Crème brûlée ve süt helvası yapmış olanlara bir soru

İki tarifi de birleştirmek istiyorum. Crème brûlée için fırını 100 derecede 1 buçuk saat açık tutmak gerekiyor ve evde her zaman krema olmayabiliyor. Süt helvasını da çok severim, un ve tereyağı kavrulunca güzel bir kıvam ve tat veriyor.

Fakat problem şurada başlıyor. Crème brûlée yaparken yumurta sarısı sıvı malzeme olarak çok yavaş pişiyor ve böylece kesilmiyor. Eğer şekerle çırptığım yumurta sarısını süt helvası yapma aşamasında sıcak tencereye eklersem kesilir ve dokusu tamamen bozulur.

Aklıma bir fikir geldi, tereyağı ve unu kavurup sütü eklerim, kaynayıncaya kadar karıştırıp altını kapatırım ve birkaç saat soğumasını beklerim. Oda sıcaklığına gelince şekerle çırpılmış yumurta sarısını tencereye ekleyip kısık ateşte pişinceye kadar karıştırırım. En son kaplara servis edip üstüne şeker serpip pürmüz ile yakarım.

Biraz zahmetli oldu sanırım, başka önerisi olan var mı bu karma tarif için?

"kaynayıncaya kadar karıştırıp altını kapatırım ve birkaç saat soğumasını beklerim. " KISMINDA SORUN BAŞLAR. YAPTIĞINIZ KARIŞIM KATILAŞIR VE TEKRAR ISITMADA O DONMAYI AÇAMAZSINIZ.

  • erty_ksk  (03.10.22 12:35:40)
Peki şunu sorayım, kaynayan tencerenin içine çırpılmış şeker ve yumurta sarısını yavaş koyarken karıştırsam homojen kıvam elde edebilir miyim? Yumurta beyazı olmadığı için belki sorun olmaz. Tatlı konusunda pek tecrübem yok maalesef.

  • hadi ya la  (03.10.22 12:39:00)
Çorba terbiyesi ya da pastacı kreması yaparken olduğu gibi sıcak karışımdan 1-2 kaşık alıp yumurta sarısıyla karıştırsanız, böylece sıcaklığını biraz yükselttikten sonra tencereye ekleseniz kesilmeden pişmesini sağlayabilirsiniz. Sonuçta çıkacak tatlı konusunda şüphelerim var, denerseniz ve güzel olursa bana da söyleyin :))

  • kobuzchu kiz  (03.10.22 13:36:45)
@kobuzchu kiz, dediğiniz gibi yaptım. Aşırı güzel oldu, Crème brûlée à la turque :) teşekkür ederim.

  • hadi ya la  (03.10.22 18:28:30)