excelde tablo halindeki veriyi sutuna çevirmek

arkadaşlar elide excel tablosu var ve bu tabloda öğrenci no, soru numarası ve cevapları sutunu var. bu şekilde 100 öğrenci ve 30 soruluk testin cevapları 2900 satır yapıyor çünkü cevapsız olan sorular da yok.
ben bu tabloyu öğrenci numarası sütunu soru numaraları satırı olacak şekilde 100*30 luk bir tablo yapmak istiyorum.

bunu yapmanın yolu nedir?

tablo bu ahmetbilal.com
yapmak istediğim şekil resimde

mesela bunu düşeyara ile nasıl yapabilir miyim?

ya da böyle bir listeye her öğrenci numarası sonuna ayraç atabilir miyim?

olmayan soru numaralarını nasıl eklerim?

Elinizdeki verilerin olduğu excel'i de görsek, ekteki tabloya nasıl çevrilebileceği konusunda çok daha kolay yorum yapılabilir sanırım.

  • thracia  (26.10.22 13:46:16)
easyupload.io

önce vlookup ile soru no cevapları yan yana getirdim, sonra if ile aynıysa 1 değilse 0 yaptırdım sonra da pivot ile toplattım

edit: tabii her soruyu 1 puan olarak aldım ben.

edit 2: attığım dosyadaki pivotta, columns soru no, values sum of puan, rows da öğrenci no yaparsan istediğin formata gelir.
  • another satisfied lover  (26.10.22 14:56:11 ~ 15:00:15)
düşeyara ile değil de pivot daha çok işinizi görecektir.

@another satisfied lover'a ek olarak, pivotta doğru yanlış ve boş'ları farklı renkte olacak şekilde ekledim. tabloya kayıt ekledikçe, pivotu refresh ederek son durumu görebilirsiniz.

cevap anahtarına doğru için puan verip, eğer yanlış olduğunda da düşüyorsanız yanlışa da puan verip, her bir öğrenci için toplam puanları da hesaplatabilirsiniz.

easyupload.io
  • altinci nesil caylak  (26.10.22 16:42:02 ~ 16:42:50)
şimdi bu pivot tablosu benim işimi dörtte üçnü gördü.

netleri hesapladım, en çok yanlış cevaplanan, boş bırakılan, boş bıraktığı yanlışına eşit olan gibi şeyleri hesapladım. ama ben değer olarak verilen cevabı görmek istiyorum.
çünkü sorular şöyle;

hangi sorularda a şıkkı b'den fazla işaretlenmiştir gibi sorular var. bunu nasıl yapabilirim?
  • hoot  (27.10.22 03:33:49 ~ 05:00:16)
son haline göre güncel dosya : easyupload.io

nasıl yapıldığına gelirsek;

önce verilerin olduğu sheet'te tüm verileri seçip ctrl+t ile tabloya çevirin.
sonra pivot olarak eklerken en altta yer alan "Add This Data to the Data Model" işaretleyin.
pivot tablo sheet'inde fieldların olduğu tablo adına sağ tıklayıp "Add Measure" seçin,
yeni bir field ismi verin, formül kısmına

=CONCATENATEX(Table1;Table1[VERİLEN CEVAP];", ")

yazın,
pivot tablonuza satırlar öğrenci numrası, sütuna soru numarası, values alanın da yeni alanınızı ekleyin,
pivot tablodan grant total'leri kaldırın.
  • altinci nesil caylak  (27.10.22 08:24:59)