Çıplak gözle gördüğünüz hayvanlar

Nelerdir?

Hayvanat bahçesi, pet shop ya da safari vs. gibi spesifik yerleri saymıyorum. Günlük hayat içinde nelere denk geliyorsunuz? Mesela şu hayvanlardan hangilerini gördünüz:

- Tilki
- Ağaçkakan
- Bülbül
- Ateşböceği
- Çakal
- Sincap
- Kartal / Akbaba / Atmaca

Nereden aklıma geldi? Haftasonu bahçedeki narları topladım, ama çatlamış olanları kuşlar yesin diye dalında bıraktım. Bugün bi çıktım, cennet papağanı, bülbül vs. bi sürü kuş gelmiş.

Sonra bi düşündüm eskiden yukarıdaki hayvanları görüyordum yılda bi kaç kez, ama bayadır hiçbirini görmüyorum. Yaşadığım yer maalesef şehrin çok içinde kaldı.

Sizde durumlar nasıl?

Sincap gördüm. Askerlik yaparken kışlada ağaçkakan gördüm sanırım. Görünce aklıma geldi. Kışlada her gece kirpi görüyordum. Meğer gece ortaya çıkan bir hayvanmış.

  • dissendium  (31.10.22 20:20:33 ~ 20:23:11)
kirpi, tilki, çakal bahçede gördüm.

sincap, bülbül, ağaçkakan edirne'de askerliğim sırasında her gün görüyordum.

yılan, akrep vs. de gördüm de onları saymaya gerek yok. hepsinin tek ortak noktası betondan uzakta görülmüş olmaları.
  • a darkness coming  (31.10.22 20:21:11)
saydığınız hayvanlardan akbaba harici hepsini doğada gördüm. ek olarak sayısız yaban domuzu, akrep, yılan, yengeç, kokarca, ceylan, dağ keçisi ve iki kez ayı gördüm. ikinci ayı görüşümde tek başıma kamp yapmayı bıraktım.

  • coldegezenkutupayisi  (31.10.22 20:24:06)
her akşam yaban domuzları inip çöplerden karınlarını doyuruyor görünüşleri korkutucu fakat ürkek hayvanlar
www.hizliresim.com

  • freebird5406_2  (31.10.22 20:25:16)
Dilovası köyler bölgesi ve yalova da ki şantiyelere gelip giderken, saha da gezinirken sürekli domuz, tilki, sincap, atmaca,tavşan, bir sürü farklı türde kuş, kirpi, yılan, gelincik ve fare çeşitlerini görüyorum.

Köyde kurt, ayı, sansar, çaylak da görmüşlüğüm var, yer bolu.

evimim bahçesinde kirpi ve kaplumbağa görmüşlüğüm var şehrin içinde biryer.
  • sealth  (31.10.22 20:30:58 ~ 22:13:12)
@freebird, valla hocam akşam çöp atmaya çıkınca bunu karşımda görsem direkt topuklarım.

  • plutongezegendegilmi  (31.10.22 20:41:27)
Sivas'ta tilki, ateş böceği ve çok sayıda kirpi görmüştüm. Tilki çok güzel hayvan ama :)

  • stejerners  (31.10.22 20:47:20)
yaban domuzu ve kirpi çok gördüm, yaban domuzları bizim evin oraya da çok iner hatta konu komşu yazın yemek atıklarıyla beslerdi (eski evmizde).

Sincap hiç görmedim ve çok istiyorum görmek ya. Çok sevdiğim bi hayvan ama hiç göremedim :(

Listedeki diğer hayvanlardan bülbül ve ağaçkakandan emin değilim, diğerlerini görmedim. Mesela alakasız ama hiç yıldız kayması da göremedim şu ana kadar. Yani bi iki kez denk geldi bulunduğum ortamda orada da hep aa yıldız kaydı görmedin mi durumuna maruz kaldım :(
  • nundu  (31.10.22 20:51:40)
Sincap birkaç yıla kadar İstanbul'un göbeğinde Yıldız Parkı'nda bile görülebiliyordu, kedi köpekten soyları tükendi herhalde sürekli gidiyorum hiç görmüyorum son zamanlarda.

Tilki ve tavşan bu yaz birkaç kere gördüm Muğla'da ve Trabzon'da akşam vakti arabayla ıssız yollarda giderken.

Değişik değişik kuşlar da görüyorum ama bülbül neye benzer bilmiyorum pek. Geçen sene çok güzel bir ak balıkçıl görmüştüm büyüleyici bir şekilde uçuyordu tek başına.

Büyük yırtıcı kuşlardan da bir iki tanesini gördüm yakın zamanda ama hangisidir bilmiyorum.

Geçen yıl yine Muğla'da dağ yolunda oklu kirpi görmüştüm. Beni en çok heyecanlandıran anlardan biriydi yoldan karşıya geçiyordu ve epey (bir kuzu kadar vardı) heybetliydi.

Bir de 2010 yılında Amerika'da ücra yerlerde bisiklet sürerken devasa bir kuş görmüştüm. Dinozor gibi bir şeydi çirkin ama kanat açıklığı çok genişti. Bir akbaba türü olabileceğine karar vermiştik uzun araştırmalar sonucu.

