ki bunları sınavlarda soru olarak sormak kafa karışıklığı yaratacağından ve öznel yargıları devreye sokacağından bunlar ders çalışma sürecinde çok karşılaşılan şeyler değil.
  • akhenaten  (13.11.22 14:02:10)