Havuçu meyve gibi yemiyor musunuz?

Ben hep marketten alır meyve gibi kıtır kıtır yerdim. Sözlükte gördüm az önce meyve tabağında havuç olmasıyla dalga geçilmiş. Havuç zaten meyve değil mi?

kalıplardan etkilenmeden söyleyebilirim ki bende de meyve tabağında havuç görmek meyve tabağında domates görme etkisi bırakır yalan yok. ki o gerçek bir meyve.

  • onemoremile  (20.10.22 09:58:04 ~ 09:58:21)
yerim severim o şekerli tadını, hem de kıtır kıtır

  • freebird5406_2  (20.10.22 10:04:08)
Çocukken çok yerdim. Meyve olduğunu düşünerek yemedim hiç. Havuç havuçtur.

  • dissendium  (20.10.22 10:06:59 ~ 10:07:14)
Havuç yüksek miktarda A vitamini içerdiğiğinden ve A vitamini yağda eriyen vitamin olduğundan dolayı havucu yağ ile tüketmeyi tercih ederim. O yüzden diğer meyvelerle aynı tabakta ben de tercih etmiyorum. Arada canım isteyip bugs bunny gibi yesem de genelde yemek ya da salatada tüketirim

  • yazdonumu  (20.10.22 10:09:42)
Havuç ne genel algıda ne de biyolojik açıdan meyve değil. Aynı patates gibi havuç da bitkinin kök kısmı, bildiğiniz kök yani, meyve olmaya en uzak şey :D Patates, kereviz, soğan, pancar, sarımsak, turp ne kadar meyveyse havuç da o kadar meyve.

Ama yerseniz yersiniz, ben de arada yiyorum çok da severim ama meyve yerine hiç koymamıştım. İlk kez sizden duydum bunu.
  • akhenaten  (20.10.22 10:16:44 ~ 10:27:21)
Salatasını yapmak haricinde havucu soyarım ve kıtır kıtır yerim ama meyve tabağı hazırlarken havuç koymam. Aklıma dahi gelmemişti şimdiye kadar. Elma, armut, üzüm, havuç? Alakasız baya.
Benim için havuç bir kök sebzedir, meyve değildir. Havucun kankaları da kendisi gibi diğer kök sebzelerdir: patates, kereviz, pancar, vs.

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (20.10.22 10:23:39 ~ 10:32:36)
bi tane soyup yersin de doğrayıp meyve tabağına koymak abes.

  • jelly bear  (20.10.22 10:28:56)
Valla biz ufak ufak kesip salataya koyuyoruz ya da elde yiyoruz. Meyve tabağına çok nadir girmiştir. Ama girdiğinde de ailede kimsenin bu ne aq diyeceğini sanmıyorum yenir yani.

Ben de geçenlerde eşimin memleketinde kahvaltıda karpuz yenmesini anlamamıştım.

Bizim oralarda yemekte veya yemekten sonra yenir. Ya da öğlen sıcağında falan.

Oluyor yani farklılıklar isteyen yesin ne olacak..
  • ananiyimioguz  (20.10.22 10:45:57)
Kıtır kıtır yenir tabii, çok da güzel olur. Ama meyve tabağında görürsem ben de dalga geçerim, herhangi bir meyvenin yanına yakışacağını hayal edemedim.

Bitkinin çekirdeğini/tohumunu barındıran şey meyve. Domates, biber, patlıcan falan biyolojik olarak meyve çünkü içlerinde tohum var. Ama havuç kök sebze, meyve değil.
  • kobuzchu kiz  (20.10.22 10:58:13)
akhenaten+1

havuc dedigin koktur, meyve dalda yetisir. ha bu alip kitir kitir yenmesine engel degil tabi ama elma, portakal vs yanina da havuc koyup yemem.
  • bay b  (20.10.22 11:06:58)
havuç hiç yemem. sadece salataya rendelenmişse ayırmam yerim.

  • naksidil  (20.10.22 11:07:36)
Havuç sade haliyle yemek için çok tatlı geliyor bana. Hele yemekte pişirilince iyice şekeri ortaya çıkıyor. Salata içinde rendelenmiş haliyle ya da yoğurtlu mezede falan severim de onun dışında çok sevdiğim bi sebze değil. Meyve zaten değil arkadaşlar açıklamış. Meyve tabağına girse şaşırmam ama zaten meyve çok sevmediğim için meyve tabağı kültürüm yok. Sevdiğim bi iki meyveyi ayrı ayrı yemeyi severim.

Bu arada kışın meyve sularına havuç suyu ekleniyor özellikle portakal suyuna. Yine meyve yapmaz tabii onu ama meyve tabağına eklenmesi için bi bahane olabilir :d
  • nundu  (20.10.22 11:26:13)
Kitir kitir yerim ama meyve tabagina koymam.

  • ahm1  (20.10.22 11:52:41)
Salata yapmaya üşendiğim için yemeğin yanında yerim. Meyve niyetine yemem. Bence meyve tabağına yakışmıyor.

  • ruhen hastayim ben  (20.10.22 13:38:18 ~ 13:38:46)