Yine Amerika'da ayı da gördüm şimdi @cooperr'ın cevabında görünce hatırladım.
  • chicha_v2  (31.10.22 21:34:33 ~ 21:40:33)
yasadigim yerde yabani hayvan bol, aracla gezerker gorduklerim:

tilki - malesef birini otobanda telef ettim.
agackakan
atesbocegi - 30 sene kadar once karadeniz gezisinde gormustum, sonra bir daha gormedim, inanilmazdi.
sincap - bol
geyik - bol, kapinin onunde gozgoze geldigim cok oldu.
kokarca
ayi
yaban tavsan
  • cooperr  (31.10.22 21:36:10)
Tilki daha gecen gun gorduk, sincap bu mevsimde pek olmuyor ama parklarda bolca gorulur zamaninda. Bunlar disinda balikcil/turna, kugu, ordek, nar bulbulu de bolca denk geliyor. Bir de arada tavsan denk geliyor.

  • sertac akin  (31.10.22 21:39:00)
atmaca, istanbul, kendim yakaladım, 4-5 gün besledim, sonra bağını kopardı uçtu gitti, 25 sene önce falan.
sincap; bursa (istanbulda da var ama görmedim daha)
tavşan; istanbul - şile
tilki - istanbul - şile ve diğer şehirlerin köy yollarında gezerken
ateşböceği - istanbul - maltepe (eskiden vardı artık yok)
domuz - istanbul - bahçeköy/hacıosman civarında
köstebek - istanbul polonez köy (ölmüştü)
leylek - bursa
  • selam  (31.10.22 21:51:26)
Baykuş, Sincap, Yaban Domuzu, Çakal, Tilki, Yılan, Kırlangıç, Köpek Balığı, Yunus, Ahtapot, Akrep, Çiyan, Sıçan, Kırkayak, şu şeffaf kertenkelelerden
Barcelona’da Parakeet gördüm zilyon tane. Bizdeki sokak köpeği gibiler.

  • gabe h coud  (31.10.22 23:57:42)
batman'da yaşıyorum.

çok kirpi görüyorum.

serçe, kumru, güvercin, saksağan, ebabil... bunları her gün görüyorum. baykuş nadiren. kış mevsimde de mutlaka karga. artık martı da görebiliyorum. son on-on beş senedir batman'da habitat kurdular. eskiden yoklardı.

sincap görmüşlüğüm var ama çok değil. tilki görüyorum. kedi ve köpek allah'ın emri zaten. iki su samurunu yüzükleri vakit izlemiştim. yaban domuzuyla da karşılaştım.

bir de sivri kulaklı kediye benzer fakat kediden çok daha büyük bir hayvan görmüştüm. vaşak demek istiyorum ama emin olmadığım için bir şey demiyorum.
  • the guy from batman  (01.11.22 00:17:20)
160.000 nufuslu bir adada yasiyorum. Bu listedeki hayvanlardan akbaba ve bulbul haric hepsini haftada birkac kez gorebiliyorum. En son kisin kumsalda yuruyus yaparken kar baykusu gordum. Cok ozel bir andi. Onun disinda fok goruyorum. Buyuk mavi balikcil goruyorum. Rakun goruyorum. Bir kere kunduz, birkac kez de geyik gordum.

  • thetruenorthstrongandfree  (01.11.22 03:45:54)
Tilki, domuz, baykuş, ateş böceği, ağaçkakan.
Bu arada hepsini aynı yerde (Hadımköy-Nakkaş yolu civarı) görüyordum ve geçen hafta gittiğimde toki bölgeyi dümdüz yapmış üzerine mobilyakent şantiyesi kurmuştu.

  • hebanon  (01.11.22 10:12:05)
ateş böceği küçükken görmüştüm. yılana çok denk geldim ormanda.
kirpiler geceleri çıkıyor ortaya eskişehirde.
tilki ve sincap egenin ilçelerinde gördüm. yaban domuzu keza milli parkta çöpleri karıştırmaya sahile geliyor.

kuşları çok ayırt edemiyorum. kargagilleri ayırt etmeye çalışıyorum birbirinden.
  • unalub  (01.11.22 11:37:14)
Günlük hayatta bir ton kus goruyorum. Simdi kopegim oldugu icin cok daha az goruyorum, gelmiyorlar yakina. Avci kuslari sehir icinde de goruyorum.

Tilkiyi daha gecen hafta yasadigim yere 20 m uzaklikta gordum. Buyuk bir sehrin gobeginde yasiyorum Almanya´da.

Sincap her gün. Tavsan her gün.

Kedi bazen.
  • buf-e kür  (01.11.22 13:07:15)
Cddebostan sahilde papağanlar var, 40 sene öncesinin İstanbul'unda Emirgan'da bülbül görmüştüm, ama yoktur herhalde. Yine 15 sene önce Tarabya'daki Alman konsolosluğu yazlık rezidansının bahçesinde ateşböcekleri vardı. Bir de geçen hafta Atlıköşk'ün bahçesinde sincap gördüm. Bunlar İstanbul'un orta yeri.
Kırsala çıktınız mı tilki, kirpi, çakal, kartal, şahin görürsünüz, ben gördüm. Türkiye'den bahsediyorum.
ABD'de geyik, akbaba, bolca ağaçkakan, turnamsı su kuşları görüyordum.
  • SiyamkedisiZorro  (01.11.22 14:29:31)
Bu arada şirketin kampüsünde bir ara tavşan vardı.

  • SiyamkedisiZorro  (01.11.22 14:30:24)