ihtiyaç nedeniyle tahliye davası

kiradaki evimize (babamın evi) kardeşimi yerleştiricez. nerden başlamamız gerekiyor? kiracıya nasıl bidirim yapıyoruz? ilk adım nedir?

Avukat bulmakla başlayın

  • beemaker  (05.10.22 15:16:43)
bildirime gerek yok süreyi geçirmeden direkt dava açabilirsiniz. fakat bu soruyu soran biri için ilk yapılması gereken bir avukat bulup anlaşmak olur.

  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (05.10.22 15:24:09)
Babanızın üstüne başka evi varsa hiçbir şey yapamazsınız.

  • anten  (05.10.22 16:03:09)
@anten ne demek hiçbir şey yapamazsınız? başka evi vardır ve o da kiradadır belki, ve iş vs nedeniyle o ev çocuğunun oturması için daha caziptir?

  • Cenk Daniels  (05.10.22 16:11:09)
@cenk daniels, malik bakmakla yükümlü olduğu kişi için (illa ki evlat olmaz, ebeveyn vb. olabilir) hali hazırda kiraladığı evi geri talep edebilir. kiralık evi iki veya daha fazla ise mazeretiyle başka bir evine geçmesini isteyebilir.

burada önce sözlü olarak anlaşma yolunun denenmesidir, olmuyorsa noterden tahliye ihtarnamesi çekilmeli, ilgili kanun maddeleri emsal gösterilerek zaman tanınmalı ve evi boşaltması istenmelidir.

not: ilgili kanunları hatırlamıyorum. zaman olayı en geç 2 ay diye kalmış aklımda, 1 olur 3 olur bir bilene danışılmalı. kiracı itiraz edip olayı mahkemeye taşıyabilir. ondan sonra 1 sene uğraşırsınız.
  • phonex  (05.10.22 16:48:22)