Yurtdışından telefon getirmek hk.

"'Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların 3 yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca aktarılan veri ağı ile oluşturulan sorgulama ekranı sayesinde ülkeye girişte, gümrük sahalarımızda görevli Gümrük Muhafaza Memurları tarafından gerekli kontrol ve denetim işlemleri gerçekleştirilecek. Söz konusu uygulama 1 Kasım 2022 tarihi itibariyle hayata geçirilecektir. Böylelikle yolcu beraberi getirilen cep telefonlarının takibi sağlanarak kişisel muafiyetlerin suistimal edilmesinin önüne geçilecektir.'"

twitter.com

bu cümle ne demek anlamadım.

arkadaşlarım gelirken telefon getirecekti. sokmaları yasak mı buna göre?
yoksa sadece kayıtla ilgili bir durum mu? (ben kendi üstüme kaydedicem onda sorun yok da)

yani kişilerin üstlerindeki telefonu da mı arayacaklar, kutu içinde lmasını geçtim?

alkolde nasıl 1 litre sınırı varsa telefonda da 1 adet sınırı olacak. vergi memuru rastgele kontrol yapacak yakalarsa el koyacak. tahminim bu şekilde.

seçimde diğer partiye oy vermek için bir sebep daha çıktı.
  • mr.goodcat  (20.10.22 17:41:10)
1 kişi 3 yılda bir tane getirebilecek. Fazlası gümrük kanununa tabi olacak. Gümrük vergisi ödenecek. Açtırmaktan pasaporta işlemekten bağımsızbu

  • efruz  (20.10.22 17:41:10)
@efruz,

yani bu nasıl iş anlamadım. kendime getirtmesini geçtim de;

kardeşim yurtdışında yaşıyor ve her sene telefonunu yeniliyor, bazen senede 2 defa yeniliyor. yani aralık ayında geldi iphone 12'yi kaydettirdi, şubat ayında gelip iphone 14'ünü geçiremeyecek mi ülkeye?

ben anlamadım bu işi.
ben benim telefon işini iptal ederim de, yurtdışında yaşayıp 2 haftalığına tatile gelen insanlar nasıl yapacak bu kayıt işini anlamadım.
  • tchuck  (20.10.22 17:45:44)
veya da yine yurtdışından gelip bir iş telefonu ve bir şahsi telefonu olan insan ne yapacak? gerçekten bu işi anlamadığım için soruyorum.

  • tchuck  (20.10.22 17:47:16)
İlk getirdiğinde gümrükte vergi memurları bunu size kaydedecek. 3 yıl içinde her getirdiğin telefon için vergi isteyecek. Yoksa gümrükte alıkonulacak. Tıpkı yurtdışından araç getirmek gibi. Vergisini ödeyerek ülkeye sokulabilecek.
Kesin bunu TC vatandaşlarına uygularlar. Yurtdışında yaşayanlar muaf olur. Araçta olduğu gibi

İnş böyle saçmalıkları AYM iptal eder.
  • efruz  (20.10.22 17:50:32)
@efruz, bu inanılmaz bir hareketmiş ya.

yani en basiti dediğim gibi; kardeşim yazılımcı. gelirken yanında test cihazlarını getirmesi gerek. (bu arada hakikaten de her seferinde getiriyor) ve 3 yılda birden fazla kere cihaz değiştiriyor. bunun vergisi mi olacak gerçekten.

böyle saçmalık olmaz?
  • tchuck  (20.10.22 17:53:13)
cussss ne 3 yili ya. yuh!!!!

  • ala09  (20.10.22 17:58:00)
@efruz,

bu arada kardeşim de, arkadaşlarım da tc vatandaşı ama yurtdışında y aşıyorlar. bu insanlar artık her yeni telefonla girdiğinde 15-20bin lira gümrük vergisi mi ödeyecek harbiden.
  • tchuck  (20.10.22 17:59:04)
tchuck, belirttiğin senaryo kolayca çözülebilir. ülkeye girerken seri numaralarını kaydederler, çıkarken de o cihazları ibraz etmesini isterler. ibraz edemezse de satmış kabul edip gümrük vergisini tahsil eder.

bu yeni düzenlemede anladığım kadarıyla yanında 4-5 tane kayıtsız telefon getiren kişileri durdurmaya çalışacaklar diye anlıyorum. muhtemelen getirtilen telefonu gümrükte ibraz edip, getiren kişinin pasaportu dışında kimseninkine kaydedilmeyecek şekilde bir şey yapma ihtimalleri yüksek. çünkü şu an yurtdışına gidip, 6 tane telefon getirip, tr'de kayıtsız olarak satman için bir engel yok. tam olarak da bunu durdurmaya çalışıyorlar.

yurtdışından gelen, şahsi telefonu olan, tatile gelen vs kişileri etkilemiyor. ha ilginç tarafı şu, şu an zaten rastgele kontroller yapılıyor gümrük kapılarında, 2'den fazla kutulu telefon getirtsen zaten el koyma hakları var. sıklaştıracaklar herhalde.
  • roket adam  (20.10.22 18:00:48 ~ 18:01:26)
@roket adam,

böyle çözülebilir tabi ki, ama böyle çözülecek mi?
çıkışta kaydedilen telefonların imei'lerini soracaklarına dair hiçbir şey yok şuan ortada.

yukarıdaki telefon alışverişini iptal ettim, uğraşamayacağım bunlarla.

ama asıl sorum şuan kardeşim aralık ayında ingiltereden gelirken yanında şirketin verdiği cihazlarla girecek. gelip gümrük çat diye vergiyi yapıştıracak mı yani?

eğer telefonları yanına alamazsa türkiyeye gelemiyor çünkü, buradan çalışması gerek.
  • tchuck  (21.10.22 10:25:45)